اجتماعی

اعتراض معلمان آمریکایی و ایرانی در رسانه‌ملی!

شما برای چه مبارزه می‌کنید؟

آرمان ملی، محمدرضا نیک‌نژاد کارشناس حوزه آموزشی؛ شما برای دریافت پشتیبانی‌های بیشتر برای تامین نیاز‌های دانش آموزان، دریافت پشتیبانی‌های بیشتر برای نیروی کار پایدار، افزایش دستمزد‌ها و قرارداد‌های عادلانه مبارزه می‌کنید. معلمان بدون این‌ها قادر به آموزش نیستند… از این‌رو من در کنار شما ایستاده‌ام. شهر سیاتل در کنار شما ایستاده است. خانواده‌ها در سراسر کشور در کنار شما ایستاده‌اند. ما از درخواست شما برای داشتن قرارداد‌های عادلانه برای معلمان و دانش آموزان در یک زمینه چند فرهنگی پشتیبانی می‌کنیم. ما از درخواست‌های شما برای قراردادهایی پشتیبانی می‌کنیم که دربرگیرنده‌ی توجه ویژه به دانش آموزان با نیازهای ویژه برای دستیابی به کامیابی‌های آموزشی می‌شود… آن‌ها نمی‌خواهند با من، به‌عنوان یک معلم، در پیوند با عملکرد شغلی‌ام شفاف و باز رفتار کنند… آن‌ها تنها می‌گویند به ما اعتماد کنید… موضوع پول و اختصاص بودجه برای آموزش و اختصاص بودجه برای آموزش‌های ویژه (به کودکان با نیازهای ویژه) مطرح است. کاری که آن‌ها اکنون انجام داده‌اند این است که بودجه این آموزش‌های ویژه را کاهش دهند و در همان زمان این دانش آموزان را در کلاس‌های درس عادی قرار دهند…

بند بالا بخش‌هایی از سخنان یکی از معترضان در گردهمایی اعتراضی معلمان در شهر سیاتلِ آمریکاست. این گردهمایی که با برنامه‌ریزی اتحادیه‌های معلمان سیاتل برگزار شد، در آغازین روز مدرسه‌ها در این شهر و دیگر مناطق پیرامونی برگزار شد. به گفته رهبران اتحادیه و برخی از معلمان معترض، این گردهمایی به‌خاطر موضوعاتی همچون پشتیبانی از سلامت روان معلمان، بودجه ناکافی، نسبت کارکنان برای آموزش دانش‌آموزان با نیازهای ویژه و دانش‌آموزان چند زبانه برپا شده‌بود.

اما چند نکته: نخست آنکه صدا و سیما در گزارشی به این اعتراض‌ها پرداخته و با پخش کلیپی از آن، مهم‌ترین خواسته‌های معلمان سیاتلی را مطرح کرد. پخش این گزارش و بازتاب آن در میان معلمان ایرانی گلایه‌های فراوانی را در پی داشته ‌است. دلخوری و گاه خشم معلمان از این روست که نزدیک دو دهه از اعتراض‌های آرام، مدنی، هماهنگ با اصول قانون اساسی و کاملا صنفی معلمان در کشور می‌گذرد اما این اعتراض‌ها کمترین بازتاب ممکن را در صدا و سیما داشته ‌است. گرچه این رفتارِ فراگیرترین رسانه‌ی کشور برای بسیاری از مردم به شکل آزار دهنده‌ای عادی شده‌ است اما همچنان از حساسیتِ عموم شهروندان بر این رفتار دو گانه کاسته نشده‌ است.

پرسش بنیادین در این زمینه آن است که چگونه است دست‌اندرکاران زیر گوش و چشم خود را نمی‌بینند و البته نمی‌خواهند که ببینند! اما چندین هزار کیلومتر آنسوتر را با ولع می‌پایند و با اشتیاق و احساس برایش گزارش تهیه و پخش می‌کنند!؟ اما نگاهی به سیاهه‌ی خواسته‌های معلمان آمریکایی نشان می‌دهد که دستیابی به آن‌ها می‌تواند آموزشی کیفی، فراگیر، عادلانه و کامیابانه‌ای برای همه دانش‌آموزان فراهم آورد. از این‌رو در دو دهه گذشته در بسیاری از ایالت‌های آمریکا آرام‌آرام شهروندان، رسانه‌ها و بخشی از دست‌اندرکاران با این خواسته‌ها و اعتراض‌ها همدلانه برخورد کرده و زمینه بهبود شرایط حرفه‌ای معلمان را فراهم کرده‌اند؛ داستان یکی از این همراهی‌ها در کتابِ مقاومت در برابر خصوصی سازی و نجات مدرسه‌های دولتی آمریکا نوشته خانم دایان رویچ به فارسی برگردانده شده است.

با نگاهی به سیاهه‌ خواسته‌های صنفی معلمان خودمان درخواهیم یافت که بسیاری از آن‌ها، مانند درخواست آموزش رایگان، کیفی و فراگیر و هماهنگ با اصل سی قانون اساسی، پولی سازی گسترده‌ی آموزش، افزایش بودجه برای بهبود آموزش و آموزشگری، کاهش شمار دانش‌آموزان در کلاس، پیگیری بازماندگان از آموزش، رسیدگی به شرایط وحشتناک مدرسه‌های فرسوده، بهبود شرایط کاری معلمان و توجه به معیشت و منزلت آن‌ها و… مستقیم و غیر‌مستقیم به سود تکِ‌تک دانش‌آموزان کشور و خانواده‌هاست و از این‌رو نیازمند پشتیبانی‌های جدی از سوی همه شهروندان کشور است. بهبود شرایط آموزش که یکی از محورهای مهم آن معلم است، بهبود دانش و بیش و مهارت در فرزندان این کشور را درپی دارد. همه دانش‌آموزان حق دارند از معلم با انگیزه، راضی و پیگیر برخوردار باشند؛ زمانی این حق ادا می‌شود که شهروندان خواسته‌های صنف- آموزشی معلمان را بشناسند و از آن‌ها پشتیبانی کنند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا