گوناگون

کسی که جای “مارگارت تاچر”نشست!

به گزارش خبرگزاری فرانسه از لندن، لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس به عنوان رهبر جدید حزب محافظه کار این کشور انتخاب شد و کار خود را از فردا به عنوان نخست وزیر جدید آغاز خواهد کرد….

در انگلیس صرف این‌که نخست‌وزیری اعلام استعفا کند به خودی خود منجر به برگزاری انتخابات سراسری نمی‌شود، بلکه حزب حاکم است که به طور معمول رهبری جدید انتخاب می‌کند.

در نیم‌قرن گذشته، حدود نیمی از رهبران این کشور را احزاب سیاسی‌شان انتخاب کرده‌اند نه عموم مردم در انتخاباتی سراسری.

لیز تراس ۴۷ ساله سومین زنی است که به مقام نخست‌وزیری انگلیس می‌رسد. در شبکه های اجتماعی مردم از تلاش او برای شبیه بودن به «مارگارت تاچر» نخست وزیر مشهور انگلیس می نویسند.

وی در همین حال قول داده که در عرض یک هفته پس از تصدی مسئولیت، کمک های بیشتری را برای حافظت از مصرف کنندگان در برابر تورم اعلام کند.

نخست وزیر جدید وارث اقتصادی خواهد بود که تورم آن به بالاترین حد خود در ۴۰ سال گذشته رسیده است. بخش‌های صنعتی به طور فزاینده ای خوش بین هستند که نخست وزیر جدید از طرح هایی حمایت کند که جلوی افزایش حداکثر قیمت گاز و برق را که هر سه ماه یک بار تعیین می شود، بگیرد.

لیز تراس همچون بوریس جانسون، نخست وزیر سابق از حامیان سرسخت کمک های مالی و نظامی به اوکراین در جنگ مقابل روسیه است.

او هر چند در جریان کارزار همه‌پرسی برکسیت از هواداران بقای انگلیس در اتحادیه اروپا بود اما پس از رای اکثریت شهروندان به خروج از این اتحادیه به یکی از هواداران سرسخت برکسیت تبدیل شد.

رهبر جدید حزب محافظه‌کار انگلیس در موضع‌گیری‌های سیاسی خود از مارگارت تاچر، نخست‌وزیر دهه ۱۹۸۰ میلادی الهام گرفته است. او در جریان کارزار انتخاباتی اخیر حتی به الگوبرداری از پوشش مارگارت تاچر در انتخاب لباس‌هایش متهم شد.

به کانال صدای مردم درتلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا