حقوق بشر

سازمان ملل و دولت‌های سراسر جهان باید قاطعانه درباره صدور حکم اعدام علیه فعالان جامعه LGBTQ در ایران موضع‌گیری کنند

جمهوری اسلامی ایران یکی از شش کشوری در دنیاست که برای روابط همجنس‌گرایان مجازات اعدام تعیین کرده است. عمده آزارهایی که جامعه دگرباشان جنسی در جمهوری اسلامی با آن روبه رو می شود عبارتند از:

کمپین حقوق بشر در ایران ضمن محکوم کردن صدور حکم اعدام علیه دو فعال حقوق جامعه LGBTQ در ایران، تاکید دارد که جامعه جهانی باید صریح و رسا در مقابل این حکم غیرقانونی که در دادگاه انقلاب ارومیه صادر شده، موضع‌گیری کند.

هادی قائمی، مدیر کمپین حقوق بشر در ایران با اشاره به صدور حکم اعدام علیه زهرا صدیقی همدانی و الهام چوبدار گفت: «این دو زن جوان به دلیل عضویت در جامعه LGBTQ در ایران به اعدام محکوم شدند. جامعه‌ای که حاکمیت دهه‌هاست در تلاش برای حذف آن ناموفق بوده است.»

به گفته هادی قائمی «صدور این حکم برای ترساندن و منصرف کردن دیگر فعالان حقوق جامعه LGBTQ در ایران است.»

قائمی تاکید کرد که «اگر جامعه بین‌الملل برابر این حکم غیرانسانی سکوت اختیار کند، دستگاه قضایی و یک دادگاه همجنسگراستیز در جمهوری اسلامی ایران می‌تواند این دو زن جوان را تنها به دلیل جسارت‌شان برای بودن و زیستن در ایران به دار بیاویزد.» 

کمپین حقوق بشر در ایران از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، شورای حقوق بشر و گزارشگران ویژه و همچنین دولت‌های سراسر جهان می‌خواهد که صریح و علنی خواستار ابطال حکم اعدام علیه زهرا صدیقی همدانی و الهام چوبدار و آزادی فوری آنها شوند.

کمپین حقوق بشر در ایران همچنین از مقامات ایران می‌خواهد که آزار و اذیت افراد بر اساس گرایشات جنسی آنها و جرم انگاری علیه جامعه LGBTQ در ایران را متوقف کنند.

روز ۱۵ شهریور ۱۴۰۱، خبرگزاری قوه قضائیه ایران ضمن انتشار خبر صدور حکم اعدام برای دو فعال حقوق جامعه  LGBTQ در ایران ادعا کرد که «زهرا صدیقی همدانی عضو یک «باند» قاچاق زنان بوده است». هرچند هیچ نشانی از این ادعا در پرونده مورد بررسی دادگاه انقلاب ارومیه نبوده است. 

روابط همجنس گرایان در جمهوری اسلامی ایران «جرم انگاری» شده است. به این ترتیب افراد جامعه LGBTQ نمی توانند بدون خطر و ترس از پیگرد قانونی، به پلیس یا دادگاه قضایی مراجعه کنند. آنها در معرض شدیدترین شکل از نقض حقوق خود هستند که هم از سوی حاکمیت و هم از سمت جامعه بر آنان اعمال می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران یکی از شش کشوری در دنیاست که برای روابط همجنس‌گرایان مجازات اعدام تعیین کرده است. عمده آزارهایی که جامعه دگرباشان جنسی در جمهوری اسلامی با آن روبه رو می شود عبارتند از:

۱- اعمال مجازات اعدام برای نوجوانان جامعه LGBTQ 

۲- اعمال مجازات شلاق و حبس برای بسیاری از همجنس‌گرایان 

۳- متهم کردن فعالان حقوق جامعه LGBTQ به اقدام علیه امنیت ملی به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز

۴- تداوم قتل های ناموسی و قربانی شدن افراد به دست اعضای خانواده به دلیل حمایت ضمنی قوانین موجود.

هادی قائمی، مدیر کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «تا زمانی که جامعه بین‌المللی قاطعانه مقامات ایران را متوجه این موضوع نکند که این رفتارهای ناقض حقوق بشر تاثیرات منفی شدیدی  بر روابط سیاسی و دیپلماتیک با ایران دارد، جمهوری اسلامی بر شدت این رفتارها می‌افزاید.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا