حقوق بشر

کشته و زخمی شدن ۳ کولبر در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود

امروز جمعه ۲۵ شهریور، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود یک کولبر جان خود را از دست داد و دو کولبر دیگر مصدوم شدند….

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، امروز جمعه ۲۵ شهریورماه ۱۴۰۱، شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود، مرگ و مصدومیت سه کولبر را در پی داشت.

در این گزارش آمده است؛ طی این رویداد یک کولبر به نام «اسماعیل عبدی، ۳۲ ساله، فرزند رشید و اهل جوانرود» جان خود را از دست داد و دو کولبر دیگر به نام های «مختار فتاحی، ۳۶ ساله، فرزند محمدرشید و همچنین حمید احمدی، فرزند حیدر و اهل جوانرود» زخمی شدند.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «آقای احمدی از ناحیه گردن و آقای فتاحی از ناحیه بازو زخمی و جهت درمان به یکی از بیمارستان های کرمانشاه اعزام شدند. همچنین پیکر بی جان اسماعیل عبدی نیز در پزشکی قانونی نگهداری می شود و تاکنون به خانواده وی تحویل داده نشده است.»
کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۱ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۳ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۸۱ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۲۸ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۱۶ کولبر زخمی شدند و ۱۲ کولبر جان باختند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا