گوناگون

درگیری نظامی شدید میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان

گزارش‌ها حاکی از درگیری شدید بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان است. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان می‌گوید ارمنستان مناطق داشکسن، کلبجر و لاچین را زیر آتشبار سنگین قرار داده و وزارت دفاع ارمنستان می‌گوید آذربایجان شهرهای گوریس، سُتک و جرموک را در غرب ارمنستان زیر آتش سنگین گرفته است….
وزارت دفاع آذربایجان، ایروان را به عملیاتی خرابکارانه «در مقیاسی بزرگ» متهم کرد و گفت این درگیری به آن دلیل آغاز شد که نیروهای ارمنستان در حال مین‌گذاری در جاده‌های تدارکاتی بین مواضع یگان‌های ارتش آذربایجان بودند، فعالیت‌های اطلاعاتی انجام می‌دادند و به منطقه تسلیحات منتقل می‌کردند.

وزارت دفاع ارمنستان نیز درگیری نظامی را نتیجه تحریکات باکو خواند و افزود آذربایجان در حملات خود از آتش توپخانه و پهپاد کمک گرفته است.

هنوز جزئیات دقیقی از میزان خسارت‌های جانی و مالی این درگیری مخابره نشده است.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان از زمان فروپاشی شوری سابق دو بار با هم وارد جنگ شده‌اند که در دومین جنگ که در اواخر سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز شد و شش هفته ادامه یافت، بیش از شش هزار و ۵۰۰ نفر کشته شدند.

دو کشور سرانجام در مذاکراتی با وساطت روسیه که به بازپس‌گیری قره‌باغ از طرف جمهوری آذربایجان منجر شد، اعلام آتش‌بس کردند.

روسیه در ابتدا برای نظارت بر اجرای آتش‌بس دو هزار نیروی حافظ صلح را در منطقه مستقر کرد، اما پس از جنگ اوکراین، اتحادیه اروپا این نقش را به عهده گرفته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا