حقوق بشر

گزارشی از آخرین وضعیت سه زندانی عقیدتی محکوم به حبس و اعدام

متهمان سب نبی در زندان اراک

فرهاد چهره سا، یوسف مهراد و سید صدرالله فاضلی زارع، سه زندانی عقیدتی دوران محکومیت خود را در زندان اراک سپری میکنند. از میان این افراد پیشتر یوسف مهراد و سید صدرالله فاضلی زارع به اتهام “سب النبی” به اعدام محکوم شده‌اند.

خبرگزاری هرانا – این سه زندانی در تیر و خردادماه سال ۹۹ به همراه چهار هم پرونده ای خود به نام های محمد زهره وندی، اکرم صفایی توانا، علی محمدفلاح رشکلا، کبری ایمانی، در رابطه با مدیریت و عضویت یک کانال تلگرامی با عنوان “نقد خرافه و مذهب” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

پرونده این ۷ نفر با توجه به اتهامات متعدد و صلاحیت دادگاه بابت رسیدگی به آن، به سه بخش تقسیم شد که دو بخش آن در دادگاه کیفری اراک و بخشی دیگر در دادگاه انقلاب اراک رسیدگی شد.

یک بخش پرونده در خصوص رسیدگی به اتهامات فرهاد چهره سا، محمد زهره وندی، اکرم صفایی توانا، علی محمدفلاح رشکلا، کبری ایمانی بود که در شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ اراک برگزار شد. این افراد از بابت اتهامات “توهین به مقدسات، جعل داده‌های رایانه‌ای و نشر اکاذیب به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی و استفاده از اسناد سجلی دیگری به صورت غیرمجاز” محاکمه شدند. با رای این دادگاه فرهاد چهره سا مجموعا به ۸ سال حبس تعزیری و ۲۵ میلیون تومان جزای نقدی و همچنین محمد زهره وندی، اکرم صفایی توانا، علی محمدفلاح رشکلا، کبری ایمانی همگی به جزای نقدی محکوم شدند.

بخش دوم پرونده نیز به اتهامات صدرالله فاضلی زارع و یوسف مهراد در شعبه اول دادگاه کیفری یک اراک به ریاست قاضی مهراندیش رسیدگی شد. این دو شهروند توسط این دادگاه از بابت اتهام “سب النبی” محاکمه و به اعدام محکوم شدند.

با توجه به اینکه رسیدگی به برخی از موارد اتهامی در صلاحیت دادگاه انقلاب بود، بخش سوم پرونده در شعبه ۱ دادگاه انقلاب اراک رسیدگی شد. در این بخش از پرونده فرهاد چهره سا کومله، یوسف مهراد و سید صدرالله فاضلی زارع از بابت اتهام “تشکیل و عضویت در گروه و دسته جات به قصد بر هم زدن امنیت کشور” محاکمه و هر یک به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شدند. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و تسلیم به رای، مجازات این شهروندان هر یک به ۶ سال زندان کاهش یافت.

لازم به ذکر است که از میان آنها یوسف مهراد و سید صدرالله فاضلی زارع پس از دستگیری به مدت ۲ ماه در سلول انفرادی نگهداری شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا