جوانان

گران‌ترین شهریه متعلق به کدام دانشگاه کشور است؟

نتیجه نهایی کنکور کارشناسی ارشد و دکتری ۱۴۰۱ اخیراً اعلام شد. دراین‌ارتباط هیئت‌امنای برخی از دانشگاه‌های دولتی جدول شهریه مهرماه امسال را مصوب کردند. شهریه‌ای که برای دوره‌های مازاد بر ظرفیت روزانه گاه تا ۱۵۱ میلیون تومان هم هزینه به دنبال دارد! گزارش پیش رو به نقل از خبرآنلاین به این موضوع می‌پردازد….

محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه همایش روسای دانشگاه‌ها به خبرنگاران گفته بود شهریه در نوبت دوم یا شبانه فرمول خاصی دارد و هیئت‌امنای هر دانشگاه با توجه به نرخ خدمات محلی، رفاهی و هزینه‌های تمام شده، این مبالغ را تصویب کرده‌اند. به گفته وی این افزایش‌ها بین ۲۰ تا ۴۰ درصد بسته به نوع دانشگاه متغیر است که مبلغ زیادی ندارد. بر این اساس، تعدادی از دانشگاه‌ها شهریه پردیس‌های خودگردان را که گران‌ترین دوره تحصیلی در یک دانشگاه دولتی محسوب می‌شود، اعلام کرده‌اند. برای نمونه به چند مورداشاره می‌شود.

هزینه پردیس خودگردان دانشگاه صنعتی شریف
هیئت‌امنای دانشگاه صنعتی شریف با ریاست محمدعلی زلفی گل، نرخ شهریه مهرماه امسال را به تصویب رسانده است. امسال شهریه ثابت پردیس خودگردان در این دانشگاه برای همه مقاطع ۱۶ میلیون تومان، شهریه متغیر ۱۱ میلیون تومان و هر واحد درس عملی یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اعلام شده است.

گران‌ترین شهریه در دانشگاه تهران
دانشجویان مقطع کارشناسی نوبت دوم یا شبانه دانشگاه تهران نیز در گروه علوم انسانی باید برای شهریه ثابت مبلغ ۸۰۰ هزار تومان، هر واحد درس عمومی ۹۹ هزار تومان، هر واحد درس نظری ۱۲۶ هزار تومان، هر واحد درس تخصصی ۱۴۶ هزار تومان، هر واحد آزمایشگاهی ۱۷۲ هزار تومان و هر واحد درس عملی ۲۷۲ هزار تومان بپردازند. این مبلغ در سایر گروه‌ها با اندکی تغییر، حاکی از افزایش ۲۰ درصدی است. بر اساس اعلام دانشگاه تهران، شهریه ثابت تا پایان سنوات مجاز تحصیل تغییر نمی‌کند. همچنین شهریه متغیر هر سال تحصیلی به تشخیص هیئت‌رئیسه دانشگاه حداکثر ۲۰ درصد نسبت به شهریه متغیر سال تحصیلی قبل، افزایش خواهد داشت. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران به سه دسته نوبت دوم، خودگردان و مجازی تقسیم می‌شوند. گران‌ترین شهریه ثابت در این مقطع به سایر گروه‌ها به‌جز علوم انسانی در پردیس خودگردان با مبلغ پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعلق دارد. این شهریه نیز در مقایسه با سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است. مقطع دکتری در نوبت دوم و پردیس خودگردان دانشگاه تهران حکایت از آن دارد که گران‌ترین شهریه ثابت مربوط به شهریه سایر گروه‌ها با نرخ ۶ میلیون و ۴۷۹ هزار تومان در پردیس خودگردان است؛ اما گران‌ترین مدرکی که دانشگاه تهران برای دانشجویان خود در پردیس خودگردان صادر می‌کند، مربوط به رشته‌های علوم انسانی و علوم رفتاری است. بر این اساس، مبلغ کل شهریه در مقطع دکتری تخصصی پردیس خودگردان ۱۵۱ میلیون تومان است و شهریه هر ترم به‌طورکلی ۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است. بر اساس اعلام دانشگاه تهران، این شهریه بدون احتساب هزینه خوابگاه، غذا، بیمه و سایر موارد همچنین به‌صورت علی‌الحساب است. البته شهریه تحصیلی در هشت قسط مساوی در ابتدای هر نیم سال از دانشجویان دریافت می‌شود. اگر هم دانشجویی فکر انصراف از تحصیل در این دوره داشت، باید دور پس گرفتن شهریه را خط بکشد، چراکه دانشگاه شهریه را عودت نمی‌دهد.
هزینه پردیس خودگردان دانشگاه شهید بهشتی
بر اساس مصوبه هیئت‌امنای دانشگاه شهید بهشتی، شهریه ثابت پردیس خودگردان، انتقال خارج به داخل و مهمان تک‌درس در سایر گروه‌ها به‌جز علوم انسانی، ۱۳ میلیون تومان و برای امتحان جامع نیز مبلغ چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تصویب شده است. در مقطع کارشناسی ارشد که شامل نوبت دوم، مجازی و پردیس خودگردان می‌شود، شهریه‌های ثابت از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در نوبت دوم و افزایش سنوات از ترم ششم آغاز می‌شود و به مبلغ هفت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در پردیس خودگردان، انتقال خارج به داخل و مهمان تک‌درس می‌رسد.

شهریه دانشگاه‌های غیردولتی
علاوه بر دانشگاه‌های دولتی، حدود ۳۰۰ دانشگاه غیردولتی نیز اقدام به پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی می‌کنند. بااینکه دانشگاه‌های غیردولتی در سال‌های اخیر با معضل کاهش استقبال دانشجویان مواجه شده‌اند و صندلی‌های خالی این دانشگاه‌ها رو به افزایش است، اما کمال متاجی، دبیر کل اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی کشور درباره درصد افزایش شهریه‌ها در مهرماه ۱۴۰۱ به خبرآنلاین اعلام کرد: پس از بررسی‌های فراوان در خصوص شرایط اقتصادی خانواده‌ها، اراده و خرد جمعی بر این شد که افزایش شهریه دانشگاه‌های غیردولتی در اختیار هیئت‌امنای مراکز آموزش عالی غیردولتی قرار بگیرد. وی دراین‌باره درصدی اعلام نکرد و گفت: مبلغ شهریه دانشگاه‌های غیردولتی از پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌های دولتی کمتر است. درحالی‌که ردیف بودجه دانشگاه‌های دولتی پاسخگوی نیازهای اصلی آنان نیست، وزیر علوم راهکار را در افزایش پذیرش دانشجوی پردیس خودگردان و هزینه پرداز می‌داند. او در همایش روسای دانشگاه‌ها که پایان هفته گذشته برگزار شد، خطاب به روسای دانشگاه‌ها تأکید کرد: برای تأمین هزینه دانشگاه بخشی از پذیرش‌های دانشجویی خود را به سمت خودگردان یا هزینه پرداز سوق دهید تا بتوانید برخی از برنامه‌های خود را به‌پیش ببرید.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا