گوناگون

بعد از کشته شدن ۱۵۵ سرباز، ایروان و باکو…

دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان اعلام کرد که ایروان و باکو بر سر آتش‌بس جهت پایان‌دادن به خشونت‌های دو روز اخیر به توافق رسیده‌اند. آرمن گرِگوریان روز چهارشنبه اعلام کرد که مقامات ارمنستان و جمهوری آذربایجان تصمیم به توقف درگیری‌های مرزی گرفته‌اند و این آتش‌بس از ساعت ۸ شب (به‌وقت محلی) ۱۴ سپتامبر اجرا شده است….
چند ساعت پیش‌تر وزارت دفاع ارمنستان نیز گزارش داده بود که گلوله باران‌ها متوقف شده‌اند اما در آن به توافق آتش‌بس اشاره‌ای نشده بود. باکو تا این لحظه به این ادعا واکنش رسمی نشان نداده است.

بنا بر آمارهای رسمی ایروان، تعداد کشته‌های دو طرف در جریان درگیری‌های اخیر به ۱۵۵ نفر رسیده است. این درحالیست که معترضان چهارشنبه شب با تجمع در خیابان‌های پایتخت، نیکول پاشینیان را به «خیانت» به کشور و تلاش برای راضی نگه‌داشتن باکو متهم کردند و خواستار استعفای نخست وزیر شدند. در جریان خشونت‌های اخیر، ۱۰۵ سرباز ارمنی و ۵۰ سرباز آذربایجان کشته شده‌اند. ایروان می‌گوید باکو در درگیری‌ها ۱۰ کیلومترمربع از خاک ارمنستان را اشغال کرده‌ است.

شورای امنیت سازمان ملل چهارشنبه شب در نشست اضطراری خود که بنا به درخواست فرانسه، یکی از اعضای دائم خود در مورد وضعیت بین ارمنستان و جمهوری‌ آذربایجان تشکیل جلسه داده بود از هر دو طرف خواست سریعا آتش‌بس کنند.

امانوئل ماکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه در تماس تلفنی با الهام علی‌اف، همتای آذربایجانی خود خواستار احترام باکو به توافق آتش‌بس شد. اتحادیه اروپا هم همزمان از طرفین خواسته بود تا خشونت‌ها را متوقف‌ کنند. جوزپ بورل، مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا از لزوم بازگشت طرفین به میز مذاکره خبر داد بود.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه که هر دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان از جمهوری‌های شوروی سابق و به‌نوعی «حیات‌خلوت» کرملین محسوب می‌شوند نیز پیش‌ترخواستار «خویشتن‌داری» هر دو طرف و برقراری آرامش در منطقه ‌شده بود. سال‌ها از آغاز منازعات این دو همسایه بر سر ناگورنو- قره‌باغ که بخشی جداافتاده از جمهوری‌آذربایجان است و اقلیت ارمنی‌نشین تحت حمایت ایروان بر آن کنترل داشته‌اند، می‌گذرد و بارها شکلی خشونت‌بار به‌خود گرفته است.

ایران نیز که مرز مشترک با هر دوکشور دارد طی روزهای گذشته از اعزام نیروهای نظامی خود به نوار مرزی و تلاش برای کنترل اوضاع و ممانعت از جابجا شدن مرزها خبر داده بود. همزمان رجب‌طیب‌اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به ارمنستان توصیه‌ کرد که «انرژی و زمان خود را در جهت برقراری آرامش مصرف کند». او رویه فعلی ایروان را «غیرقابل قبول» و همراه با «پیامد» توصیف کرده است.

یورو نیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا