اخبار

درگیری‌های مرزی مرگبار میان ارمنستان و آذربایجان؛ دست‌کم ۱۰۰ سرباز کشته شده‌اند

دست‌کم ۱۰۰ سرباز ارمنستانی و آذربایجانی روز سه‌شنبه ۱۳ سپتامبر در شدیدترین درگیری‌ها از زمان جنگ دو کشور در سال ۲۰۲۰ کشته شدند. این در حالی است که جامعه جهانی خواستار «خویشتن‌داری» و حل مسالمت آمیز درگیری‌ها شده است….
وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در پی اقدام گسترده تحریک آمیز ارمنستان در مرز دو کشور، ۵۰ سرباز آذربایجانی کشته شدند.»

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان نیز گفت که دست‌کم ۴۹ نظامی ارمنستانی تاکنون در درگیری‌های مرزی با آذربایجان کشته شده‌اند. به گفته آقای پاشینیان، این شمار از کشته‌ها قطعی نیست.

وزارت دفاع ارمنستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه با توپخانه، پهپاد و سلاح‌های کالیبر بزرگ، مواضع نظامیان ارمنستان را در مسیرهای گوریس، سوتک و جرموک هدف حمله قرار دادند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان هم ارمنستان را به «اقدامات خرابکارانه و تحریک‌آمیز» در نزدیکی مناطق مرزی داشکسان، کلباجار و لاچین متهم کرد.

بر اساس اعلام وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، حملات خمپاره‌ای نیروهای ارمنستان به مواضع و پایگاه‌های این کشور در مناطق مرزی،منجر به تلفات و آسیب رسیدن به زیرساخت‌های نظامی شده است.

در هر حال آقای پاشینیان در پارلمان ارمنستان گفت که درگیری‌ها در یک یا دو مسیر در مناطق مرزی با جمهوری آذربایجان ادامه دارد اما صبح از شدت درگیری‌ها کاسته شده است.

نخست وزیر ارمنستان در گفتگو با روسای جمهوری روسیه و فرانسه و وزیر خارجه آمریکا درباره بحران مرزی این کشور، خواستار «پاسخ مناسب جامعه جهانی» و محکومیت «تجاوز» آذربایجان به ارمنستان شد.

افزایش تنش‌ها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان که می‌تواند صلح در این منطقه را با خطر مواجه سازد با انتقادات بین‌المللی مواجه است.

جوزپ بورل، رئیس دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه اعلام کرد که اتحادیه اروپا خواستار پایان دادن به خصومت‌ها بین ارمنستان و آذربایجان و آغاز میانجیگری بین دو کشور شد.

آقای بورل با تاکید بر ضرورت توقف خصومت‌ها و بازگشت دو طرف به میز مذاکره از تماس شارل میشل، رئیس شورای اروپا با رهبران دو کشور خبر داد و خاطرنشان کرد که او نیز همین امروز (سه‌شنبه ۱۳ سپتامبر)  با وزرای خارجه دو کشور صحبت خواهد کرد. رئیس دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا همچنین گفت که تویوو کلار، نماینده ویژه اتحادیه اروپا فورا از هر دو کشور بازدید خواهد کرد تا ضمن تلاش جهت کاهش از سطح تنش موجود برای برگزاری مراحل بعدی روند گفتگوی رهبران ارمنستان و آذربایجان با میانجیگری بروکسل هماهنگی‌های لازم را به دو طرف انجام دهد.

فرانسه که در حاضر ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل را در اختیار دارد، روز سه‌شنبه از گزارش وضعیت جاری میان دو کشور ارمنستان و آذربایجان به این شورا خبر داد.

اما ترکیه از ارمنستان خواست تا از اقدام‌های «تحریک‌آمیز» خود علیه جمهوری آذربایجان دست بردارد. مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «ارمنستان باید دست از اقدام‌های تحریک‌آمیز خود بردارد و بر مذاکرات صلح و همکاری با باکو تمرکز کند.»

ترکیه متحد سنتی جمهوری آذربایجان است و در سال‌های گذشته در تجهیز این کشور به پهپادها فعال بوده است. پهپادهای ترکیه‌ای در آخرین جنگ جمهوری آذربایجان و ارمنستان در سال ۲۰۲۰ نقش تعیین‌کننده‌ای داشتند.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان پس از نخستین جنگ بر سر قره‌باغ در اوایل دهه ۱۹۹۰ با بیش از ۳۰ هزار کشته، بار دیگر در پاییز ۲۰۲۰ بر سر کنترل این منطقه با یکدیگر درگیر شدند.

در جنگ سال ۲۰۲۰ بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ نفر کشته شدند و بخش‌هایی از قره‌باغ به موجب یک توافق آتش‌بس میان ایروان و باکو که با میانجیگری مسکو منعقد شد، تحت حاکمیت دوباره جمهوری آذربایجان درآمد.

البته پس از این توافق هم گزارش‌هایی از وقوع درگیری‌های پراکنده همراه با تلفات منتشر شده است. ارمنستان همزمان از جامعه جهانی خواسته بود تا مانع «اقدام‌های تهاجمی» جمهوری آذربایجان شوند.
الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در ماه مه در پی گفتگوهایشان با شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا با یکدیگر به توافق رسیده بودند تا مذاکرات درباره یک معاهده صلح بر سر منطقه قره‌باغ را پیش ببرند.
اما وقوع درگیری‌های جدید در امتداد مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان حکایت از آن دارد که وضعیت میان دو کشور همچنان ناپایدار باقی‌مانده است به‌گونه‌ای که روند شکننده صلح تحت میانجی‌گری اروپا را تهدید می‌کند.

با وجود این در پی درگیری‌های مرگبار روز سه‌شنبه در امتداد مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان، وزرای دفاع ارمنستان و روسیه به صورت تلفنی گفتگو کردند.

به گزارش وزارت دفاع ارمنستان، سورن پاپیکیان، وزیر دفاع این کشور در خصوص وضعیت منطقه و بحران مرزی ایجاد شده توضیحاتی را به سرگئی شویگو، همتای روس خود داده است. بنا به گزارش وزارت دفاع ارمنستان، طرفین در خصوص انجام اقدام‌های لازم برای «تثبیت وضعیت» توافق کرده‌اند.

روسیه در پاییز سال ۲۰۲۰ و پس از آتش‌بس میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان که در پی جنگ یک ماه‌ونیمه به وقوع پیوست، نیروهای حافظ صلح خود در منطقه قره‌باغ مستقر کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا