اخبار

خشم توده ها و اعتراض های عمومی

جان باختن مهسا امینی چنان شدت و بعدهایی دارد که بسیاری از شخصیت‌ها و تشکل‌های جناح موسوم به “اصلاح‌طلبان” حکومتی نیز به جمع منتقدان و معترضان پیوسته‌اند….

کار به جایی رسیده است که  رسانه‌های پرچمدار اصولگرایان تندرو،پس از شعله‌ور شدن خشم توده ها به این جنایت هولناک، سران اصلاح‌طلبان را به باد انتقاد گرفته و خواستار احضار آنها به دادگاه می‌شوند.
به گزارش دویچه وله،دو نمونه از این حمله‌ها را خبرگزاری فارس، رسانه نزدیک به نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران روز یک‌شنبه، ۲۶ شهریور منتشر کرد و یادداشتی که حسین شریعتمداری، نماینده علی خامنه‌ای، در موسسه کیهان امروز دوشنبه آنان را باز انتشار داد.
فارس با اعتراف به این که “موضوع مرحوم مهسا امینی جوانب مبهمی دارد” نوشت: «مشمئزکننده‌ترین واکنش به فوت مرحوم امینی متعلق به عناصر اردوگاه اصلاح‌طلب است.»این خبرگزاری مدعی است که موضع‌گیری “برخی عناصر اصلاح‌طلب” حتی خصمانه‌تر و کینه‌جویانه‌تر از جریان‌هایی است که خود را برانداز می‌خوانند.رسانه نزدیک به سپاه در ادامه به انتقاد شدید از محمد خاتمی  و محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس پرداخت که کشته شدن مهسا امینی را تکرار یک فاجعه ناگوار و قتل خوانده‌اند.
خبرگزاری فارس نوشته اگر ادعای ارتکاب قتل توسط نیروی انتظامی و گرفتن اعتراف اجباری نادرست باشد: «قوه قضائیه باید شخص محمود صادقی را در مقابل انظار عمومی به اشد مجازات برساند.»
قتل مخالفان و معترضان حکومت در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی دارد که کشته شدن زهرا کاظمی بر اثر ضرب و شتم ماموران در بازداشتگاه فقط یکی از نمونه‌های آن است.
دو تشکل حقوق بشری “عدالت برای ایران” و “فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر” در یک گزارش تحقیقی که حدود دو سال پیش منتشر شد با ذکر شواهد متعدد اعلام کردند گرفتن اعتراف اجباری سابقه‌ای به اندازه عمر جمهوری اسلامی دارد و فقط در یک دهه گذشته اعتراف‌های اجباری ۳۵۵ نفر از صدا و سیمای حکومتی پخش شده است.
مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز ۲۲ شهریور توسط نیروهای گشت ارشاد در تهران بازداشت و چند ساعت پس از آنکه به گفته نیروی انتظامی برای “توجیه و آموزش” به یکی از ساختمان‌های پلیس منتقل شد و اندکی پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.
نیروی انتظامی و وزیر کشور ادعا می‌کنند با مهسا امینی بدرفتاری نشده اما شواهد زیادی از ضرب و شتم و وارد شدن ضربه به سر او حکایت دارد.
سابقه بدرفتاری با بازداشت‌شدگان، اظهارات بستگان مهسا امینی که داشتن بیماری زمینه‌ای را تکذیب کرده‌اند و فیلم کوتاه و تقطیع شده حضور او در قرارگاه “توجیه و آموزش” که همه واقعیت را نشان نمی‌دهد، احتمال کشته شدن این دختر ۲۲ ساله را برای اغلب شهروندان باورپذیر کرده است.
رسانه نزدیک به سپاه در یک گزارش میدانی از تظاهرات روز یک‌شنبه در سنندج نوشت: «بسیاری از آن‌ها معتقدند مهسا امینی زیر شکنجه [جان باخت]. این افراد عمدتا توضیحات پلیس را [دروغ دانسته] و آن را [قبول ندارند].»
حسین شریعتمداری در یادداشتی که ۲۷ شهریور در روزنامه کیهان منتشر شد ادعا کرده “مدعیان اصلاحات” نه تنها “از فوت خانم مهسا امینی متأسف نیستند بلکه از این اتفاق ناگوار خشنود و خوشحال نیز هستند”.
او مدعی است اصلاح‌طلبان این واقعه را “فرصتی برای خالی کردن عقده‌های فرو خورده خود از پیروزی‌های چشمگیر اسلام و انقلاب” تلقی می‌کنند.
نماینده خامنه‌ای در موسسه کیهان اصلاح‌طلبان را به “کشته‌سازی” متهم کرد و ضمن ” فتنه آمریکایی‌- اسرائیلی” خواندن جنبش اعتراضی سال ۸۸ قتل ندا آقا‌سلطان در آن حوادث را نیز یک رویداد از پیش برنامه‌ریزی‌شده عنوان کرد.
شریعتمداری به دستگاه قضائی پیشنهاد کرد: «افرادی نظیر آقایان محمد خاتمی و جهانگیری و عبدالله نوری و‌… چند مدعی اصلاحات دیگر را احضار کند و در یک نشست رو‌در‌رو از آنها بخواهد دلائل و اسناد خود را درباره ادعای قتل‌! خانم مهسا امینی ارائه کنند.»
او همچنین خواستار تهیه فیلمی از این نشست و پخش آن از تلویزیون شده است. با این حال در شرایطی که موج اعتراض‌های اجتماعی در واکنش به جان باختن مهسا امینی در شهرهای مختلف گسترش می‌یابد، تاختن شریعتمداری که سخنگوی غیررسمی دفتر خامنه‌ای به شمار می‌رود و رسانه نزدیک به سپاه به اصلاح‌طلبان بسیار سوال‌برانگیز است.
بسیاری از تحلیلگران اعتراض‌های دی ماه ۹۶ را نقطه عطفی در حرکت‌های اعتراضی در جمهوری اسلامی ارزیابی می‌کنند که در آن برای نخستین بار مردم شعار دادند: “اصلاح‌طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا”.
این شعار و سردادن شعارهایی علیه کلیت حکومت و شخص خامنه‌ای در سال ۹۶ و سال‌های پس از آن، نشان می‌دهد که بسیاری از شهروندان از هر دو جناح حکومتی عبور کرده‌اند و دیگر به اصلاح حکومت امیدی ندارند.
تقریبا در تمام حرکت‌های اعتراضی پس از مرگ مهسا امینی از همان لحظات ابتدایی شعارهایی علیه دیکتاتور و خامنه‌ای به اعلام شده است و در مواردی شنیده می‌شود که معترضان فریاد می‌زنند “ننگ ما، ننگ ما، رهبر الدنگ ما”.در چنین وضعیتی حمله‌های شدید به اصلاح‌طلبان به خاطر موضع‌گیری در ارتباط با مهسا امینی را نمی‌توان به حساب استفاده اصولگرایان از فرصت برای تسویه حساب با رقیب تلقی کرد.
چه بسا هدف اصلی منحرف کردن افکار عمومی از واقعه‌ای است که بسیاری از شهروندان مسئولیت آن را متوجه کلیت حکومت و رهبر آن می‌دانند.
انزجار و خشم عمومی نسبت به جان باختن مهسا امینی پس از جلسه “توجیه و آموزش” چنان شدید است که ستاد امر به معروف و نهی منکر هم در بیانیه‌ای ادامه کار گشت ارشادرا به طور تلویحی زیر سوال برده است.
این ستاد در بیانیه‌ای نوشت: «برای رفع معضل بدحجابی باید مساله جرم بودن بدحجابی که نیاز به دستگیری و پرونده‌سازی و دادگاهی شدن دارد، برداشته شود.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا