از هر دری سخنی

چه سهمی از جام‌ جهانی به ایران می‌رسد؟

پرسش این است که جمهوری اسلامی  برای کسب درآمد از محل جام‌جهانی، چقدر سرمایه‌گذاری کرده است؟ آیا موقعیت مناسب و جذابی برای پذیرش گردشگران و توریست‌های علاقه‌مند به دیدن بازی‌های جام‌جهانی قطر فراهم شده است و مهم‌تر اینکه  رفتار، پوشش و سبک زندگی‌ گردشگران پذیرفته می‌شود؟

حرام اعلام کردن توسعه گردشگری و جام جهانی قطر

روزنامه جهان صنعت در گزارشی با اشاره به مسایل مختلف  بازی‌های جام‌جهانی قطر از جمله می نویسد:”درآمد ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلاری و سفر ۲.۵ تا ۲.۷ میلیون نفر به مقصد قطر، جام‌جهانی را برای همه کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و از منظر دقیق‌تر، همه کشورها جذاب کرده است مثلا ارمنستان هم امیدوار است بتواند بخشی از گوشت مصرفی بازدیدکنندگان و شرکت‌کنندگان در جام‌جهانی را تامین کند و از این بابت درآمد هنگفتی به جیب بزند. البته برای ایرانیان اوضاع کمی متفاوت است. در ایران مقامات می‌گویند که چون قطر نمی‌تواند همه ۲.۷ میلیون نفر بازدیدکننده احتمالی از جام‌جهانی را در کشور خود جای دهد بهتر است تعدادی از آنها را به جزایر ایرانی خلیج‌فارس گسیل دارد تا در این جزایر که حداکثر دو ساعت با قایق‌های تندرو، از قطر فاصله دارد از بازدیدکنندگان پذیرایی شود و سپس هنگام شروع مسابقات این توریست‌ها مجددا برای تماشای بازی مورد نظر خود، به قطر بازگردند. ایرانی‌ها می‌گویند خط سیر مستقیم و نزدیکی جزایر ایرانی قشم و کیش به کشور قطر، امکاناتی که در این جزایر وجود دارد و علاوه بر آن توانایی‌های ایران در جذب گردشگر، همه و همه موقعیت مناسب و جذابی را برای پذیرش گردشگران و توریست‌های علاقه‌مند به دیدن بازی‌های جام‌جهانی قطر فراهم کرده است”…

“ذکر این نکته لازم است که قطر برای تجهیز عمرانی کشور خویش به منظور برگزاری جام‌جهانی ۲۰۲۲ حدود ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه کرده و امیدوار است ۲۵ میلیارد دلار درآمد بلافاصله داشته باشد و درآمدهای درازمدت دیگری نصیبش شود. در مورد جام‌جهانی که در روسیه برگزار شد نیز تقریبا همین روال طی شد و مسکو با هزینه‌کرد ۱۴ میلیارد دلار طی ۱۰ سال حدود ۳۰ میلیارد دلار درآمد کسب کرد. اگر این عملکرد مورد استناد واقع شود آن‌گاه پرسش این است که جمهوری اسلامی برای کسب درآمد از محل جام‌جهانی، چقدر سرمایه‌گذاری کرده است. دست‌کم در بودجه‌های سنواتی امسال و سال گذشته هیچ بودجه‌ای برای توسعه زیرساخت‌ها و بهبود شرایط اسکان در جزایر ایرانی خلیج‌فارس تعیین و هزینه نشده است. علاوه بر این ظرفیت حمل‌ونقل مسافر میان دو سوی خلیج‌فارس از طرف ایران چندان قابل اعتنا نیست و شناورهایی که هم‌اکنون در حال تردد میان جزایر ایرانی و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس هستند جذابیتی برای گردشگران خارجی که استانداردهای کشورهای پیشرفته و تشریفات موجود را تجربه کرده‌اند،ن دارند.موضوع بعدی در این باره رواداری و تسامح در برابر رفتارهای گردشگران است. در گذشته بارها در مورد حضور گردشگران و تاثیر مفسده‌انگیزشان صحبت شده است. برخی محافظه‌کاران سال‌ها پیش حتی در مرحله حرام اعلام کردن توسعه گردشگری هم پیش رفته‌اند”.

” اگر قرار است از افزایش گردشگر استقبال شود و از آنها در جزایر جنوبی کشورمان پذیرایی شود باید رفتار، پوشش و سبک زندگی‌شان پذیرفته و از سرزنش، تخطئه و اعتراض نسبت به آنان پرهیز شود…اگر در حین یا پس از حضور گردشگران جام‌جهانی در خاک کشورمان صدای اعتراض‌های رسمی و غیررسمی بلند شود و دلواپسان در مورد تاثیرهای منفی رفتار این گردشگران بر سبک زندگی ایرانیان[ سبک تحمیلی و ارتجاعی زندگی مورد نظر نظام ] هشدار دهند، روشن است که گردشگری در ایران ساختار خودش را پیدا نمی‌کند و گردشگران در مورد سفر به ایران نگران و هراسان می‌شوند”….

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا