زنان

همسرکشی روی دور تند

خبر‌های متعددی از همسرکشی در رسانه‌ها نشان می‌دهد که در چند ماه اخیر همسرکشی در کشور روی دور تند افتاده است. این روزها آمار همسرکشی رو به افزایش رفته و هفته‌ای نیست که چند همسرکشی رخ ندهد. برای صحت سنجی این ادعا کافی است به خبرهای این یکی دو ماه اخیر از همسرکشی نیم‌نگاهی داشته باشیم و آن را با اتفاقات مشابه در سال‌های پیشین مقایسه کنیم….

بر اساس اخبار حوادث منتشرشده در رسانه‌ها از ابتدای تابستان تا سوم شهریورماه بیشترین همسرکشی در تهران و بعدازآن در کرمانشاه و البرز بوده است. البته در برخی استان‌ها هم قتل‌های خانوادگی نیز اتفاق افتاده است. به‌عنوان‌مثال در خوی داماد خانواده همسر و مادرزن خود را به قتل رساند. با توجه به این‌که قتل‌های خانوادگی و به‌ویژه همسرکشی زیاد شده‌ نیاز است این موضوع از سوی روان‌شناسان و مسئولان این‌ موضوع بررسی شود. همسرکشی در ایران دلایل مختلفی دارد، برخی عدم گفت‌وگو و برخی دیگر مشکلات اقتصادی را علت وقوع این جنایت می‌دانند، اما علت هر چیزی باشد افزایش همسرکشی که زیرمجموعه جنایت‌های خانوادگی قرار می‌گیرد واقعیت تلخی است که این روزها کشور گرفتار آن است.

چند نمونه از همسرکشی

در ذیل به چند نمونه از همسرکشی که در دو ماه گذشته در کشور اتفاق افتاده است اشاره می‌کنیم. یکی از همسرکشی‌های بهت‌آور چند وقت اخیر قتل و مثله کردن و پختن همسر بود که توسط زن افغانستانی صورت گرفت. یک زن از اتباع افغانستان در اسلامشهر شوهرش را کشت و جسد مثله شده‌اش را در دیگ پخت.
مورد دیگر از همسرکشی آتش زدن جسد همسر در بیابان است. اواسط تیرماه خانواده زن جوانی با مراجعه به پلیس در فردیس اعلام کردند که دخترشان چند روزی است گم‌شده و همسرش نیز پاسخ درستی به آن‌ها نمی‌دهد. با احضار همسر زن جوان، او مدعی شد: همسرم را زیر پل فردیس پیاده کردم تا به خانه بیاید و من هم به کارهایم برسم، اما دیگر از او هیچ خبری ندارم. در ادامه کارآگاهان با حضور در خانه زن جوان تحقیقاتشان را از همسایه‌ها آغاز کردند و متوجه شدند که چند روز پیش دو مرد قوی‌هیکل در حال جابه‌جایی یک کارتن بزرگ از خانه زن جوان بودند. کارآگاهان با توجه به اظهارات همسایه‌ها، همسر او را به پلیس آگاهی احضار کردند، اما متوجه شدند او که متواری شده‌ است. با به دست آمدن این سرنخ کارآگاهان که احتمال می‌دادند مرد جوان از سرنوشت همسرش اطلاع داده داشته باشد دستور توقیف خودروی او را دادند. در بررسی‌های بیشتر سرانجام چند روز قبل خودروی همسر زن گمشده در قزوین توقیف و او دستگیر شد. با انتقال مرد جوان به پلیس آگاهی البرز او به قتل همسرش اعتراف کرد و گفت: به همسرم شک داشتم برای همین روز حادثه وقتی او را زیر پل فردیس پیاده کردم چند دقیقه بعد به خانه رفتم، اما متوجه شدم که شک من اشتباه بود.
وی افزود: دقایقی بعد باز هم با همسرم بر سر این‌ موضوع درگیر شدیم و این‌ بار او را به قتل رساندم و جسدش را در یک جعبه بزرگ قرار دادم و با کمک یک کارگر به بیابان‌های اطراف نطنز برده و آتش زدم.

زن میان‌سال شوهر و دو فرزندش را قربانی کرد

در پرونده‌ای دیگر چندی قبل پلیس آگاهی شیراز در جریان تحقیقات مرگ مرد میان‌سالی متوجه شد او به مرگ طبیعی فوت نکرده و به‌احتمال‌زیاد به قتل رسیده‌ است. با انتقال جسد به پزشکی قانونی پس‌ از معاینه اعلام شد که او به علت خوردن سم مسموم شده و جانش را ازدست‌داده است. با به دست آمدن این سرنخ مأموران به‌ تحقیق از همسر او پرداختند. این زن با رد این‌که هیچ دخالتی در مرگ همسرش نداشته‌ است، گفت: احتمال می‌دهم او خودش حالش به‌هم‌خورده و سکته کرده باشد، اما من هیچ اطلاع و نقشی در مرگ او ندارم. با این اظهارات کارآگاهان تحقیقات خود را بیشتر انجام داده و متوجه شدند از سال ۹۷ تاکنون دو فرزند این خانواده نیز به‌صورت مشکوک جان خود را ازدست‌داده‌اند، اما پرونده‌ای برای آن‌ها تشکیل نشده‌ است. با به دست آمدن این سرنخ تحقیقات بیشتر از مادر خانواده ادامه یافت تا اینکه او اعتراف کرد همسر و دو فرزندش را با همدستی مرد موردعلاقه‌اش کشته‌ است. او گفت: از چندی قبل با مرد چهل‌ساله‌ای در کرج آشنا شدم و ارتباطمان از همان زمان شکل گرفت. این ارتباط هر روز بیشتر می‌شد تا اینکه تصمیم گرفتیم با یکدیگر زندگی کنیم، اما همسر و فرزندانم سد راه ما بودند آن‌قدر محمود را دوست داشتم که به تمام حرف‌هایش گوش می‌دادم و به همین خاطر هر چه می‌گفت انجام می‌دادم. او پیشنهاد داد همسر و دو فرزندم را از سر راه برداریم تا به یکدیگر برسیم.
قاتل ادامه داد: ابتدا دو فرزندمان را کشتیم و بعدازآن شوهرم را با سم در غذا به قتل رساندیم، اما لو رفتیم. با این اعترافات تیمی از کارآگاهان پلیس آگاهی شیراز به کرج آمده و محمود را شناسایی و دستگیر کردند. تحقیقات بیشتر در این رابطه ادامه دارد.

همسرکشی با تفنگ

اواسط تیرماه امسال بود که اهالی خیابان آذر با شنیدن صدای چند شلیک سراسیمه به خیابان آمدند. آن‌ها به‌طرف صدای شلیک دویده و متوجه شدند گلوله‌ها از خانه زوج جوان شلیک‌شده‌ است. بلافاصله آن‌ها مأموران را در جریان قرار داده و خودشان برای بررسی موضوع وارد خانه شدند. با حضور اهالی محل آن‌ها با جسد خونین زن جوان و پیکر نیمه‌جان مرد ۳۰ساله روبه‌رو شدند. بلافاصله با حضور نیرو‌های پلیس مشخص شد مرد جوان در پی مشاجره‌های چندروزه با همسرش او را با شلیک سه گلوله به قتل رسانده و بعد هم قصد خودکشی داشته که یک تیر به خودش شلیک کرده‌ است، اما اورژانس خیلی زود او را به بیمارستان رسانده و مرد جوان از مرگ نجات یافت. در تحقیقات بیشتر مشخص شد مرد همسرکش به دلیل اختلافات خانوادگی و مالی و حساسیت همسرش، او را به قتل رسانده‌ است.

قتل همسر بابالشت و روسری

۲۹خردادماه امسال پلیس آگاهی استان گیلان در جریان قتل زن جوانی در منطقه کسمائی صومعه‌سرا قرار گرفت. با حضور تیم جنایی در محل مشخص شد زن جوان به‌وسیله بالشت و روسری خفه‌شده‌ است. در تحقیقات بیشتر مشخص شد هم‌زمان با مرگ زن جوان همسر او متواری شده‌ است. بررسی‌های بیشتر نشان داد مرد ۴۳ساله با همسر جوانش اختلاف داشته و به‌احتمال‌زیاد قتل از سوی او انجام‌شده‌ است. با دستگیری مرد همسرکش که در خانه‌ یکی از اقوامش مخفی‌ شده بود، او به قتل همسرش اعتراف کرد و گفت: همسرم همیشه بهانه می‌گرفت و خواسته‌های زیادی داشت این رفتارش من را عصبانی کرده بود به همین خاطر آن روز وقتی خواسته‌های زیادش را مطرح کرد با او درگیر شدم و یک لحظه کنترلم را از دست دادم و او را بابالشت و روسری خفه کردم بعد هم فرار کرده و در خانه‌ یکی از اقوام مخفی شدم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا