گوناگون

آیا منطقی در پیشنهاد ارائه شده به کاهش فرونشست زمین وجود دارد؟

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرونشست زمین در ایران و خطر «بلعیده ‌شدن اصفهان» پیشنهاد کرده است برای مقابله با چنین وضعی «اصفهان ساحلی» ایجاد شود….
حسین میرزایی، نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی، گفت که با ایجاد «نمونه استان‌ها» در سواحل و «انتقال جمعیت» به این نقاط می‌توان «توازن جمعیت» را برقرار کرد و مشکلات موجود را حل کرد.

به گفته او نه‌ تنها اصفهان، بلکه استان‌های دیگر می‌توانند «گوشه‌ای از ساحل دریا» را در اختیار گیرند تا «نمونه‌ای از استان خودشان را کنار ساحل به وجود بیاورند.»

در همین خصوص سایت عصر ایران نوشت:در این باره باید به این نماینده اصفهان گفت: مگر سواحل خلیج فارس و دریای عمان، صاحب ندارند؟ مردم ندارند؟ فرهنگ ندارند؟ تمدن و هویت ندارند؟ اسم ندارند؟ آیا سواحل ایران در خلیج فارس و دریای عمان رها و بی‌ساکن‌اند که دیگری از صدها کیلومتر سر برسد و به قول این نماینده “گوشه‌ای از ساحل دریا را در اختیار گیرد”‌؟!

این طرح و پیشنهاد خطرناک، علیه همبستگی ملی و همزیستی مسالمت‌آمیز مردم با تنوع فرهنگی، زبانی، هویتی، فرهنگی و … است. این پیشنهاد در راستای برتری جویی استانی است و راه را بر مشارکت و همکاری همه بخش‌های مردم ایران در ساخت و توسعه کشور می‌بندد.

اینان که در عیان این چنین بی‌پروا سخن می گویند و طرح‌های خطرناک غیرمنطقی و ضدانسانی پیشنهاد می‌کنند در خفا چه می‌کنند؟ اگر قدرت اجرایی داشته باشند چه می‌شود؟ تاکنون چه کرده‌اند؟

به نظر می رسد برخی مسؤولان و نمایندگان به معنی واقعی کلمه، واقعیت‌ها را درک نمی‌کنند. اگر در گذشته بر خلاف منطق عقلی، اقتصادی و زیست‌محیطی، صنایع آب‌بر به جای استان های‌ساحلی، به مناطق مرکزی و کویری منتقل نمی‌شد؛ اگر آب رودخانه‌های غرب و جنوب غربی کشور به سمت مناطق مرکزی و کویری انتقال نمی‌یافت، امروز جرأت نمی‌کردند دهان برای بیان چنین طرح‌هایی باز کنند تا ذهن انسان از این همه بی‌منطق‌نگری، سوت بکشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا