اخبار

افزایش دامنه اعتراض های مردمی؛ سکوت خامنه‌ای و سردرگمی حامیانش

در حالی که پنج روز از اعتراض‌های مردم جان به لب رسیده می‌گذرد، تظاهرات از عصر سه شنبه ۲۹ شهریور، به شهرهای مختلف میهن ما گسترش یافته و همزمان خشونت‌ها نیز از سوی ماموران رژیم بیشتر شده است. در بسیاری از این تجمع‌ها زنان دلیر و مبارز با برداشتن روسری‌های خود اقدام به آتش زدن آن‌ها کردند. جالب اینکه، علی خامنه ای سکوت کرده  و حلقه حامیانش سردرگم‌تر از قبل شده اند. او نه از قتل مهسا امینی سخن گفت و نه اعتراضاتی که عمده شعارهایش خود او را هدف گرفته است….

امروز چهارشنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ در آغاز پنجمین روز اعتراضات در شهرهای مختلف ایران به قتل مهسا امینی، علی خامنه‌ای، با گروهی از امرای نظامی در دوره جنگ ایران و عراق دیدار کرد.
به گزارش سایت زمانه،سخنرانی او به صورت مستقیم از دو شبکه تلویزیونی و پلتفرم‌های اینترنتی وابسته به دفتر نشر آثارش پخش شد. با تبلیغات مفصلی که از روز گذشته در مورد این سخنرانی شده بود، اما موضع مشخصی در مورد اعتراضات گسترده مردمی، موضوع گشت ارشاد و حجاب اعلم نکرد. او خامنه‌ای حتی کلمه‌ای هم در مورد حوادث روز سخن نگفت.
سخنرانی امروز او عموماً به تحلیل شرایط ایران در جنگ با عراق، موضوع قبول آتش‌بس، تولد سپاه از دل جنگ و «برکاتی که جنگ برای کشور داشت»، اختصاص یافت. دشواری سخنرانی امروز برای علی خامنه‌ای شاید این بود که باید موضع روشنی در قبال یکی از نمادهای جمهوری اسلامی یعنی سرکوب سیستماتیک زنان به بهانه حجاب می‌گرفت. یا باید مقاومت می‌کرد و می‌گفت جمهوری اسلامی و سرکوب زنان با هم ممزوج‌اند و هرکه غیر آن بخواهد را تحمل نمی‌کند یا عقب می‌نشست، در مقابل جمهوری اسلامی بدون حجاب اجباری نرمش نشان می‌داد و نیروهای امنیتی ای که تنها ستون نگاه‌دارنده رژیم “ولایی” اند را شماتت می‌کرد.
این درحالی است که ویدئوهایی از اعتراض‌های شب گذشته در شهرهای تهران، ساری، اراک، تبریز، آمل، رشت، ارومیه، مشهد، قم، کرمان، شیراز، خرم آباد، کرمانشاه، بندرعباس، کیش، بوشهر، بیرجند، ایلام، اصفهان، همدان، سبزوار، کرج، اردبیل و … تاکنون منتشر شده است.
طبق ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی برخی از ماموران امنیتی اقدام به شلیک تیرهای ساچمه‌ای و غیر ساچمه‌ای به سمت معترضان می‌کنند و از سوی دیگر معترضان برخی از خودروها و موتورهای این نیروها را به آتش می‌کشند.
در اعتراض های پیشین، همچون اعتراضات خوزستان، آبان ۹۸، دی ۹۶، انتخابات ۸۸، ۱۸ تیر ۷۸ و دیگر نارضایتی‌های عمومی، خامنه‌ای بر یک محور جانبی موضوع تکیه می‌کرد و روایتی مطلوب ارائه می‌داد. هسته نارضایتی‌های پیشین به بخش‌هایی از «عملکرد اجرایی» جمهوری اسلامی مانند کوتای انتخاباتی ۸۸، ضعف خدمات عمومی، گرانی، افزایش قیمت سوخت و … مربوط می‌شد و نه یکی از نمادهای حکومت‌ اسلامی. گرچه اعتراض های پیشین هم همواره از موضوع ابتدایی‌شان فراتر رفتند و شعارهای معترضان نهایتاً اصل جمهوری اسلامی را نشانه می گرفت ولی علی خامنه‌ای بر همان موضوع اختلافی نخست تکیه می‌کرد و روایت خودش را برای حامیان و نیروی سرکوبش ارائه می‌داد. برای نمونه در اعتراضات به افزایش قیمت بنزین در آبان ۹۸، خامنه‌ای در روز دوم اعتراضات در حاشیه درس خارج فقهش گفت که او در گرانی بنزین نقشی نداشته، «صاحب‌نظر» هم نیست ولی از تصمیم سران سه قوه حمایت می‌کند. او در ادامه مردم را سریع به دو بخش تقسیم کرد و گفت که عده‌ای نگران تبعات گران شدن بنزین‌اند که او نگرانی آن‌ها را به رسمیت می‌شناسد و عده‌ای هم به دنبال شرارت و آتش زدن بانک‌ها هستند.
خامنه‌ای گفت: «بعضی از مردم از این تصمیم یا نگران می‌شوند یا ناراحت می‌شوند یا به ضررشان است یا خیال می‌کنند به ضررشان است، به هر تقدیر ناراضی می‌شوند، لکن آتش زدن فلان بانک کار مردم نیست، این کار اشرار است؛ به این باید توجّه داشت. در یک چنین حوادثی معمولاً اشرار، کینه‌ورزان، انسان‌های ناباب وارد میدان می‌شوند، گاهی بعضی از جوان‌ها هم از روی هیجان با این‌ها همراهی می‌کنند و این‌ جور مفاسد را به بار می‌آوردند؛ این مفاسد هیچ مشکلی را درست نمی‌کند جز اینکه علاوه‌ی بر هر مشکلی که هست، ناامنی را هم اضافه می‌کند… هیچ کس به این اشرار کمک نکند، هیچ انسان عاقل و شایسته‌ای که به کشور خودش علاقه‌مند است، به زندگی راحت خودش علاقه‌‌مند است، به این‌ها نباید کمک بکند؛ این‌ها اشرارند، این کارها، کار مردم معمولی نیست.»
مورد مشابه این گونه موضع‌گیری مبتنی بر ایجاد شکاف در میان معترضان را در رویدادهای دیگر می‌توان دید. از جمله سخنرانی معروف او در روز ۲۹ خرداد ۱۳۸۸.
به نظر می‌رسد خامنه‌ای هنوز نتوانسته راهی برای دودستگی در صفوف اعتراض به یکی از پایه‌های برسازنده جمهوری اسلامی بیابد. در دو روز گذشته لشکر سایبری وابسته به سپاه پاسداران تلاش کردند اعتراض ها را به تجزیه‌طلبی، آتش زدن پرچم و آتش زدن خودروهای امدادی محدود کنند ولی گستره اعتراضات به حدی بود که این تاکتیک هم عقیم ماند. سران جمهوری اسلامی که در روزهای گذشته سردرگم بوده‌اند و نتوانسته‌اند رشته وحدت‌بخشی برای حمله به معترضان بیابند با سکوت خامنه‌ای در روز چهارشنبه سردرگم‌تر از قبل خواهند شد.
به موازات تظاهرات عمومی و عدم دسترسی کاربران ایرانی به اینستاگرام، نیروهای امنیتی چند زن کنشگر را نیز بازداشت کردند.
مهسا (ژینا) امینی عصر روز سه شنبه ۲۲ شهریور از سوی گشت ارشاد تهران بازداشت و به پلیس امنیت تهران منتقل شد. او پس از سه روز بستری بودن در بیمارستان کسری تهران روز جمعه ۲۵ شهریور جان باخت. پیکر او در زادگاهش سقز با حضور شمار زیادی از مردم معترض و خشمگین به خاک سپرده شد. این قتل حکومتی موجب اعتراض های مردمی شده و به شهرهای مختلف کشور سرایت کرد. آخرین خبرها، گزارش‌ها، واکنش‌ها و اطلاعات درباره مرگ مهسا امینی و حاشیه‌ها و تجمع‌های اعتراضی در امروز چهارشنبه ۳۰ شهریور را در این مطلب پیگیری کنید. برخی گزارش‌ها از شمال ایران حاکی است که معترضان به فرمانداری آمل حمله کرده‌اند. همزمان با تداوم و گسترش اعتراضات به مرگ مهسا امینی و حجاب اجباری، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف اقدام به دستگیری کنشگران و شهروندان کردەاند.
خبرگزاری مهر با انتشار ویدئویی گزارش داد که برای اولین بار یگان ویژه زنان پلیس برای مقابله با معترضان وارد عمل می‌شود. تعداد زیادی از تظاهرکنندگان طی روزهای اخیر زنان معترض به بازداشت و جان باختن مهسا امینی، زن ۲۲ ساله بودند.
خبرگزاری حقوق بشری هرانا گزارش داد کە “منصوره موسوی”، استاد دانشگاه، نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب در حوزه جامعه‌شناسی زنان در مشهد توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده است. همزمان با این خبر، فاطمه سپهری، کنشگر سیاسی نیز در مشهد دستگیر شده است.
اصغر سپهری، برادر فاطمه سپهری در توییتی نوشت: «… اطلاعات به خانه خواهرم، فاطمه سپهری، حمله کرده و خانه را بازرسی کردند و خواهرم را بردند. برادرم را هم خواستند تا به اطلاعات مشهد (به آدرس کوچه قانع ۱۰) برود. گفت که دارد به آنجا می‌رود. فعلا خبر بیشتری ندارم…»فاطمه سپهری یکی از امضا کنندگان نامه درخواست استعفای رهبر جمهوری اسلامی ایران است، کە در سال‌های اخیر بە خاطر مصاحبه‌های صریح با رسانه‌های خارج از کشور به چهرەای شناختە شدە تبدیل شدە است. آژانس خبری کردپا از دستگیری خسرو و مسعود کردپور، دو برادر روزنامه‌نگار در بوکان توسط نیروهای امنیتی خبر داد.
کاوە کرمانشاهی، سخنگوی شبکه حقوق بشر کردستان در گفت‌وگو با دویچەوله فارسی ضمن تائید بازداشت‌های گستردە، شمار بازداشتی‌ها را بیش از ٢٠٠ تن عنوان کرد.
در این میان تعداد زیادی از زنان کنشگر نیز بازداشت شدەاند. از جمله حیات الماسی، گشین محمدیان، ساریا شریفی، گلارە مرادی، ریزان احمدی، آزادە جماعتی، بهار زنگی‌بند، باران ساعدی، ماهرو هدایتی و مینو مجیدی.
سازمان حقوق بشری هه نگاو، شامگاه چهارشنبه از «درگیری شدید» در پاوه و تظاهرات در شهر ایوان غرب در ایلام خبر داد. بنا به همین گزارش دسترسی به اینترنت در پاوه قطع شده است. وی این کشته شده‌ها را مربوط به اعتراض‌های مناطق کردنشین توصیف کرد و گفت: «نام این افراد فواد قدیمی و محسن محمدی اهل دیواندره، زکریا خیال ۱۶ ساله اهل پیرانشهر، رضا لطفی اهل دهگلان ، مینو مجیدی اهل قصرشیرین و فریدون محمودی اهل سقز است.»  طبق گزارش هه‌نگاو، چهار نفر از اعضای آژانس خبری موکریان به نام‌های مسعود کردپور، خسرو کردپور، مرضیه طلایی و آقای خطیب‌زاده روز چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ توسط نیروهای اداره اطلاعات در شهر سقز بازداشت شدند.
نخستین اعتراض‌ها ۲۵ شهریور ابتدا از برابر بیمارستان کسری و پس از انتشار خبر درگذشت مهسا امینی آغاز شد. شنبه در روز خاکسپاری، نیروهای امنیتی به معترضان در سقز حمله بردند. پس از آن مردم سنندج به حمایت از سقز به خیابان‌ها آمدند و از دوشنبه ۲۸ شهریور، اعتراض‌ها به قتل حکومتی مهسا امینی نقاط مختلف ایران، از تهران تا بندرعباس، از مشهد تا قم را درنوردید و هنوز ادامه دارد.
از روزهای گذشته اختلال در اینترنت ایران گزارش شده است. تاکنون اختلال و محدودسازی اینترنت در کل استان کردستان و در شهرهای مختلف که محل اعتراضات هستند، از جمله در تهران، رشت و مشهد گزارش شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا