گوناگون

۳۵۰ تاجر روسی به ایران می‌آیند

به گزارش تجارت‌نیوز، به موجب توافق اتاق بازرگانی تهران و مرکز صادرات فدراسیون روسیه در سال ۲۰۲۰، بزرگ‌ترین هیات تجاری روسی در روزهای ۲۸ تا ۳۰ شهریور ماه سال جاری در تهران حضور به هم می‌آورند. در حالی که اتاق بازرگانی تعداد این تجار را ۱۲۵ نفر از ۷۸ شرکت اعلام کرد، وزیر صمت تعداد این افراد را ۳۵۰ نفر خواند. به نظر می‌رسد روسیه می‌خواهد از این فرصت برای دور زدن تحریم‌های غرب استفاده کند. این در شرایطی است که ایران همچنان خود تحت تحریم قرار دارد و خبری از نتیجه نهایی مذاکرات برجام نیست….

حسام‌الدین عباس‌حلاج، معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران، در این باره به تجارت‌نیوز گفت: در حال حاضر روسیه تحت تحریم‌های غرب قرار دارد و راغب است که از کانال ایران تحریم‌ها را دور بزند. در این راستا از تفاهم‌نامه‌ای سود می‌جوید که در سال ۲۰۲۰ بین اتاق بازرگان تهران و و مرکز صادرات فدراسیون روسیه امضا شد.

او افزود: این تفاهم‌نامه زمینه‌های مختلفی داشت که شامل رفت و آمد هیات‌های تجاری، ارائه آخرین قوانین تجاری، تهیه گزارش‌های موضوعی از بازار کشورهای هدف، همکاری‌های آموزشی و … می‌شود؛ اما یکی از مهم‌ترین بحث‌های این تفاهم‌نامه احراز صلاحیت شرکت‌های دو کشور است.

برجسته‌ترین شرکت‌های روس به ایران می‌آیند
حلاج بیان کرد: این هیات از نظر تعداد و شرکت‌هایی که در آن حضور پیدا می‌کنند کم‌سابقه است. شرکت‌های روسی توسط مرکز صادرات روسیه آورده می‌شود که هم‌رتبه سازمان توسعه تجارت ایران و یکی از قوی‌ترین سازمان‌های روسی است. همچنین شرکت‌هایی که نماینده می‌فرستند جزو برجسته‌ترین شرکت‌های روسیه هستند.

معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران توضیح داد: موضوع کاری این شرکت‌ها مربوط به کشاورزی، صنایع غذایی، چوب، انرژی، بازیافت، ماشین‌آلات، تجهیزات پزشکی، غلات، سیستم‌های مخابراتی و غیره هستند. این هیات برای سه روز متوالی در ایران حضور می‌یابد. در دو روز اول آن دسته از شرکت‌های ایرانی که رشته فعالیت‌ مشابهی دارند با نمایندگان شرکت‌های روسی ملاقات ‌می‌کنند. روز سوم برای شرکت‌های استارتاپی و دانش‌بنیان است که بتوانند ظرفیت‌های خودشان را معرفی کنند. این کار با کمک صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه این رویداد می‌تواند دو کشور را از لحاظ سیاسی نزدیک‌تر کند، اشاره کرد: وقتی شرایط تسهیل شود شرکت‌های ایرانی و روسی همکاری بهتری خواهند داشت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا