اخبار

اعتراض های شجاعانه با وجود سرکوب و تهدید؛ با سوزندان روسری‌ها

اعتراض‌های مردم جان به لب رسیده  در پی جان باختن مهسا امینی، از سوی گزمگان رژیم “ولایت فقیه”بعدهای گسترده‌تری پیدا کرده و به شهرهای مختلف کشیده شده است. تجمع‌های گسترده‌ در شهرهای کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه، البرز، تهران، گیلان و خراسان رضوی گزارش شده است….

گزارش های انتشار یافته، حاکی از اعتراض های رو به گسترش مردم در شهرهای سنندج، مهاباد، اشنویه، سقز، مریوان، بوکان، پیرانشهر، کامیاران، تهران، اصفهان، رشت، مشهد، همدان، کرمانشاه، تبریز، شیراز، قم، کرمان، زنجان، قزوین، اراک، ارومیه، گوهردشت و شماری از شهرهای دیگر کشور، در بسیاری از شهرهای کردستان ایران کسبه و بازاریان نیز دست از کار کشیده اند و دامنه اعتراض ها به دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه تهران، تربیت معلم، علامه طباطبایی و امیرکبیر، خوارزمی و دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز کشیده شده است.

سه روز پس از مرگ این دختر ۲۲ ساله معترضان عصر روز سه‌شنبه در خیابان‌ها شعارهایی علیه رهبر جمهوری اسلامی و حکومت سر دادند.
برخی از زنان نیز که در این اعتراض‌ها حضور پررنگی داشتند مقابل ماموران امنیتی حجاب از سر برداشتند و در برخی معابر شهرهای مختلف روسری‌هایشان را به آتش کشیدند.
در برخی از شهرهایی که تجمع در آن‌ها برگزار شد، پلیس با معترضان با خشونت برخورد کرد. شلیک گاز اشک‌آور، متفرق کردن معترضان با گلوله‌های ساچمه‌ای و واقعی و استفاده از باتوم از جمله این برخوردها بود.
هنوز آمار رسمی از شمار قربانیان و زخمی‌های این تجمع‌های اعتراضی منتشر نشده است اما برخی از سایت‌های محلی کشته شدن دست‌کم سه نفر را اعلام کرده‌اند.
آخرین خبرها، گزارش‌ها، واکنش‌ها و اطلاعات درباره مرگ مهسا امینی و حاشیه‌ها و تجمع‌های اعتراضی در روز سه‌شنبه ۲۹ شهریور را در این مطلب پیگیری کنید.
شبکه حقوق بشر کردستان اعلام کرد که در ساعات پایانی روز سه شنبه، یک معترض ۲۳ ساله اهل ارومیه به نام «فرجاد درویشی» در جریان تیراندازی نیروهای ضدشورش جان باخته است.
وبسایت این شبکه می نویسد: «گفته می‌شود این معترض در حالی که به شدت زخمی شده بود به یکی از مراکز درمانی شهر ارومیه انتقال یافت اما به دلیل شدت جراحات جان خود را از دست داد.»
تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی از برگزاری تجمعات اعتراضی در شهرهای بیرجند و سبزوار واقع در استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی است.
صاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی، از درگیری های متعدد میان نیروهای حکومتی با معترضان در شهر رشت حکایت دارد.
به گفته کاربران، امشب ماموران حکومتی برای انتقال دستگیر شدگان اعتراضات، از آمبولانس به جای ون و خودروهای نظامی استفاده می کردند و به همین دلیل امروز در این شهر شمار قابل توجهی آمبولانس دیده می شد.
این گمان نیز وجود داشت که زخمی شدگان حاضر در آمبولانس‌ها نیز درنهایت از سوی ماموران حکومتی به مکانی نامعلوم منتقل می شوند.
به همین دلیل، امشب بارها معترضان به آمبولانسهایی که به ویژه با چراغ های خاموش و پنجره های تیره در حال حرکت بودند حمله کردند تا زخمی ها و بازداشت شدگان را نجات دهند.
دستکم ۱۳ زخمی در سنندج؛ شاهدان عینی از مرگ دو زن در جریان اعتراضات کرمان و تبریز خبر می دهند
خبرگزاری هه‌نگاو اعلام کرد که شامگاه سه‌شنبه، در جریان تیراندازی نیروهای حکومتی به سوی مردم معترض در شهر سنندج دستکم ۱۳ نفر از معترضان زخمی شده اند.
سازمان حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرد که تنها در روز گذشته، علاوه بر کشته شدن ۳ نفر و زخمی شدن بیش از ۲۲۰ نفر از معترضان، «بیش از ۲۵۰ شهروند کُرد» نیز «بصورت قهری» توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ربوده شده اند.
سازمان حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرد که تنها در روز گذشته، علاوه بر کشته شدن ۳ نفر و زخمی شدن بیش از ۲۲۰ نفر از معترضان، «بیش از ۲۵۰ شهروند کُرد» نیز «بصورت قهری» توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ربوده شده اند.
در جزیره کیش معترضان شعار «مرگ بر جمهوری اسلامی» و «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند و برخی از زنان نیز بدون حجاب در اعتراضات شرکت کردند.
تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی از اعتراضات گستردۀ مردمی در شهرهای تبریز و مشهد حتی در ساعات پایانی روز، همچنین برگزاری تجمعات اعتراضی در جزیره کیش است.
امروز در تبریز شعارهایی همچون «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است» سر داده شد. برخی شاهدان نیز از کشته شدن یک دختر جوان در این شهر در جریان اعتراضات خبر می دهند؛ صحت این خبر هنوز تایید نشده است.
تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشانگر ادامه تظاهرات و درگیری شهروندان معترضان با نیروهای انتظامی و امنیتی در شهرهای مختلف ایران از جمله در حومه قم، مشهد و بندر عباس است.
دامنه اعتراضات به مرگ مهسا امینی در چهارمین روز گستردە‌تر شد و چندین شهر ایران صحنه تجمعات و شعارهای ضد حکومتی هستند. بسیاری از زنان روسری‌ها را برداشتند یا به آتش سپردند. گزارش‌ها از بروز خشونت علیه معترضان حکایت دارد.
گستردگی این اعتراضات در نوع خود کم سابقه بودە است، به خصوص اقدام شمار زیادی از زنان در به دورانداختن روسری بارز بود.
در تبریز، مردم معترض علی‌رغم حضور گستردە نیروهای امنیتی و یگان‌ویژه به تجمع و شعارهای ضد حکومتی سر دادند. نیروهای امنیتی اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمەای کردەاند و به همین دلیل در حوالی میدان “شهناز” درگیری‌های ایجاد شدە است و تعدادی از معترضین “زخمی و دستگیر” شدەاند. بی تردید مبارزه برحق مردم میهن ما برای آزادی، دموکراسی، حاکمیت ملی، عدالت اجتماعی، صلح،علیه دیکتاتوری چه شاه و چه شیخ، تبعیض بر مبنای نژادی، مذهبی، و جنسیتی ادامه خواهد داشت. در نهایت و برغم همه سرکوب ها مردم پیروز خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا