جوانان

تصفیه‌ی دانشگاه در جریان است!

حفظ و تحکیم و توسعه پیوند جنبش دانشجویى با جنبش مردمی می‌تواند هم براى حفظ و تعمیق خصلت پیکارجویانه و انقلابى جنبش دانشجویى و هم براى پیروزى مبارزه صنفى و سیاسى آن، تضمینی جدى و واقعى باشد….

#محمد_شباهتی، دانشجوی مردم‌شناسی و فعال صنفی ‌دانشجویی دانشگاه تهران از ثبت‌نام ترم جدید و ادامه‌ی تحصیل محروم شد. صفحه‌ی سامانه‌ی جامع آموزش این دانشجو با کلیدواژه‌ی آشنای «نقص در مدارک» بسته شده و مشخص نیست این اقدام فراقانونی و امنیتی که در پی سرکوب و حذف هرچه‌ بیشتر فعالین دانشجویی است، به دستور و مداخله‌ی کدام نهاد صورت گرفته است.

علاوه بر ممانعت فراقانونی از ادامه‌ی‌ تحصیل، در اقدامی موازی و در بازه‌ی تعطیلی دانشگاه در تابستان، برای این دانشجو حکم کمیته‌ی انضباطی غیابی نیز صادر شده و به «تذکر کتبی با درج در پرونده»، «توبیخ کتبی با درج در پرونده» و «دریافت خسارت» محکوم شده است.

پیش‌تر، در پی اعتراض و مقاومت دانشجویان دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران در برابر تفکیک جنسیتی فضاهای دانشگاهی و به طور مشخص در برابر ممانعت‌های دانشگاه و حراست از بازی فوتبال مشترک دانشجویان دختر و پسر، محمد شباهتی ازطریق اطلاع شفاهی مسئول آموزش از وجود نامه‌ای از جانب کمیته انضباطی مطلع شد. شباهتی به دلیل عدم رعایت مفاد آیین‌نامه در متن ابلاغیه از جمله مشخص‌نبودن اتهام، تاریخ واقعه مذکور و همچنین عدم تشریح آن، از دریافت ابلاغیه امتناع کرده و عدم وجاهت جلسه‌ی مذکور و طبیعتا عدم حضور خود را به آموزش اعلام کرده بود. در ادامه با حضور جمعی از دانشجویان در آموزش دانشکده و اعتراض به ازسرگیری سرکوب فعالین دانشجویی، مشخص شد نامه‌ی مشابهی برای دو تن دیگر از دانشجویان نیز ابلاغ شده است

پس از اتمام بازه‌ی امتحانات و دقیقا همزمان با شروع تعطیلی تابستانه دانشگاه ، «دکتر ملی»، مدیر کل حراست دانشگاه، طی «تماس تلفنی» با محمد شباهتی وی را به حضور در دفتر خود فراخواند. شباهتی نیز با تاکید مجدد بر غیرشفاف و غیرقانونی‌بودن متن ابلاغیه و اعتراض به اعمال فشارهای فراقانونی از جمله تماس تلفنی ایشان، از حضور در دفتر رئیس حراست خودداری کرد.

چندی بعد، شباهتی یک روز پیش از تشکیل جلسه‌ی مجدد کمیته، با تماس تلفنی دیگری از جانب حراست، از ارسال یک ابلاغیه دیگر به «ایمیل» خود مطلع شد. هرچند درنتیجه‌ی اعتراض و عدم حضور این دانشجو، ابلاغیه‌ بعدی با اصلاحات ارسال شد اما صدور آن تحت عنوان «ابلاغیه‌ی دوم» و آن هم از طریق ایمیل شخصی و همچنین مطلع کردن دانشجو یک روز پیش از جلسه، هدفی جز اعمال فشار هرچه بیشتر برای اجبار این دانشجو به حضور در جلسه‌ای غیرقانونی در ایام تعطیلی دانشگاه نداشت. عجیب‌تر اینکه، با اصلاح ابلاغیه و ذکر اتهام و حادثه، مشخص شد موضوع احضاریه مربوط به روزی‌ست که این دانشجو اصلا در دانشگاه حضور نداشته است!

کمیته انضباطی، نهایتا با شکست در اجبار شباهتی به حضور در جلسه‌ی کمیته یا اتاق بازجویی حراست، با هدف تعجیل در فرآیند پرونده‌سازی پیش از بازگشایی مجدد دانشگاه، به صدور حکم غیابی انضباطی برای وی متوسل شد.

لازم به ذکر است #محمد_شباهتی، پیشتر نیز در سال ۹۹ در پرونده‌ای قضایی با فرآیندی عجیب و کاملا غیابی، به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم هم‌اکنون در دایره‌ی اجرای احکام است. به نظر می‌رسد با بازگشایی مجدد دانشگاه بعد از تعطیلی امنیتی چند سال اخیر، بازوی امنیتی و سرکوبگر دانشگاه، قصد دارد با اعمال فشار حداکثری، صدای اعتراض دانشجویان را خاموش کند و با شکست خود در نتیجه‌ی مقاومت‌هایی از این دست، به اهرم‌هایی فراقانونی و امنیتی نظیر صدور حکم غیابی و محرومیت از تحصیل، متوسل می‌شود.

همچنین، خبر ممانعت‌‌های گسترده دستگاه سرکوب از پذیرش دانشجویان بهایی در سال تحصیلی پیش رو، نشان‌دهنده‌ی گسترش این رویه‌های مسبوق به سابقه برای حذف و تصفیه هر چه بیشتر دانشجویان غیرخودی و یکدست‌سازی دانشگاه است. رویه‌ی همیشگی سرکوب، تقلیل اعتراض و توان جمعی دانشجویان، به تعدادی محدود با هدف جلوگیری از گسترده‌شدن اتحاد آنان است. ما دانشجویان تنها با اتکا بر قدرت جمعی‌مان می‌توانیم در برابر حذف هم‌کلاسی‌هایمان و هجوم سرکوبگرانه‌ی دانشگاه بایستیم.

#تصفیه_دانشگاه

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا