بین‌المللی

درخواست گوترش برای استعفای رئیس شورای حاکمیتی سودان و واگذاری قدرت به غیرنظامیان

دبیرکل سازمان ملل در سخنانی از رئیس شورای حاکمیتی سودان و معاون وی خواست که از صحنه سیاسی این کشور کنار بروند تا غیرنظامیان بتوانند تشکیل دولت دهند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه العربی الجدید، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل اظهار کرد: از عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیتی سودان و معاون وی محمد حمدان دوقلو معروف به “حمیدتی” می‌خواهیم که قول‌هایشان را عملی کنند و از صحنه سیاسی این کشور کنار بروند تا زمینه تشکیل دولت توسط احزاب غیرنظامی فراهم شود.

البرهان پیش از این اعلام کرده بود که شورای حاکمیتی قصد دارد حکومت را به غیر نظامیان واگذار کند و ارتش به ماموریت‌های خود بپردازد.

گوترش گفت: همچنین از همه رهبران می‌خواهم که منافع ملی را در اولویت قرار دهند و راهی برای خروج از بن‌بست سیاسی کنونی سودان بیابند.

وی افزود: دستیابی به یک راه حل برای بن‌بست کنونی بیش از هر زمان دیگری ضروری است و تنها از طریق گفت‌وگوی سیاسی محقق خواهد شد که مسیری معتبر را برای انتقال دموکراتیک و تحت رهبری غیرنظامیان فراهم می‌کند.

وی در ادامه نسبت به ادامه بحران سیاسی در سودان، در صورت عدم ارائه راه‌ حل برای آن هشدار داد و تصریح کرد: مقاومت در برابر کودتای نظامی و تقاضای بازگشت قدرت به غیرنظامیان همچنان ادامه دارد.

گوترش همچنین با اشاره به تظاهرات مردمی اخیر در مناطق مختلف سودان نیز تاکید کرد: علی‌رغم ماهیت مسالمت‌آمیز اکثر اعتراضات، نیروهای امنیتی از گلوله‌های جنگی، گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب پاش استفاده کرده‌اند و همین مسئله منجر به تلفات زیادی شده است.

پس از کودتای نظامی ۱۱ آوریل ۲۰۱۹ در سودان، یک دولت انتقالی با مشارکت نیروهای سیاسی و نظامی در اوت همان سال تشکیل و قرار شد تا ژوئیه ۲۰۲۳ به فعالیتش برای اداره این کشور ادامه دهد اما ۲۵ اکتبر ۲۰۲۱ این دولت به بهانه تهدیدات امنیتی و بقای کشور توسط گروه دیگری از ارتش ساقط شده و پس از اعلام وضعیت فوق‌العاده ده‌ها سیاستمدار از جمله عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر تحت بازداشت قرار گرفتند.

ابتکارعمل آشتی و گفت‌وگو که توسط سازمان ملل و اتحادیه آفریقا برای حل بحران سیاسی در این کشور آغاز شده نیز تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا