اخبار

بعد از سه روز مذاکره، توافق حاصل نشد

ساعت یک نیمه شب به وقت ژنو، کاترین اشتون و محمدجواد ظریف در یک کنفرانس چند دقیقه ای شرکت کردند. در این کنفرانس توافقی اعلام نشد و گفته شد که مذاکرات ۲۰ نوامبر از سر گرفته خواهد شد …

جمهوری اسلامی و پنج به علاوه ی یک گفتگوهای سه روزه ی خود را در ژنو به پایان رساندند. در حالی که روز جمعه با حضور وزرای خارجه ی پنج به علاوه یک در ژنو و شرکت در گفتگوها، رسیدن به توافق کاملا محتمل به نظر می رسید، این خوش بینی در روز شنبه از بین رفت.
کاترین اشتون و محمدجواد ظریف در ساعت یک نیمه شب یکشنبه در یک کنفرانس خبری کوتاه شرکت کردند. در این کنفرانس خبری ضمن تاکید بر روند مثبت گفتگوها و ابراز امیدواری نسبت به «اراده ی مشترک» گفته شد که مذاکرات روز ۲۰ نوامبر از سر گرفته خواهد شد. خانم اشتون در «بیانیه ی مشترک» از حضور وزرای خارجه و میزبانان تشکر کرد و گفت پیشرفت هایی حاصل شده و اختلاف نظرهایی باقی است. این بیانیه ی مشترک چند خطی بر هیچ توافقی تاکید نکرد. خانم اشتون همچنان گفت در مورد جزئیات گفتگوها صحبتی صورت نخواهد گرفت. اشتون در مورد اینکه آیا توافقی صورت گرفته است گفت: ما مذاکرات فشرده ای داشتیم و می خواستیم به توافقی برسیم، اما اختلافات وجود دارد.
خانم اشتون تاکید کرد که فرانسه در گفتگوها نقش مهمی داشته است. او از همه ی وزرای خارجه و از جمله وزیر خارجه ی فرانسه تشکر کرد و محمد جواد ظریف هم گفت که با خانم اشتون موافق است!

* عکس: خبرنگاران منتظر جلسه ی اشتون – ظریف هستند. جلسه ای که بیشتر از پنج دقیقه طول نکشید و از سطح تعارفات فراتر نرفت!

انتقاد آمریکا از مواضع فرانسه در مورد مذاکرات

منابع دیپلماتیک غربی در ژنو از انتقاد آمریکا به فرانسه نسبت به موضع این کشور در مذاکرات ایران و ۱+۵ خبر می‌دهند.

به گزارش ایسنا، منابع دیپلماتیک غرب گفته‌اند جان کری، وزیر خارجه آمریکا موضع انتقادآمیز خود را در قبال اظهارات و موضع فرانسه در مذاکرات با ایران به پاریس منتقل کرده است.

بر این اساس آمریکا موضع فرانسه را مانع دستیابی به نتیجه بهتری در نشست ژنو دانسته است و محول کردن ادامه مذاکرات را به زمان دیگری نادرست تلقی کرده است.

این منابع دیپلماتیک معتقدند آمریکا خواهان رسیدن به نتیجه در مدت زمان کوتاه‌تری است تا مخالفان مذاکرات و گروه‌های تندرو مانعی در مسیر مداکرات و رسیدن به نتیجه ایجاد نکنند.

روحانی: ۵+۱ از فرصت استثنایی استفاده کند

روحانی با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران با اراده‌ای قوی و مثبت در مذاکرات با ۱+۵ در ژنو حضور یافته است، گفت:‌ این سومین دور مذاکراتی است که در طول ۸۳ روز گذشته از آغاز کار دولت یازدهم انجام شده است.

رییس جمهوری افزود: جمهوری اسلامی ایران علاقمند است افکار عمومی جهان بداند که فعالیت‌ها و فن‌آوری هسته‌یی ایران صرفا صلح‌آمیز بوده و همه فعالیت‌های ایران تحت نظارت آژانس انرژی اتمی و در چارچوب ان‌.پی‌.تی انجام گرفته و همچنان با این مسئله موافق است، ضمن آنکه جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا اگر نسبت به برنامه هسته‌یی ایران نگرانی منطقی وجود دارد، این نگرانی‌ها را برطرف کند.

روحانی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران بر این موضوع که هرگونه تهدید و تحریم مشکلی را حل نکرده و راه‌های پیش‌رو را پیچیده‌تر می‌کند، تأکید داشته و معتقد است، تنها راه حل، مذاکره براساس احترام و اعتماد متقابل است.

رییس جمهوری تصریح کرد: معتقدیم حل و فصل مسایل هسته‌یی باعث می‌شود تا فضای ثبات و آرامش بیشتری را در منطقه شاهد باشیم.

روحانی تأکید کرد: طرف‌های مذاکره کننده جمهوری اسلامی باید به این نکته توجه داشته باشند که فضای به وجود آمده فضایی استثنایی است که مردم در انتخابات ۲۴ خرداد آن را پیش روی همه قرار داده‌اند. یکی از شعارهای اصلی که ملت ایران برگزیده است، شعار تعامل سازنده با جهان بوده است.

رییس جمهوری افزود: امیدوارم طرف‌های مذاکره‌کننده با ایران در ۱+۵ از فرصت استثنایی که ملت ایران برای غرب و جامعه بین‌الملل ایجاد کرده‌اند، استفاده کرده تا بتوانیم در زمان معقولی به نتیجه مثبت دست پیدا کنیم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا