بین‌المللی

فشار آمریکا و اروپا به ترکیه برای جلوگیری از دورزدن تحریم‌ها علیه روسیه

روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد که آمریکا و اتحادیه اروپا به برای جلوگیری دور زدن تحریم ها علیه مسکو به ترکیه فشار آورده اند تا با سامانه پرداخت ملی روسیه به نام «میر» همکاری نکند.

به گزارش ایرنا، این روزنامه انگلیسی روز پنجشنبه به نقل از دو مقام آگاه غربی نوشت که آمریکا بر روی بانک‌های ترکیه که به سامانه پرداخت ملی روسیه به نام «میر» پیوستند، تمرکز کرده است.

به نوشته فایننشال تایمز، فشار بر ترکیه در حالی صورت می‌گیرد که پایتخت‌های غربی به جای اعمال تدابیر جدید، به سمت اجرای سخت‌گیرانه‌تر تحریم‌های موجود می‌روند. این تغییر موید آن است که تحریم های اقتصادی علیه روسیه نتوانسته به اقتصاد این کشور آنقدر که کشورهای غربی امیدوار بودند آسیب برساند.

یکی از منابع آگاه غربی گفت: خواهید دید که ما به نوعی بر دور زدن در بخش مالی تمرکز می کنیم. این پیام را به وضوح ارسال خواهیم کرد که به عنوان مثال، موسسات مالی کشورهای ثالث نباید با شبکه پرداخت میر ارتباط برقرار کنند، زیرا این امر خطرات فرار از تحریم را به دنبال دارد.

منبع دیگر غربی که در مذاکرات این ماه بین آمریکا و اتحادیه اروپا در مورد اجرای تحریم‌ها حضور داشته، بیان کرد: ما باید حفره‌ها را ببندیم و ترکیه به عنوان هدف عمده است.

رجب طیب اردوغان رییس‌جمهوری ترکیه که کشورش از سال ۱۹۵۲ عضو ناتو بوده، به گفته خود رویکردی متوازن را در قبال جنگ اوکراین دنبال کرده است. امتناع او از امضای تحریم‌ها علیه روسیه و وعده اخیرش برای تعمیق همکاری اقتصادی با مسکو، متحدان غربی آنکارا را نگران کرده است. اردوغان که روز جمعه با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود دیدار خواهد کرد، ماه گذشته گفت که “پیشرفت جدی” در زمینه توسعه سامانه میر در ترکیه وجود دارد.

پنج تا از بزرگترین بانک های ترکیه به نام‌ها دنیز، واکیف، زیارت، ایش و هالک عضو سامانه پرداخت میر هستند که توسط بانک مرکزی روسیه به عنوان جایگزین داخلی ویزاکارت و مسترکارت توسعه داده شده است.

بانک خصوصی دنیز و بانک دولتی هالک پس از تهاجم روسیه به اوکراین به عضویت سامانه میر درآمدند.

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد در حالی که آنکارا سیاست دیرینه‌ای برای اجرای تحریم‌های مورد حمایت سازمان ملل را دارد، به همان اندازه در سیاست خود مبنی بر اینکه اجازه ندهد کشور به کانالی برای دور زدن تحریم ها تبدیل شود، قاطع بوده است.

در سناریوی جدید ناشی از تحریم‌ها علیه روسیه که به موجب آن‌ها، گردشگران روسی قادر به خرید بلیط هواپیما، رزرو هتل و دیگر اماکن نخواهند بود، محبوب‌ترین مقاصد گردشگری، کشورهایی خواهند بود که با کارت‌های سیستم پرداخت «میر» کار می‌کنند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا