گوناگون

آمریکا وزیر و وزارت اطلاعات ایران را به دلیل حملات سایبری به آلبانی تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات این کشور را به دلیل نقش داشتن در حملات سایبری به آلبانی تحریم کرد.

دولت آلبانی، از متحدان آمریکا در ناتو، گفته هدف ایران از این حملات که در ۱۵ ژوئیه انجام شده، فلج کردن خدمات همگانی و دسترسی به داده‌ها و ارتباطات موجود در سامانه‌های دولتی بوده، اما در این کار ناکام مانده و خسارت پایداری به وجود نیاورده است.

اکنون ایالات متحده می‌گوید که دست وزارت اطلاعات ایران پشت این حمله بوده است.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه داری آمریکا روز جمعه ۹ سپتامبر (۱۸ شهریور) گفت:

استانداردهای رفتاری و مسئولانه حکومت‌ها در زمان صلح در فضای سایبری شامل خودداری از آسیب رساندن به زیرساخت‌های حیاتی برای خدمات‌رسانی به مردم است، اما ایران با حمله سایبری به آلبانی این هنجارها را رعایت نکرده است.

وزیر خزانه‌داری گفت که وزارت اطلاعات ایران چندین شبکه جاسوسی سایبری، هک و باج‌افزار را هدایت می‌کند.

نلسون روز جمعه همچنین گفت:

ما فعالیت‌های سایبری تهاجمی و فزاینده ایران با هدف قرار دادن ایالات متحده یا متحدان و شرکای‌مان را تحمل نخواهیم کرد.

این تحریم‌ها شامل مسدود کردن تمام دارایی‌هایی است که افراد مشخص شده ممکن است تحت قوانین آمریکا در اختیار داشته باشند، و نیز منع معامله با این افراد از سوی هر فرد یا شرکت آمریکایی و از جمله بانک‌های بین‌المللی است که با آمریکا تعامل دارند. هدف از این اقدام مسدود کردن دسترسی آنها به شبکه‌های مالی جهانی است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا انگشت اتهام را به سوی یک گروه فعال ایرانی به نام «مودی‌واتر» (MuddyWater) یا «آب گل‌آلود» نشانه رفته و می‌گوید که این گروه از سال ۲۰۱۸ کارزارهای سایبری انجام داده و از آسیب‌پذیری شبکه‌های خارجی برای سرقت داده‌های حساس و استقرار باج‌افزار سوء استفاده می‌کند.

مودی‌واتر در اواخر سال گذشته یک حمله سایبری پیوسته علیه نهادهای دولتی ترکیه انجام داد.

هکرهای ایرانی علاوه بر هدف قرار دادن زیرساخت‌ها، مظنون به افشای اسناد دولت تیرانا و نیز اطلاعات شخصی برخی از شهروندان آلبانیایی هستند.

آلبانی روز چهارشنبه روابط دیپلماتیک خود را با تهران به دلیل حمله سایبری قطع کرد. ادی راما، نخست وزیر آلبانی روز چهارشنبه گفت «شواهد انکارناپذیری» وجود دارد که نشان می‌دهد تهران کار «سازماندهی و پشتیبانی مالی» آن عملیات را انجام داده است. وی ضمن اعلام قطع روابط دیپلماتیک کشورش با ایران، از تمامی دیپلمات‌ها و کارکنان ایرانی سفارت جمهوری اسلامی در تیرانا خواست فورا خاک آلبانی را ترک کنند.

یک روز بعد، خبرگزاری رویترز گزارش داد که دیپلمات‌های ایرانی پیش از خروج از آلبانی، اسنادی را درون ساختمان سفارت آتش زده‌اند.

آلبانی از سال ۲۰۱۳ به این سو، به درخواست واشنگتن و سازمان ملل متحد، میزبان حدود ۳ هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق بوده است./رادیو فرانسه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا