دیدگاه‌ها

آشفته‌کردن افکار عمومی برای مقاصد خاص 

افکار عمومی را به آدرس غلطی مشغول و بازار را آشفته می‌کنند تا خود بدون دغدغه کار اصلی‌شان را پیش ببرند… باید اذعان کرد که دولت فاقد کفایت و درایت لازم در کشورداری است و بخش بزرگی از آشفتگی‌ها نیز نتیجه عملکرد آن است؛ لیکن در پس این آشفتگی‌ها و بی‌نظمی‌ها، حاکمیت‌ منطق و منفعت خاص خود را می‌جوید هر چند که به زیان و ضرر منافع ملی تمام شود.

محمد شفیعی

شرایط بسیار بد و بلاتکلیفی زائرین ایرانی در مراسم پیاده‌روی اربعین حقیقتی از شیوه حکمرانی حاکمیت را نشان می‌دهد‌. اینکه دولت، عامل اصلی و موجد این شرایط بوده است، شک و تردیدی در آن نیست؛ بدان سبب که از مدت‌ها قبل، با مشوق‌های مالی و برانگیختن احساسات مذهبی مردم و غالبا به دلایل سیاسی مرتبط با تحولات داخلی عراق، با هدف ماجراجویی و مداخله در امور آن کشور، دست به بسیج مردمی زده بود.

بی‌نظمی، آشفتگی و بلاتکلیفی که پیامدی جز استرس و هراس ندارد، روح غالب بر این راهپیمایی و بسیج عمومی بود که بسیاری از منتقدین، با اشاره به آن وضعیت نابسامان، بر ناکارآمدی و بی‌کفایتی دولت تاکید و بر آن تمرکز کردند که البته از دیدگاهی درست به نظر می‌رسد؛ اما غافل از اینکه، همین آشفتگی‌سازی و بی‌نظمی، برای حاکمیت کارکرد داشته و یکی از اصول حکمرانی آن در سال‌های متمادی بوده است‌.

اصولا بقای حاکمیت از طریق این بی‌نظمی و سردرگمی شهروندان تضمین و تامین می‌شود که اگر غیر از این بود، هیچ گاه بدنبال حذف و نابودی نهادها به عنوان متولیان اصلی نظم و ثبات و کارآمدی دولت نمی‌رفت. در اغلب موارد و اکثر مواقع،حاکمیت تمامیت‌خواه، هرچند فضای جامعه را  امنیتی کرده است اما، درصدد برقراری نظم و ثبات نهادینه و قانونمند نبوده است و بلکه از طریق بی‌نظمی، اختلاف‌افکنی و آشفتگی‌سازی و به تعبیری با گل‌آلودکردن آب، ماهی می‌گیرد و ارتزاق می‌کند.

کافی است به رفتار سیاسی و عملکرد حاکمیت در ادوار مختلف توجه کنیم تا روح غالب بر آنها که همان آشفتگی‌سازی است را دریابیم. این آشفتگی چه به طرز واقعی و خودبخودی رخ داده باشد، خواه به صورت دستکاری جعل شود، در هر دو صورت حاکمیت برای بقایش از آن بهره برداری می‌کند.

حاکمیت تمامیت‌خواه در این سه دهه اخیر، پیاپی جامعه را در تب و تاب اختلاف، بی‌نظمی و استرس نگه داشته تا فضای تنفسی برای خود خلق کند. دیدیم که چگونه دست به هر کاری زد تا دولت‌های خاتمی و روحانی در بی‌ثباتی قرار گیرند؛ از به‌راه‌انداختن گروه چماقداران تا تاسیس بسیج و ارتش سایبری که با اکانت‌های جعلی در فضای مجازی، فضای جامعه را آشفته می‌ساختند. فضای جامعه را بحرانی و مردم را سرگردان در شرایط عدم قطعیت نگه می‌دارند تا سناریوهای اصلی‌شان را بدون حساسیت افکار عمومی که به جای دیگری منحرف و مشغول می‌شود، به پیش ببرند.

از این‌رو، به شکاف، آشفتگی و بی‌نظمی دامن زده می‌شود تا قدرت مطلقه حفظ شود و هیچ چیز نباید در جای خود باشد تا نظم و ثبات شکل نگیرد. در آشفتگی‌ها و بی‌نظمی‌هاست که می‌توان افکار عمومی را از توجه به موضوعات اصلی همچون جلسات مجلس خبرگان رهبری که این روزها شایعات زیادی پیرامون آن مطرح شد منحرف کرد.

افکار عمومی را به آدرس غلطی مشغول و بازار را آشفته می‌کنند تا خود بدون دغدغه کار اصلی‌شان را پیش ببرند و در این آشفته بازار احیانا غارتگری هم می‌کنند. باید اذعان کرد که دولت فاقد کفایت و درایت لازم در کشورداری است و بخش بزرگی از آشفتگی‌ها نیز نتیجه عملکرد آن است؛ لیکن در پس این آشفتگی‌ها و بی‌نظمی‌ها، حاکمیت‌ منطق و منفعت خاص خود را می‌جوید هر چند که به زیان و ضرر منافع ملی تمام شود./کلمه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا