زنان

تجمع زنان مریوانی در اعتراض به نبود امنیت

در غیاب قوانین حمایتگر و بازدارنده، زنان ایران از جمله در مریوان در معرض انواع مختلف خشونت‌های جنسیتی از جمله تجاوز جنسی، خشونت‌های فیزیکی، روانی و اقتصادی قرار دارند.

 زنان مریوان در اعتراض به خشونت علیه زنان: «ما امنیت می‌خواهیم»

جمعی از زنان مریوان سه‌شنبه ۱۵ شهریور/ ۶ سپتامبر در اعتراض به عدم تأمین امنیت زنان مقابل ساختمان دادگستری این شهر تجمع کردند. در این تجمع که بیشتر شرکت‌کنندگان را زنان و فعالان مدنی تشکیل می‌دادند، تجمع‌کنندگان با در دست‌داشتن نوشته‌هایی در اعتراض به افزایش خشونت‌های جنسیتی شعار دادند: «ما امنیت می‌خواهیم». تجمع اعتراضی زنان به‌دنبال اقدام به خودکشی زنی که در معرض تعرض جنسی قرار داشته صورت گرفت. طبق گزارش رسانه‌های محلی مردی که هویت او گ. ق. اعلام شده پس از ورود به خانه زنی که در همسایگی او زندگی می‌کرده، در صدد تجاوز جنسی به او برآمده است. این زن برای فرار از تجاوز خود را از پنجره ساختمان به پایین پرتاب کرده و وضعیت سلامتی او وخیم گزارش شده است. زاهد کریمی، دادستان مریوان پس از تأیید این خبر از دستگیری مرد متعرض خبر داد و او را یکی از «ارازل و اوباش» شهرستان مریوان معرفی کرد.

در غیاب قوانین حمایتگر و بازدارنده، زنان ایران از جمله در مریوان در معرض انواع مختلف خشونت‌های جنسیتی از جمله تجاوز جنسی، خشونت‌های فیزیکی، روانی و اقتصادی قرار دارند. علاوه بر عدم تأمین امنیت زنان در فضاهای عمومی، خانه نیز یکی از ناامن‌ترین مکان‌ها برای زنان محسوب می‌شود. خشونت مردان هر ساله جان زنان بسیاری را در خانه‌هایشان می‌گیرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا