اخبار

پیکر مهسا امینی با حضور گسترده مردم وبا شعار «مرگ بر دیکتاتور» در زادگاهش سقز به خاک سپرده شد

مراسم تدفین مهسا امینی،دختر ۲۲ ساله، قربانی سیاست جمهوری اسلامی برای اجرای حجاب اجباری در رژیم “ولایت فقیه”، روز شنبه، ۲۶ شهریور، با حضور گسترده مردم در سقز و تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد. طبق گزارش ها مراسم خاکسپاری مهسا با شعارهای ضد حکومتی جمعیت همراه بود….

شمار حاضران در مراسم خاکسپاری مهسا امینی چند هزار نفر اعلام شد. مردم حاضر، شعارهایی به زبان فارسی و کُردی،مانند «مرگ بر دیکتاتور»، «شهید نمی‌میرد»،«کشتن به خاطر روسری؟ ***تا کی خاک بر سری»و «شهید تلقین نمی‌خواهد» سر داده‌اند.

سازمان حقوق بشری هەنگاو می‌گوید نیروهای امنیتی راه‌های منتهی به شهر سقز را مسدود کرده‌اند.فضای تهران به ویژه حوالی بیمارستان کسری و میدان آرژانتین نیز جمعه شب امنیتی و ملتهب بود. شماری از معترضان به مرگ مهسا امینی در میدان آرژانتین و حوالی آن شعارهایی علیه حکومت جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای، رهبر ایران سر دادند.
به گزارش سایت حقوق بشری هه‌نگاو، از ساعت‌های آغازین روز شنبه همزمان با انتقال جسد مهسا امینی به زادگاهش، تمام راه‌های منتهی به شهر سقز (راه‌های بانه، مریوان، دیواندره و بوکان) برای جلوگیری از ورود مردم شهرهای دیگر توسط نیروهای امنیتی مسدود شده بود.
در همین حال در ساعات گذشته ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که نشان از حضور گسترده مردم در آرامستان آیچی سقز دارد.
در همین حال شاهد علوی، روزنامه‌نگار و کنشگر سیاسی و مدنی، در پستی در توئیتر نوشته است که «آئین شستشوی پیکر» خانم امینی را خانواده‌ او انجام داده و مانع از خواندن دعای موسوم به «تلقین» برای شهید نامیدن او شده‌اند.
مهسا امینی که همراه با خانواده‌‌اش برای دیدار با خویشاوندان از سقز به تهران سفر کرده بود، روز ۲۲ شهریور ساعاتی پس از بازداشت به دست ماموران گشت ارشاد به کما رفت و پس از سه روز در بیمارستان جان باخت.
عرفان مرتضایی، پسرخاله مهسا امینی، نیز با انتشار ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی گفته است که خانم امینی و برادر او هنگام بازداشت از سوی ماموران گشت ارشاد مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند و این ماموران پس از سوار کردن مهسا به ون به ضرب و شتم او ادامه داده و به صورت این زن جوان اسپری فلفل[ نیز ] پاشیده‌ بودند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا