اخبار

تشدید اعتراض‌ها و تایید مرگ چهار نفر در کردستان

بسیاری از شهرهای ایران، شب گذشته شاهد تجمع‌های اعتراضی نسبت به مرگ مهسا امینی بود. برخی از این تجمع‌ها به درگیری شدیدی میان مردم و نیروهای امنیتی انجامید. منابع حقوق بشری از جان‌باختن چهار نفر در کردستان خبر می‌دهند….

به گزارش دویچه وله،شامگاه دوشنبه ۲۸ شهریور بسیاری از مردم در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به مرگ مهسا امینی دست به تجمع اعتراضی زدند. در شبکه‌های اجتماعی، تصاویر و ویدئوهای پرشماری از این تجمع‌ها منتشر شده که نشان می‌دهد بسیاری از این تجمع‌ها با سرکوب شدید ماموران امنیتی، مواجه شده است.
آنگونه که در تصاویر و ویدئوها دیده می‌شود، تجمع اعتراضی در مناطق مرکزی تهران همچون میدان ولیعصر، خیابان حجاب و بلوار کشاورز به درگیری میان ماموران امنیتی و معترضان انجامید و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن جمعیت معترض از گاز اشک‌آور و باتوم استفاده کردند.‌
ماموران امنیتی با باتوم، حتی شماری از شهروندان حاضر در محل را که در تجمع حضور نداشتند، مورد ضرب و شتم قرار دادند.
در یکی از پربازدیدترین ویدئوها از درگیری‌های شب گذشته، ماموران امنیتی با خودروی آب‌پاش به میان معترضان در میدان ولیعصر آمدند اما معترضان بویژه زنان با مقاومت در برابر آن، این خودروی آب‌‌پاش را وادار به عقب‌نشینی کردند. کاربران در شبکه‌های اجتماعی، شمار تجمع‌کنندگان در خیابان‌های مختلف پایتخت ایران را ”هزاران نفر” برآورد کرده‌اند.
بهمن دارالشفایی، روزنامه‌نگار و مترجم در تهران، در صفحه خود در توییتر از مشاهده‌های خود درباره درگیری‌های دیشب، نوشته ”شمار تجمع‌کنندگان در هر کدام از تقاطع‌های فلسطین-قدس و ۱۶ آذر بیش از دو هزار نفر” بوده است. به نوشته او، ماموران امنیتی برای متفرق کردن مردم از گاز اشک‌آور استفاده کردند اما معترضان در واکنش برای کاهش اثر گاز اشک‌آور، سطل آشغال‌ها را آتش زدند.
او می‌نویسد که در میان ماموران امنیتی، ”حدود پنجاه شصت نیروی زن چادری” هم حضور داشتند.
بسیاری از زنان حاضر در این تجمع‌ها به نشانه اعتراض به حجاب اجباری و مرگ مهسا امینی، حجاب از سر برداشتند.
معترضان شعارهایی همچون ”مرگ بر دیکتاتور”، ”زن، زندگی، آزادی”، ”مرگ بر جمهوری اسلامی” و ”می‌کشم، می‌کشم/ هر آنکه خواهرم کشت” سر دادند.
”ایرانی بسه دیگه/ غیرتت را نشون بده”، ”چشم و چراغ ایران/کردستان، کردستان”، ”می‌جنگیم، می‌میریم/ ایرانو پس می‌گیریم” و ”این آخرین پیامه / هدف خود نظامه” از دیگر شعارهای معترضان بوده است.
همچنین تصاویر و ویدئوهایی از به آتش کشیدن یک موتور سیکلت نیز منتشر شده است. کاربران در شبکه‌های اجتماعی از بازداشت بسیاری از معترضان خبر می‌دهند اما تاکنون آمارهای رسمی درباره شمار بازداشت‌شدگان اعلام نشده است.
از جمله بازداشت‌شدگان، مهناز محمدی، فیلمساز و فعال حقوق زنان است که عصر روز دوشنبه ۲۸ شهریور همراه با تعداد دیگری از فعالان حقوق زنان در یک تجمع اعتراضی در تهران بازداشت شد. تهران تنها شهری نبود که دیشب شاهد تجمع‌های اعتراضی بوده است.
هم‌زمان با پایتخت ایران، در بسیاری از شهرهای دیگر همچون مشهد، گوهردشت کرج، اصفهان، ایلام، رشت و شهرهای مختلفی در استان کردستان نیز مردم به خیابان‌ها آمدند.
از رشت خبر می‌رسد که شمار زیادی از مردم در خیابان گلسار این شهر دست به تجمع زدند. در یکی از ویدئوها دیده می‌شود که معترضان در رشت، نیروهای امنیتی را وادار به عقب‌نشینی کرده‌اند.
در اصفهان نیز معترضان بر بستر رود خشک‌شده زاینده‌رود شعارهای تندی علیه جمهوری اسلامی و رهبر آن، علی خامنه‌ای سر دادند. این تجمع‌کنندگان در شعارهای خود همچنین خواستار پیوستن سایر مردم به موج اعتراض‌ها شدند.
ویدئوهای منتشر شده حاکی از آن است که بسیاری از مردم نیز از داخل اتومبیل‌های خود، با معترضان همراهی می‌کردند و شعار سرمی‌دادند.
در کردستان نیز شهرهای مختلف این استان، شاهد تجمع‌های اعتراضی گسترده‌ای بوده است.
از جمله در سقز، زادگاه مهسا امینی ویدئویی منتشر شده که معترضان، پرچم جمهوری اسلامی را پایین کشیده‌اند.
گزارش‌ها از دیواندره حاکی از آن است که ماموران امنیتی به روی معترضان در این شهر، شلیک کرده‌اند و در نتیجه آن، دو نفر جان باختند.
در ویدئوهای منتشر شده از اعتراض‌ها در این شهر، صدای مستمر شلیک گلوله به گوش می‌رسد. سازمان حقوق بشری هه‌نگاو گزارش داده که در جریان درگیری‌های شب گذشته، دو نفر در سقز و دو نفر نیز در دیواندره جان باختند.
آمار کشته و زخمی شدگان دیروز کُردستان

سقز: ۲ کشته و ۱۷ زخمی
دیواندره: ۲ کشته ۱۵ زخمی
مهاباد: ۱۳ زخمی
بوکان: ۷ زخمی
کامیاران: ۴ زخمی
قروه: ۴ زخمی
بیجار: ۷ زخمی
بانه: ۴ زخمی
تکاب: ۴ زخمی
مجموع: ۴ کشته و ۷۵ زخمی
منبع: هه‌نگاو
این گزارش همچنین می‌افزاید که شامگاه گذشته و در ۹ شهر مختلف در کردستان، جمعا ۷۵ نفر زخمی شدند.
برخی گزارش‌ها، هویت یکی از جان‌باختگان در سقز را فریدون محمودی و دو جان‌باخته دیگر در دیواندره را محسن محمدی و فوآد قدیمی اعلام کرده‌اند.
با این حال، برخی گزارش‌ها و کاربران حاضر در اعتراض‌ها می‌گویند بسیاری از معترضان به دلیل شلیک و ضرب و شتم از سوی ماموران امنیتی، در شرایط ناگواری به مراکز درمانی منتقل شده‌اند و از این‌رو، احتمالا شمار جان‌باختگان افزایش خواهد یافت.
برخی کارشناسان، دامنه و گستردگی این اعتراض‌ها را با آبان ۱۳۹۸ و دی ۱۳۹۶ مقایسه می‌کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا