حقوق بشر

تهدید روزنامه‌نگار کُرد توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در ارتباط با پرونده زهرا صدیقی

سنگر سعید معروف به ”سنگر آکره‌ای“ روزنامه‌نگار و عکاس اهل شهر آکره از توابع استان دهوک در اقلیم کُردستان توسط نیروهای امنیتی و اطلاعات سپاه پاسداران تهدید شده و از وی خواسته‌اند که با آنها همکاری کند.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، سنگر سعید روزنامه‌نگار و عکاس کُرد که سابقه همکاری با رسانه‌های منطقه‌ای و همچنین جهانی را دارد، طی چند ماه گذشته بارها توسط نیروهای امنیتی اطلاعات و اطلاعات سپاه پاسداران مورد تهدید قرار گرفته است.

این روزنامه‌نگار کُرد در تهیه و تولید مستند ”زندگی دگرباشان جنسی در کُردستان عراق“ که از سوی بخش‌فارسی بی‌بی سی منتشر شد نقش داشته است.

سنگر سعید در این رابطه به هه‌نگاو گفت: ” پس از بازداشت زهرا صدیقی همدانی معروف به ساره طی ماه‌های گذشته نهادهای امنیتی ایران به ویژه اطلاعات سپاه پاسداران مرتب از طریق واتساپ ساره به من پیغام داده و مرا تهدید کرده‌اند“.

وی در ادامه گفت: ” اطلاعات سپاه پاسداران با فرستادن عکس‌هایی از من در حین تهیه مستند مذکور که پس از ضبط گوشی ساره به دست آنها افتاده، مرا تهدید کرده‌اند که تحت نظر آنها هستم و اگر با آنها همکاری نکنم عواقب ناخوشایندی در انتظارم خواهد بود“.

سپاه پاسداران پیشتر مستندی از چند دختر منتشر نموده بود که در آن این دختران ناشناس می‌گویند که باند ساره آنها را فریب داده و به کُردستان عراق برده که پس از مطلع شدن از این موضوع اقدام به خودکشی کرده‌اند. اکنون سپاه سنگر آکره‌ای را به در خطر انداختن جان این دختران و ارتباط دادن آنها با مسیح علی‌نژاد روزنامه‌نگار ایرانی مقیم آمریکا متهم نموده بر همین اساس وی را تهدید و ازش خواسته‌اند که با آنها همکاری کند.

هه‌نگاو روز گذشته گزارش داده بود که زهرا صدیقی همدانی معروف به ”ساره“ ۳۱ ساله اهل نقده (نَغَده) به همراه الهام چوبدار ۲۴ ساله و اهل ارومیه از کنشگران و فعالین جامعه ال‌جی‌بی‌تی در یک پرونده مشترک به اتهام افساد فی الارض از طریق ترویج همجنسگرایی توسط دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم شدند.

سایت میزان، سایت رسمی قوه قضاییه ایران امروز ضمن تایید این خبر به مانند مستندی که سپاه پاسداران منتشر نموده بود، ادعا نموده که ساره و الهام چوبدار از اعضای یک باند قاچاق دختران ایرانی به اقلیم کُردستان بوده‌اند.

سنگر آکره‌ای که چندین سال با ساره آشنایی داشته است این ادعای سپاه پاسداران و سایت میزان را کذب و بی‌اساس می‌داند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا