اخبار

نشست شورای حکام آژانس اتمی درباره ایران آغاز شد

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موضوع “راستی‌آزمایی و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران” را بررسی می‌کند. آمریکا از عدم همکاری ایران در مذاکرات احیای برجام انتقاد کرده است….

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۲۰ شهریور (۱۲ سپتامبر) نشست خود را در وین آغاز کرد. در دومین روز نشست که با حضور نمایندگان ۳۵ کشور برگزار شد بررسی موضوع “راستی‌آزمایی و نظارت در ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل” نیز آغاز شد.
نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت این کشور آماده اجرای توافقی بر اساس بازگشت همزمان و کامل به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است اما ایران یک “شریک مشتاق” نیست.
خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۲۱ شهریور گزارش داد که کشورهای آلمان، فرانسه، بریتانیا و آمریکا تلاش می‌کنند ائتلافی علیه ایران در شورای حکام تشکیل دهند تا به این کشور فشار بیاورند که به پرسش‌های آژانس در مورد ذرات پیدا شده اورانیوم در سه سایت اعلام نشده توضیح دهد.
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در مورد سه سایت اعلام‌نشده گفته است که ایران با آژانس “همکاری” داشته است. کمالوندی افزود: «صرف مشاهده آلودگی در چند مکان را نمی‌توان نشانه‌ای از وجود مواد هسته‌ای اظهارنشده تلقی کرد».
این اظهار نظر پس از آن بیان شد که رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست شورای حکام ابراز امیدواری کرده بود که ایران “در اسرع وقت” همکاری خود را با تحقیقات آژانس آغاز کند.
رویترز نوشته است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جمهوری اسلامی را برای توضیح در مورد مواد کشف شده در سه سایت اعلام نشده تحت فشار قرار داده است.
با این حال ممکن است شورای حکام این بار قطعنامه‌ای علیه ایران صادر نکند و به جای آن بیانیه صادرکند.نشست شورای حکام تا روز جمعه ۱۶ سپتامبر ادامه پیدا خواهد کرد و هنوز قطعنامه و یا بیانیه‌‌ای صادر نشده است.
خبرگزاری تسنیم “صدور بیانیه به‌جای قطعنامه در شورای حکام” را “سناریوی جدید غرب برای فشار بر ایران” توصیف کرده است.
در دور قبلی نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ژوئن سال جاری از ٣۵ کشوری کە عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند، ۳۰ کشور به قطعنامه این شورا رای مثبت دادند که از ایران خواسته بودند در شفاف‌سازی اطلاعات مربوط به سه سایت اعلام نشده، بی‌درنگ با آژانس همکاری کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا