اخبار

آیا مذاکرات وین تا انتخابات کنگره آمریکا به تعویق می‌افتد؟

هفته‌هاست مذاکرات برجامی و رد و بدل پاسخ‌ها میان جمهوری اسلامی ایران و دولت جو بایدن با واسطه‌گری نماینده اتحادیه اروپا بر سر برخی اختلافات باقی مانده برای احیای برجام جریان دارد. جدای از پاسخ اولیه که تهران به متن پیش‌نویس اولیه داد و با واکنش مثبت طرف‌های اروپایی و روسیه و چین قرار گرفت، پاسخ‌های بعدی با رکود و سکوت مواجه شد….

به گزارش رویداد۲۴، تا کنون هر یک از طرف‌ها با ارسال پاسخ خود مدعی شدند که پیشنهادات و پاسخ‌شان راه را برای توافق باز گذاشته است، اما تنها راهی که هنوز باز نیست، راه بازگشت به توافق است.
به گزارش ایسنا، در سال ۲۰۱۵ برجام، یک برند شد و فضای جدیدی ایجاد کرد تا در نظام کنترل تسلیحاتی و ثبات منطقه موثر باشد، اما وقتی برجام اجرا شد، حتی با دولت اوباما هم سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی در ایران بیشتر نشد. در ایران هم نظر بر این بود که شرایط بهتر می‌شود، اما سرعت لازم را نداشت ، چون زیرساختش نا درست بود.
در ادامه این گزارش آمده است: “نگاهی که آمریکا و ایران و کشور‌های منطقه در ۲۰۱۵ به برجام داشتند با نگاه امروز خیلی فرق دارد. عربستان و امارات آن زمان بسیار نگران برجام بودند، اما الان مثل گذشته دیگر نگران نیستند. این روند در طرف آمریکایی هم به همین شکل است و برجام ارزشش کم شده، چون در برجام ۲۰۱۵ انتظار بود که سیاست چرخش به آسیای آمریکا را تسهیل کند و با ایران بتوانند کار کنند، اما بعد ترامپ آمد و همه چیز روی دیگری به خود گرفت. این طور که بوی آن می‌آید، آمریکایی‌ها می‌خواهند مذاکرات را برای بعد از انتخابات کنگره نگه دارند. به نظر جریان موافق توافق در دولت آمریکا نتوانستند بر سر توافق اجماع ایجاد کنند. از این رو بعید نیست تا بعد از انتخابات کنگره توافق را نگه دارند. با این حال باید دید پاسخ آن‌ها به پاسخ اخیر ایران چه خواهد بود؟ در آن صورت قاطع‌تر می‌توان صحبت کرد، اما این احتمال که بخواهند تا بعد از انتخابات کنگره مذاکرات را ادامه دهند الان بیشتر شده است.”
در حالی که وضعیت نابسامان کشور هر روز بحرانی‌تر می‌شود، با نزدیک شدن به مراحل نهایی مذاکرات برجام، اکنون روشن است که برخلاف ادعاهای کارگزاران جمهوری اسلامی ایران، از جمله ادعاهای بی پایه و اساس ابراهیم رئیسی در سخنرانی ۷ شهریورش، حل بیشتر مسائل عمدۀ اقتصادی کشور به نتیجۀ این مذاکرات گره زده شده است. واقعیت آن است که مذاکرات “غیرمستقیم” برجام بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا، و موضع‌گیری‌ها و اعلامیه‌های ضد و نقیض دو طرف، در عمل چیزی نیست جز نشانهٔ مذاکرات پشت درهای بسته که موضوع اصلی و برآمد آن، در اساس در جهت تأمین منافع مردم و به‌ویژه زحمتکشان نخواهد بود. برخلاف تبلیغات و شعارهای “دولت مردمی” ابراهیم رئیسی در مورد وابسته نبودن وضعیت اقتصادی کشور به مذاکرات برجام، باید گفت که نامسئولان حکومت ولایی در این مذاکرات از موضع ضعف، و در اساس برای حفظ نظام سیاسی استبدادی حاکم و منافع کلان لایه‌های گوناگون بورژوازی که حکومت به آنها متکی است، مجبور به مذاکره با آمریکا شده‌اند. آمریکا نیز برخلاف تبلیغات و شعارهای کاذبش در دفاع از دموکراسی و حقوق بشر، هیچ نگرانی و دغدغه‌ای دربارهٔ دشواری‌های زندگی مردم ایران ندارد و پشت درهای بسته، بی‌تردید در جهت پیشبُرد سیاست‌های راهبردی امپریالیستی خودش در ارتباط با ایران و خاورمیانه، از موضع ضعیف جمهوری اسلامی ایران حداکثر بهره‌برداری را خواهد کرد. از این رو، بر این واقعیت باید تأکیدکرد که با اتحاد عمل نیروهای آزادی‌خواه، مترقی، و مخالف دیکتاتوری ولایی حول دفاع از حاکمیت ملی و صلح است که می‌توان نیروی اجتماعی مؤثری پدید آورد و موضوع ضرورت مذاکرهٔ شفاف و علنی جمهوری اسلامی ایران با آمریکا به‌منظور رفع تحریم‌ها و تأمین منافع ملی را به خواستی عام تبدیل کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا