یادمان و رویدادها

ایرنه پاپاس بازیگر فیلم های زد، زوربای یونانی و توپ های ناروان درگذشت

ایرنه پاپاس، هنرپیشه و خواننده یونانی در سن ۹۶ سالگی درگذشت. وزارت فرهنگ یونان روز چهارشنبه ۱۴ سپتامبر خبر درگذشت او را اعلام کرد. کمیته ی مرکزی حزب کمونیست یونان در بیانیه ای نسبت به او ادای احترام و با وی «وداع» کرد. در این بیانیه آمده است:با اندوه فراوان با ایرنه پاپاس، هنرپیشه بزرگ، سفیر میراث فرهنگ کلاسیک و زیبایی‌شناسی مدیترانه‌ای در سراسر جهان وداع می‌کنیم….

پاپاس در بیش از ۸۰ فیلم بازی کرده است که اغلب توسط کارگردانان مشهور جهان ساخته شدند. از جمله این فیلم‌ها “زوربای یونانی”، “توپ‌های ناواران”، “آتیلا”، “زد”، “زنان تروژان” و “محمد رسول‌الله” است. بسیاری در ایران او را با بازی در فیلم “محمد رسول‌الله” در نقش هند جگرخوار به یاد می‌آورند.

پاپاس بازیگر تئاتر نیز بود. یکی از نمایش‌های ماندگار او بازی در “آن تابستان – آن پائیز” در نیویورک با جان وویت، بازیگر مشهور آمریکایی در سال ۱۹۶۷ بود.

ایرنه در خوانندگی هم موفق بود از جمله کارهای او دو آلبوم از ترانه‌ها و سرودهای محلی یونانی به نام های “Odes” و “Rapsodies” است. او در آلبوم جنجالی “۶۶۶” گروه “آفرودیت چایلد” نیز خوانده است.
نقش‌آفرینی در فیلم زوربای یونانی به کارگردانی مایکل کاکویانیس در کنار آنتونی کویین برای او شهرتی جهانی آورد. او در این فیلم نقش زنی بیوه را بازی کرد که وارد یک رابطه عاشقانه می‌شود و مردم دهکده او را به خاطر آن سنگسار می‌کنند.

در فیلم “زد” در نقش بیوه ایو مونتان، هنرپیشه سرشناس فرانسوی ظاهر شد. این فیلم به کارگردانی کوستا گاوراس بر اساس داستانی از واسیلی واسیلیکوف ساخته شد که پشت پرده روی کار آمدن دیکتاتوری نظامی در یونان بود.

سال ۱۹۶۱ پاپاس در نقش یک مبارز جنبش مقاومت در جنگ جهانی دوم در فیلم توپ‌های ناواران ظاهر شد و در کنار بازیگرانی چون گریگوری پک، دیوید نیون، آنتونی کوئین و آنتونی کوایلی درخشید. او سال ۲۰۰۹ جایزه شیر طلایی ونیز را از آن خود کرد.

ایرنه پاپاس در سال ۱۹۲۶ در روستای چیلیومودی متولد شد. او در آتن بزرگ شد و تا ۷۰ سالگی به عنوان یک بازیگر فعال باقی ماند. در سال ۲۰۱۳ تشخیص داده شد که او آلزایمر دارد و پس از آن از انظار عمومی کناره گیری کرد.

کمیته ی مرکزی حزب کمونیست یونان در بیانیه ای که روز چهارشنبه در آتن منتشر کرد، نسبت به او ادای احترام و با وی «وداع» کرد. در این بیانیه آمده است:

با اندوه فراوان با ایرنه پاپاس، هنرپیشه بزرگ، سفیر میراث فرهنگ کلاسیک و زیبایی‌شناسی مدیترانه‌ای در سراسر جهان وداع می‌کنیم.

ایرنه پاپاس که در سال ۱۹۲۶ در روستای چیلومودی به دنیا آمد، با داستان های مادربزرگ خود بزرگ شد و از والدین خود عشق به ادبیات یونان باستان را آموخت. شخصیت او با آب ها، و پرندگان شکل گرفت و آن طور که خود گفت ماه و سایه‌های دهکده‌اش بازی کردن را به او آموخت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا