از هر دری سخنی

نمایندگان جمهوری اسلامی در صندوق بین المللی پول چه می‌کنند؟

ایران یکی از اعضای موسس و سهامدار صندوق بین المللی پول و بانک جهانی است. نمایندگان جمهوری اسلامی با تایید علی خامنه‌ای در این نهادها همواره مدیر اجرایی حوزه انتخابیه خود بوده و بخشی از رابطه‌های پنهان تهران – واشنگتن را هدایت می‌کنند.

نمایندگان مورد تایید ولی فقیه با حقوق حدود ۲۰۰ هزار دلاری  در واشنگتن!

اقتصاد آنلاین – در حالی ایران یکی از اعضای موسس و سهامدار صندوق بین المللی پول و بانک جهانی است و نمایندگان ایران همواره مدیر اجرایی حوزه انتخابیه خود در صندوق بین المللی پول و همچنین مشاور ارشد در بانک جهانی هستند…ایران هم جایگاه قابل توجهی در این نهاد داشته و ۰.۷۴درصد از سهم صندوق بین المللی پول را در اختیار دارد و به عبارتی، سهم رای ایران در صندوق بین المللی پول ۰.۷۴درصد است.حوزه ایران در صندوق بین المللی پول شامل کشورهای افغانستان، الجزایر، غنا، ایران، لیبی، مراکش، پاکستان و تونس است که مجموع سهم آن در صندوق بین المللی پول ۲.۵۴درصد است و ایران با داشتن بیشترین سهم رای در این حوزه (یعنی ۲۹درصد آرا) مهمترین کشور این حوزه است…

اهمیت جایگاه ایران در این نهاد وقتی روشن می‌شود که بدانیم ایران همواره مدیر اجرایی حوزه انتخابیه خود در صندوق بین المللی پول است. این بدان معناست که نماینده ایران در صندوق بین ‌المللی پول همیشه به نمایندگی از ایران و هفت کشور دیگر حوزه انتخابیه خود در جلسات هیات مدیره شرکت می‌کند و رای می‌دهد. همچنین علاوه بر اینکه ایران همواره مدیر اجرایی حوزه انتخابیه خود در صندوق بین المللی پول است، می‌تواند ۱ الی ۳مشاور و یا مشاور ارشد نیز در حوزه انتخابیه داشته باشد که همگی از ایران برای این جایگاه‌ها ارسال می‌شوند. لازم به ذکر است تعداد مشاوران و مشاوران ارشد در هر دوره معین، به سهمیه‌ها در حوزه انتخابیه بستگی دارد.

سازوکار انتخاب مدیر اجرایی به این صورت است که ایران می‌تواند نامزد خود را به عنوان مدیر اجرایی معرفی و نامزد ‌کند و کشورهای حوزه انتخابیه باید نامزد موردنظر ایران را تایید کنند. معمولا کاندیداهای معرفی‌شده از سوی ایران، بدون هیچ مانع عمده‌ای توسط کشورهای حوزه انتخابیه تایید می‌شوند و در دوره‌های قبلی نماینده ایران یعنی میرآخور و مجرد در صندوق بین ‌المللی پول بالغ بر ده سال در این جایگاه حضور داشته‌اند.

بانک جهانی نهاد بین‌المللی دیگری است که ایران در آن صاحب سهم است. این نهاد یک موسسه مالی بین‌المللی است که به منظور پیگیری پروژه‌های سرمایه‌ای، به دولت‌های کشورهای کم‌درآمد و متوسط وام اعطا می‌کند. این مرکز شامل چند موسسه است که بانک بین‌ المللی بازسازی و توسعه IBRD)) و انجمن توسعه بین‌الملل (IDA) از مهمترین آنها هستند.سهم رای ایران در بانک بین‌المللی بازسازی و توسعه IBRD)) بانک جهانی، ۱.۳۳درصد و سهم رای حوزه انتخابیه ایران در این نهاد، ۲.۹۵درصد است و باز هم ایران با داشتن بیشترین سهم رای در این حوزه (یعنی ۴۵.۳ درصد آرا) مهمترین کشور این حوزه است.

سوال مهم اول این است که با توجه به حضور ۵ساله و کمرنگ و بی‌تاثیر میرجلیلی از آبان ۱۳۹۸ الی مرداد ۱۳۹۴ به عنوان مشاور ارشد مدیر اجرایی بانک جهانی در واشنگتن، چرا او دوباره برای این سمت انتخاب شده و شخص دیگری برای این جایگاه مهم در نظر گرفته نشده است؟ آیا اینکه میرجلیلی تحصیلات خود را در دانشگاه امام صادق گذرانده، با توجه به حضور پررنگ امام صادقی‌ها در دولت، در این انتصاب موثر بوده است؟ مخصوصا با توجه به اینکه میرجلیلی عضو هیات علمی یک مرکز ناشناخته به اسم پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است .همچنین باید پرسید که نمایندگان ایران در بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در دهه گذشته چه دستاوردهایی داشتند؟ آیا نمایندگان ایران توانسته‌اند درباره پرونده‌های ایران در واشنگتن و در میان سیاستمداران، سیاستگذاران و دانشگاهیان، سازمان‌های غیردولتی، اتاق‌های فکر و کارشناسان صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی صحبت کنند و نظر آنها را در مورد مسایل مختلف مربوط به ایران و منطقه غرب آسیا و جهان جلب کنند؟

نمایندگان ایران که جایگاه آنها در این دو نهاد مالی بین المللی، صرفاً یک صندلی اداری نیست و باید بتوانند درگیر دیپلماسی عمومی فعال باشند، با کارشناسان و افراد در بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، اتاق‌های فکر، سازمان‌های غیردولتی، سفارت‌خانه‌ها و گروه‌های ایرانی محلی گفتگو و مذاکره می کنند …

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا