گوناگون

واکنش ایران و روسیه به بیانیه تروئیکای اروپا

ایران در واکنش به بیانیه تروئیکای اروپایی در مذاکرات برجام از این کشورها خواست “وارد فاز تخریب روند دیپلماتیک نشوند”. اولیانوف نماینده روسیه در ژنو نیز گفته است بیانیه تروئیکای اروپا “بی‌موقع و نابهنگام” بوده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران شامگاه شنبه ۱۹ شهریور (۱۰ سپتامبر) صدور بیانیه بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه کشور اروپایی در مذاکرات برجام را “غیرسازنده و خلاف حسن نیت” توصیف کرد.

کنعانی  از سه کشور اروپایی خواست “وارد تخریب روند دیپلماتیک نشوند” و  در عوض برای جهت پایان دادن به اختلاف نظرهای معدود باقی‌مانده نقش فعال‌تری ایفا کنند و راه حل ارائه دهند.

بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه مشترکی که شنبه، ۱۰ سپتامبر (۱۹ شهریور) منتشر شد صراحتا گفتند نسبت به عزم و اراده جمهوری اسلامی برای احیای برجام “تردیدهای جدی” وجود دارد.

کشورهای اروپایی مذاکره‌کننده برجام در بیانیه خود تاکید کرده‌اند که ایران باید “فوری و به طور همه جانبه” با آژانس همکاری کند.

شورای حکام آژانس اتمی در آخرین نشست خود قطعنامه‌ای مبنی بر لزوم پاسخگویی فوری ایران به سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره سه سایت مشکوک را با اکثریت قاطع تصویب کرده بود. ایران تاکنون پاسخ قانع‌کننده‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره “سایت‌های مشکوک” نداده و به جای آن بیشتر از بیانیه تروئیکای اروپایی انتقاد کرده است.

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران از قول ناصر کنعانی گزارش داد که بیانیه سه کشور اروپایی باعث “تعجب و تأسف ایران شده” است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرده است که ایران همچنان برای نهایی کردن توافق، اراده و آمادگی دارد  و “در صورت وجود اراده لازم و پرهیز از اثرپذیری از فشارهای خارجی”، امکان دستیابی سریع به توافق وجود دارد.

روسیه: صدور بیانیه تروئیکا بی‌موقع و بسیار نابهنگام بود

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین نیز بلافاصله به بیانیه تروئیکای اروپایی درباره برجام واکنش نشان داد و اعلام کرد این بیانیه در لحظه حساس واقعا بسیار نابهنگام و بی‌موقع بوده است. او در توییت خود به این موضع هم اشاره کرده است که این بیانیه در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر شده است.

اولیانوف در توییت خود پاسخ ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران به بیانیه تروئیکا را نیز منتشر کرده است.

فیلیپ اررا، نماینده فرانسه در مذاکرات برجام در وین نیز در پاسخ به میخائل اولیانوف در توییتر نوشته است “از زمان آخرین پاسخ ایران دیگر مذاکره فعالی وجود نداشته” است.

میخائیل اولیانوف هم در پاسخ به همتای فرانسوی خود در توییتر گفته است روسیه از پاسخ ایران اطلاع دارد و می‌داند که مانع جدی در راه رسیدن به “روز نهایی” نیست و می‌توان به راحتی راه حل پیدا کرد.

این دیپلمات روس در ادامه تاکید کرده است: «در یک نکته با شما موافقم: دیگر مذاکرات فعالی وجود ندارد. این اشتباه اما از ما بوده است.»/دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا