یادمان و رویدادها

مهسا جان باخت؛ مادر داغدار: فرشته مرا کشتند

خبر مرگ مغزی مهسا امینی بر سر حجاب اجباری فضای مجازی فارسی‌زبان را در شوک فرو برده و موجی از خشم برانگیخته است….

مژگان امینی، مادر مهسا، اندکی پیش از خبر درگذشت او می گوید:‌ «فرشته من را کشتند.»

مهسا امینی توسط گشت ارشاد در تهران دستگیر شد و به گفته منابع نزدیک به او ظرف چند ساعت در حالی که به کما فرو رفته بود، به بیمارستان منتقل شد.

پلیس تهران مدعی شده بود که او در بازداشت «دچار عرضه قلبی شد».

اما دایی خانم امینی در مصاحبه‌ای با روزنامه اعتماد، بیماری قبلی او را دروغ محض خواند و گفت که او کاملا سالم بوده است.

انتشار این خبر واکنش گسترده‌ای را به دنبال داشت و علاوه بر بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، چهره‌های سرشناس فرهنگی، هنری و ورزشی نیز خشم خود را از آنچه رخ داده منتشر کردند.

علی کریمی، یکی از ستاره‌های سابق تیم ملی فوتبال ایران نوشت: «فرزندان آنها می‌روند. فرزندان ما می‌میرند.»

بسیاری از واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی حاکی است که شرایط خانم امینی و احتمال جان‌باختن او به دلیل بازداشت شدن توسط گشت ارشاد، با خشمی گسترده در میان افکار عمومی همراه است.

علاوه بر خشم کاربران علیه نقض گسترده حقوق بشر و به طور مشخص زیر پا گذاشتن حقوق زنان توسط جمهوری اسلامی، برخی کاربران به تندی علیه گشت ارشاد و «امر به معروف و نهی از منکر» موضع گرفته‌اند.

نماینده  مریوان و سروآباد در مجلس نیز با اعلام اینکه باید دوربین‌های مداربسته پلیس بررسی شود، گفته است: «هفته آینده مجلس، نشستی برای بررسی این موضوع با حضور مسئولان ذی‌ربط از جمله نیروی انتظامی برگزار خواهد کرد.»

بسیاری از سیاستمدارن، چهرهای شناخته شده فرهنگ و هنر و ورزش و گروه زیادی از فعالان حقوق بشر در کنار عده بی‌شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی به مرگ مهسا امینی واکنش نشان داده و خواهان پاسخگویی مسئولان امر شده‌اند.

بنا به اعلام نزدیکان مهسا، پدر و مادر او نیز به صورت رسمی شکایتی را تنظیم کرده و خواستار روشن شدن آنچه بر سر دختر ۲۲ ساله‌اشان آمده شده‌اند.

علی کریمی، فوتبالیست در اینستاگرام با انتشار عکسی از مهسا امینی و با کنایه به “مهاجرت فرزندان برخی از مسئولان کشور” نوشت: «فرزندان آنها می‌روند، فرزندان ما می‌میرند.»
اصغرفرهادی، کارگردان سرشناس سینمای ایران نیز در در اینستاگرام خود نوشت: «تو روی تختی در بیمارستان خوابیده‌ای اما از همه بیدارتری و ما همه در اغماء. ما خودمان را به خواب زده‌ایم در برابر این ظلم بی‌پایان. ما شریک این جنایتیم.»

پس از جان باختن مهسا امینی سازمان عفو بین‌الملل نیز واکنش نشان داد و نوشت: «شرایط منجر به مرگ مشکوک در حین بازداشت مهسا امینی ۲۲ ساله، که شامل گزارش‌هایی مبنی بر شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها بوده است، باید مورد تحقیقات کیفری قرار گیرد.»

به نوشته عفو بین‌الملل، واحد پلیس موسوم به «پلیس امنیت اخلاقی» در تهران، که مجری قوانین تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز حجاب اجباری در کشور است، او را سه روز قبل از مرگش به‌ صورت خودسرانه بازداشت کرد. تمام ماموران و مقامات مسئول باید به دست عدالت سپرده شوند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا