چرخانفرهنگی

«باید از این وجدان جمعی استقبال کنیم»

آنچه امروز در جمهوری اسلامی ایران رخ می‌دهد ادامه و امتداد جنایت‌ها و کشتارهای سال‌های دهۀ خونین شصت و به‌ویژه جنایت کشتار جمعی زندانیان سیاسی دگراندیش در تابستان ۱۳۶۷‌ است. آمران و مجریان آن جنایت بزرگ هنوز در قدرت‌اند و برای حفظ سلطه‌شان و چپاول ثروت‌های ملی که آن را جزو “غنائم” اسلام سیاسی حاکم می‌دانند تردیدی در تکرار جنایت‌هایی چنین شرم آور و ضد انسانی ندارند. حتی در دوران هشت‌سالهٔ “دولت اصلاحات” که اصلاح‌طلبان حکومتی زمام امور دولت را در دست داشتند و قدرت برتر در مجلس شورای اسلامی بودند و تلاش برای برقراری “جامعه مدنی” ادعای‌شان بود حاضر نشدند از خط قرمز “خودی و غیرخودی”شان (یا به‌عبارتی دیگر، موافق و مخالف حکومت دینی جمهوری اسلامی) عبور کنند و در رویارویی با آنچه بر میهن ما گذشته بود و می گذشت گامی بردارند….

▫️جدایی دین و دولت و برچیده شدن استبداد دینی به یک وجدان جمعی تبدیل شده؛ چه از جانب خداباوران و چه خداناباوران. باید از این که هر کسی «در حد توانش و طبق دیدگاهش» در راه تغییر شرایط در ایران هر تلاشی بکند، استقبال کرد.

▫️باید از همه تلاش‌ها، در هر صورت، ناقص یا کامل، برای تغییر این وضعیت استقبال کنیم. وقت برای مرزبندی‌های سیاسی و ایدئولوژیک و قرائت‌های مختلف تاریخی بسیار است. الآن باید هم‌سو و هم‌صدا، استبداد دینی و ابزارهای سرکوبش را هدف قرار دهیم. هر چند ممکن است الآن زورمان به حکومت نرسد ولی این گفتمان و رویکرد مشترک باعث ریزش نیروهای درون حکومت می‌شود، نیرو آزاد می‌کند و می‌تواند از حالت بالقوه به بالفعل درآید و حکومت را پس بزند.

▫️ما درباره قتل زهرا کاظمی، زهرا بنی‌یعقوب، مهسا امینی و حتی قتل هاله سحابی که در برابر انظار عمومی کشته شد با انکار و فریبکاری حکومت مواجه هستیم. اما افکار عمومی دیگر تسلیم این انکارها نمی‌شود و به خوبی دریافته که «ستم و سرکوب با نام مستعار دین» دارد صورت می‌گیرد.

کانال رضا علیجانی | گزیده‌ای از یک گفتگو/ سایت کلمه

طنز تلخ!

؟؟؟؟*
مقابل بیمارستان کسری مردم راکتک
میزنند!
در آرامستان آیچی مردم را کتک میزنند!
در شهر سقز مردم را کتک میزنند!
تا این مردم کتک‌خورده قبول کنند که مهسا امینی کتک‌نخورده…!!!

سحام نیوز

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا