زحمتکشان

ماه ها انتظار کارگران اسپوتا، رهنما صنعت و فارسیت درود برای دریافت حقوق معوقه

نماینده کارگران کارخانه فارسیت درود گفت: با گذشت نزدیک به دو ماه از معرفی کارگران این کارخانه به صندوق بیمه بیکاری هنوز مقرری این کارگران پرداخت نشده است…

«احمد سالاروند» با اعلام این خبر به ایلنا گفت: به دنبال ۶ ماه بی‌حقوقی ۴۰۰ کارگر کارخانه «فارسیت درود» قرار شد تا این کارگران از ابتدای مهرماه برای دریافت بیمه بیکاری به صندوق بیمه بیکاری معرفی شوند.

وی افزود: پس از گذشت دو ماه بیست روز از طرف کارفرما و سازمان تامین اجتماعی به کارگرانی که جویای مستمری معوقه خود هستند گفته شده است که برای پیگیری علت تاخیر باید به اداره کار مراجعه کنند.

این عضو شورای اسلامی کار کارخانه فارسیت درود با یادآوری اینکه تا سال گذشته نزدیک به ۴۰۰ کارگر در این واحد تولیدی مشغول کار بودند، گفت: از ابتدای سال جاری پرداخت حقوق و مطالبات این کارگران به دلیل کمبود نقدینگی به تاخیر افتاد، بطوری که در‌‌نهایت مقرر شد تا این کارگران برای مدت ۶ ماه به صندوق بیمه بیکاری معرفی شوند.

به گفته سالاروند با احتساب معوقات ماه‌های گذشته درحال حاضر کارگران کارخانه فارسیت درود بالغ بر ۸ ماه حقوق طلبکارند.

وی افزود: علاوه بر این مطالبات، در حال حاضر کارگران این واحد تولیدی با مشکل تمدید نشدن دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی نیز مواجه‌اند.

همچنین در خبری دیگر یک فعال کارگری در ارومیه از تعویق ۹ ماه حقوق بیش از ۱۲۰ کارگر کارخانه صنایع غذایی اسپوتا خبر داد و گفت: کارگران این کارخانه از دی ماه سال گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند.

این کارگر که نخواست نامش فاش شود به ایلنا گفت: با توجه به اینکه تولید درکارخانه اسپوتا به حداقل ظرفیت کاهش یافته است و کارخانه بصورت نیمه تعطیل در آمده، توان مالی مناسبی در این واحد تولیدی برای پرداخت حقوق کارگران وجود ندارد.

او با بیان اینکه معوقات حقوقی کارگران مربوط به ۷ ماهه سال جاری و دو ماه انتهایی سال ۹۱ است، افزود: علاوه بر ۹ ماه حقوق، بخش قابل توجهی از حق بیمه کارگران نیز به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت نشده است.

این کارگر سوءمدیریت را عامل اصلی بحران در این واحد تولیدی دانست و گفت: این واحد تولید کننده آب میوه و نوشیدنی در طول سال به طور مستمر تولید ندارد و تولید در بعضی از ماه‌های سال به طور کامل متوقف می‌شود.

همچنین یک فعال کارگری دیگر از تعویق ۵ ماه حقوق و عدم پرداخت ۱۸ ماه بیمه کارگران شرکت «رهنما صنعت» نیشابور به سبب آنچه از سوی کارفرما «کمبود منابع مالی» عنوان می‌شود، خبر داد.

«محمد عمارلو»، دبیر خانه کارگر نیشابور با اعلام این خبر به ایلنا گفت: شرکت رهنما صنعت که در زمینه تولید ماشین آلات بسته بندی در شهرک صنعتی خیام فعالیت دارد به دلیل کمبود نقدینگی و کاهش سفارشات، توان پرداخت حقوق کارگران و سایر هزینه‌های جانبی کارگاه را ندارد.

عمارلو تعداد کارگران‌ این واحد صنعتی را در حال حاضر ۶ نفر ذکر کرد و افزود: سال گذشته در این کارگاه ۲۵ نفر کار می‌کردند که به تدریج طی یک سال گذشته تعدیل شدند.

این فعال کارگری در خصوص مشکلات شرکت رهنما صنعت گفت: بخش زیادی از مشکلات این واحد مربوط به کمبود نقدینگی است که این مشکل نیز به دلیل کاهش سفارشات به وجود آمده است و باعث کاهش شدید توان تولید در این واحد صنعتی شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا