جوانان

دانشگاه: غذا نداریم | وزیر: از ظرفیت خیّرین استفاده کنید!

کم کم صدای خوردن کفگیرهای دولتِ ابراهیم رئیسی به تهِ دیگ به گوش می‌رسد؛ اما چه سود که این بی‌آبرویی، نخست یقه‌ی ملت را می‌گیرد، و الا که جیبِ وزیر و وکیل و سردار از مالِ مردم پر است و کک‌شان هم نمی‌گزد.

کلمه – فاطمه اردکانی

‏‏به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر علوم خطاب به مسئولان دانشگاه‌ها بر پذیرش دانشجوی شهریه‌ای تاکید کرد و گفت: “برای تأمین هزینه دانشگاه بخشی از پذیرش‌های دانشجویی خود را به سمت خودگردان یا هزینه پرداز سوق دهند تا بتوانید برخی از برنامه‌های خود را به پیش ببرند. از ظرفیت خیرین نهایت استفاده را کنید، همچنین چابک سازی بخش اداری را در دستور کار خود قرار دهید.”

‏البته تاکید ایشان پس از این بود که از مسئولان دانشگاه‌ها خبط و خطایی سر زد و از سازمان برنامه درباره “اعتبارات تخصیصی تغذیه” پرس و جو کردند. رسول جلیلی، رئیس دانشگاه شریف گفته بود که “در سی‌وهفتمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور، رؤسا خواستار کمک‌های لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه در زمینه تهیه غذای با کیفیت در دانشگاه‌ها شدند.”

‏به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از دانشگاه شریف، جلیلی افزود : “رؤسای دانشگاه‌های حاضر در این اجلاس، یادآور شدند که اگر تخصیص‌های مربوط به غذای دانشجویی به موقع صورت نگیرد، در فرآیند خرید مواد اولیه و قرارداد با پیمانکاران ایجاد خلل می‌شود”.

‏مسعود گنجی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان هم در ادامه این اجلاس، نرخ جدید غذا و اجاره بهای خوابگاه را اعلام کرد و گفت: “نرخ جدید صبحانه دانشجویی را برای سال تحصیلی جدید ۳ هزار تومان، نرخ شام را ۴ هزار تومان و نرخ ناهار را ۶ هزار تومان اعلام کرد و همچنین اضافه کرد نرخ اجاره بهای خوابگاه‌های دانشجویی نسبت به سال قبل ۲۵ درصد افزایش داشته است.”

‏در همین راستا و به گزارش خبر آنلاین، “هیأت امنای برخی از دانشگاه‌های دولتی جدول شهریه مهرماه امسال را مصوب کردند. جدولی که افزایش ۲۰ تا ۴۰ درصدی نرخ ثبت نام دانشجویان را نشان می‌دهد”.

‏عجیب اینجاست که دانشگاه و دانشجو در شرایطی در تامین هزینه حداقل‌های رفاه خود درمانده که از سوی معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌های کشور، خبر می‌رسد که “تفاهم‌نامه‌ای با بودجه ۱۰۰ میلیارد تومانی برای افزایش جمعیت و فرزندآوری دانشجویان به ثبت رسیده است.” فاطمی‌پور در ادامه افزود: “با این بودجه برای دانشجویان متأهل بسته‌های بلاعوض و وام‌هایی طراحی می‌شود که متقاضیان می‌توانند از طریق ثبت نام در سایت مربوطه از این طرح‌ها استفاده کنند. اطلاع‌رسانی این طرح از هفته‌های آینده آغاز خواهد شد. همچنین در نظر داریم مراکزی برای مشاور و گفتمان‌های دانشجویانی که در مرحله آشنایی به جهت ازدواج هستند و یا ازدواج کرده‌اند را فراهم کنیم تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.”

گویا مسئولان جمهوری اسلامی از چنان بصیرتی برخوردارند که می توانند مشکلات را اهم و مهم کنند و در همین راستا، فرزندآوری و تولید مثل را از سیر کردن شکم دانشجوی بخت برگشته‌ای که با هدف تحصیل و کسب مدرک به دانشگاه آمده، مهمتر یافته‌اند.

‏در این میان اما فریاد کسانی مثل ناصر باقری مقدم، قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان هیچ گوش شنوایی ندارد. او با بیان اینکه مهاجرت نخبگان از ایران قابل کتمان نیست گفت: “ما بررسی‌هایی انجام دادیم که ببینیم دلایل خروج نخبگان از کشور چیست و این بررسی‌ها نشان داد که عمده دلایل آن “تصور آینده” و “نبود شغل” مناسب و همچنین فراهم نبودن زیر ساخت‌های زندگی بوده است.” باقری مقدم، با تاکید بر اینکه حل مشکلات نخبگانی کشور در گرو همکاری همه دستگاه‌هاست، یادآور شد: “اقدام دیگر ما بحث تامین مسکن است، برای نخبگانی است که شغل و سطح تحصیلات بالا دارند و هیات علمی هستند و توانایی عملی بالایی دارند؛ برای این افراد در خارج از کشور، حقوق و مزایای قابل توجهی اعطا می‌شود، در حالی که در ایران استادیاری که در دانشگاه شریف استخدام می‌شود، تنها بین ۱۳ تا ۱۵ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند.”

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا