گوناگون

تظاهرات ده‌ها هزار نفری در پراگ علیه ناتو و اتحادیه اروپا

ده‌ها هزار نفر از اهالی جمهوری چک با حضور در خیابان‌ها به دولت، اتحادیه اروپا، ناتو و مشکلات پیش آمده بابت بحران انرژی اعتراض کردند. …

به گزارش رویترز پلیس تعداد تظاهرکنندگان را تا بعد از ظهر حدود ۷۰ هزار نفر تخمین زده است که روز شنبه در شهر «پراگ» پایتخت جمهوری چک علیه دولت تظاهرات کردند و از ائتلاف حاکم خواستند اقدامات بیشتری برای کنترل افزایش قیمت انرژی انجام دهد. تظاهرکنندگان همچنین مخالفت خود را با اتحادیه اروپا و ناتو را اعلام کردند.

این تظاهرات از سوی گروه‌های سیاسی مختلف از جمله حزب کمونیست سازماندهی شده بود و پلیس نیز ناظر این رویداد بود. به گفته ی مقامات گروه های مختلف مخالف دولت از چپ های رادیکال تا راست های افراطی در این تظاهرات شرکت داشتند. این گروه‌ها در بیانیه‌ای اعلام کردند که جمهوری چک باید از نظر نظامی بی‌طرف باشد و از قراردادهای مستقیم با تامین کنندگان گاز از جمله روسیه اطمینان حاصل کند.

«جیری هاول» یکی از سازمان‌دهندگان این تظاهرات گفت: «هدف تظاهرات درخواست تغییر و حل مسئله قیمت انرژی به‌ویژه برق و گاز است که اقتصاد ما را در پاییز امسال نابود خواهد کرد.»

این تظاهرات در یکی از میادین پایتخت در مرکز شهر یک روز پس از آن برگزار شد که دولت از رای عدم اعتماد جان سالم به در برد. «پتر فیالا» نخست وزیر غربگرای جمهوری چک که رهبری ائتلاف پنج حزبی راست میانه را برعهده دارد، گفت که این تظاهرات توسط نیروهای طرفدار روسیه برگزار شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا