اجتماعی

چرا سرقت زیاد شده است؟

سرقت یا همان برداشتن مال غیر در جامعه افزایش یافته است.

آرمان ملی، کریم بخش ‌کردی تمندانی آموزگار: سرقت اموال مردم و اموال عمومی. سرقت تنها بردن مال مردم نیست، سارقان بی‌رحم گاهی جان مردم را برای اندکی مال می‌گیرند؛ گوشی موبایل، موتورسیکلت، خودرو و… ، سارقان حرفه‌ای و مسلح حتی شبانه وارد منازل می‌شوند و با تهدید زنان و کودکان به کشتن، اموال ارزشمند را به سرقت می‌برند. اما سارقان پنهانی هم در جامعه وجود دارند که به شیوه‌های دیگر سرقت می‌کنند.

سرقت عوامل مختلفی دارد؛ فقر، بیکاری، اعتیاد، ضعف قانون و… سرقت تنها از روی نیاز نیست و گاهی سرقت با خشونت و زور اسلحه است و سارقان، سرقت را به عنوان یک حرفه انتخاب کرده‌اند. سرقت تنها کار دله دزدان معتاد و بیکار نیست، بلکه برخی مدیران هم از اموال بیت‌المال سرقت می‌کنند. سرقت در همه ادیان و فرهنگ‌ها امری زشت و مذموم است. در اسلام دزدی گاهی محاربه است و جرمش قطع دست و حتی اعدام دزد است، در فرهنگ ایرانی و خاصه بلوچ، دزدی از زشت‌ترین کارهاست.

امروز هر ایرانی از وجود سارقان زیاد در جامعه احساس شرمندگی می‌کند، آن هم در کشوری ثروتمند و از اینکه معضل سرقت سیر صعودی دارد نگران هستند. منابع رسمی آمار دقیقی از سرقت در جامعه نمی‌دهند، اما مردم که سارقان امنیت جان و مال‌شان را به خطر انداخته‌اند، خوب می‌دانند که دزدی افزایش یافته است.

گفته‌های سخنگوی فراجا در مورد سرقت هم قابل تأمل است؛ «هزینه نگهداری سارقان در زندان ماهی ۱۰ میلیون تومان است و هزینه پیشگیری ۵ میلیون تومان»، شاید به همین خاطر است که سارقان خرد از زندان و قانون هراسی ندارند. جالب است هزینه نگهداری سارق ۱۰ میلیون و حقوق یک معلم که وظیفه تعلیم و تربیت را دارد کمتر از این مبلغ است. سرقت مانند اعتیاد، سن و جنس نمی‌شناسد، در سرقت هم تنها سارق مقصر نیست، وقتی در جامعه فقر، بیکاری و فاصله طبقاتی، و دیگر عواملی که موجب سرقت می‌شوند زیاد می‌شوند، نباید انتظار داشت مردم پایبند اخلاق و اصول انسانی باشند، و دست به سرقت نزنند. این یادداشت به معنای تایید و توجیه سرقت نیست بلکه منظور شناسایی عوامل موثر در افزایش این مساله اجتماعی است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا