اخبارچرخان

ادامه اعتراض های سراسری در میهن بلازده؛ تعداد جان باخته ها ۵۰ نفر در نخستین هفته

اعتراض‌های گسترده در ایران به رغم سرکوب شدید وارد نخستین هفته خود شد. طبق برخی گزارش‌ها شمار کشته‌شدگان به ۳۶ نفر رسید. با وجود قطعی اینترنت ویدئوهای جدید حاکی از تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی به معترضان است….

به گزارش سایت‌های حقوق بشری در جریان اعتراض های شب گذشته دو نفر در شهرهای ارومیه و اشنویه کشته شدند. تظاهرکنندگان به فرمانداری قرچک ورامین و کلانتری احمدآباد در مشهد حمله کرده‌اند.خشم فرو خفته توده ها را نمی توان کنترل کرد.
در سال گذشته تاریخ میهن ما شاهد ،اعتراض های مداوم و شجاعانه قشرهای مختلف اجتماعی از کارگران و زحمتکشان تا معلمان، بازنشستگان، زنان، جوانان و دانشجویان علیه رژیم جهل و جنایت بوده و هر روز ابعاد گسترده تری به خود گرفت است و امروز شعارهای روشن تری در مورد خواست های واقعی و مردمی در این اعتراض ها منعکس است.
در اعتراض های مردمی روزهای اخیر از جمله مردم شعار می دادند: «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر اصل ولایت فقیه»، «خامنه‌ای قاتله حکومتش باطله»، «مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر»، «از کردستان تا تبریز صبر ما گشته لبریز»، «اگه با هم یکی نشیم، یکی یکی تموم میشیم»،«ی جلاد! ننگت باد!» و «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه». در اعتراض های مردمی اخیر نقش بر جستۀ زنان و شعار «زن، زندگی، آزادی» که نشان از خواست های ویژه و حق طلبانۀ زنان میهن ما دارد نیز قابل تأمل است. بی تردید  راه غلبه بر حکومت استبدادی کنونی اتحاد عمل و مبارزۀ مشترک طیف های گستردۀ قشرهای اجتماعی و همه نیروهای مترقی و آزادی خواه کشور برای پایان دادن به استبدا کنونی و راه گشایی به سمت استقرار حکومتی ملی و دموکراتیک است. تجربه تاریخی نشان داده است که در این مبارزۀ دشوار بر ضد حکومت استبدادی حاکم ایستادن در صف واحد ضد دیکتاتوری و شکستن بازوی سرکوب استبداد است.
چهارشنبه شب، ۳۰ شهریور، اعتراض ها در اکثر شهرهای میهن ما به مرگ حکومتی مهسا امینی ادامه داشت. مرکز حقوق بشر کردستان از کشته شدن سه نفر در جریان اعتراضات شب گذشته خبر داده که یکی از آنها ۱۶ ساله  است.
بر اساس این گزارش امین معروفی، ۱۶ ساله و صدرالدین لیتان، ۲۷ ساله در اشنویه و دانش رهنما، ۲۵ ساله در ارومیه هدف تیراندازی نیروهای امنیتی قرار گرفته و جانشان را از دست داده‌اند.
مرکز حقوق بشر کردستان نوشته است: «در فیلم منتشر شده از شستشوی جسد امین معروفی به وضوح دیده می‌شود که وی با گلوله‌ای که به سینه وی اصابت کرده کشته شده است.»
به گزارش دویچه وله،در شبکه‌های اجتماعی فیلم‌هایی از حمله معترضان به مراکز دولتی منتشر شده است از جمله به فرمانداری قرچک ورامین و نیز کلانتری احمدآباد مشهد.
همچنین فیلم‌ها از ادامه درگیری‌ها در تهران خبر می‌دهند. شمال تهران نیز که تا روز گذشته نسبتا آرام بود، به صحنه اعتراض های مردمی تبدیل شده است.  چهارشنبه شب از منطقه زعفرانیه تا تجریش صحنه تظاهرات بوجود آمده و فیلم هایی نیز از درگیری میان مردم و نیروهای انتظامی در چهارراه پارک این منطقه انتشار یافته و در گروهای اجتماعی دست به دست می چرخد.
از شب گذشته دسترسی به اپلیکیشن‌های واتس‌اپ و اینستاگرام در کشور تقریبا به طور کامل قطع شده است.
نت بلاکس که سرعت و محدودیت‌های اینترنتی در نقاط مختلف دنیا را رصد می‌کند، در توییترش قطعی واتس‌اپ و اینستاگرام در ایران را تایید کرده است. نت بلاکس نوشته است: «ایران اکنون تحت شدیدترین محدودیت‌های اینترنتی از زمان کشتار نوامبر ۲۰۱۹ تا کنون قرار دارد. شبکه‌های تلفن همراه تا حد زیادی قطع شده‌اند (همراه اول، رایتل، ایرانسل – جزئی) اختلالات منطقه‌ای در جریان اعتراضات مشاهده شده و اینستاگرام، واتساپ محدود شده‌اند.»
طی روزهای گذشته حداقل پنج فعال زنان بازداشت شده‌اند. شبکه حقوق بشر کردستان نام این افراد را ژینا مدرس گرجی در سنندج، اوین راستی در مریوان، لیلا صالحی در بیجار، اوین راستی در مریوان اعلام کرده است.
ژینا مدرس گرجی عصر چهارشنبه در خیابان بازداشت شده است.
پیشتر نیز اعلام شده بود که فرانک رفیعی، باران ساعدی، ماهرو هدایتی، آزاده جماعتی و بهار زنگی‌بند در شهر سنندج و فاطمه سپهری یکی از نویسندگان نامه استعفای خامنه‌ای در مشهد بازداشت شده‌اند.
علاوه بر فعالان زن، مسعود و خسرو کردپور مسئولان سایت کردپا نیز بازداشت شده‌اند.
همزمان با گسترش دامنه تجمعات اعتراضی چند روز اخیر به شهرهای مختلف، جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با اعتراض های مردم جان به لب رسیده شمشیر را از رو بسته و «زنان یگانه ویژه» پلیس سرکوب زنان را وارد میدان می کند.
فرمانده «یگان زنان» یگان‌های ویژه فراجا در گفت‌وگو با خبرگزاری نیمه‌رسمی مهر مدعی شد که در جریان تجمعات اعتراضی سه‌شنبه شب «هشت لیدر زن» بازداشت شده‌اند.
او عملیات شب گذشته را «نخستین ماموریت رسمی» زنان یگان ویژه عنوان کرد و گفت که «این خانم‌ها برای کنترل ناآرامی‌ها وارد میدان شدند».
این مقام نیروی انتظامی که با نام «سرهنگ حیدری» معرفی شده است، زنان معترض را به «برهم زدن نظم و امنیت» و «تبلیغات شعارهای هنجارشکن» متهم کرد. گسترش حضور زنان در اعتراض های اخیر موجب لرزش ستمگران شده است.
کشته شدن مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله اهل سقز، در بازداشت گشت ارشاد به موج تازه‌ای از اعتراضات در بسیاری از شهرهای ایران دامن زده که در شکل و نحوه حضور مردم معترض متفاوت از گذشته است و زنان در آن نقشی محوری و پررنگ دارند.
یگان ویژه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر به‌ویژه با کوتاه‌تر شدن فاصله اعتراضات مردمی در سراسر ایران، از عوامل و نهادهایی بوده است که همواره در کنترل یا مدیریت تجمعات اعتراضی نقش چشمگیری داشته و مجهز به آخرین وسایل و تجهیزات سرکوب است.
خردادماه امسال، جانشین فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی (فراجا) از تحویل تجهیزات جدید «۳۰۰ میلیاردی» از جمله ۵۲۷ دستگاه انواع خودرو و موتورسیکلت به یگان‌های عملیاتی این شاخه از نیروهای مسلح خبر داده بود. غافل از این که اعتقاد به مبارزه در راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی سلاحی نیست که با سنان بریده و با تفنگ و گلوله قطع گردد. پیروزی واقعی با مبارزان برحق مردم ستمدیده  برای صلح، آزادی، دموکراسی، حاکمیت ملی و عدالت اجتماعی و بر ضد دیکتاتوری، تبعیض بر مبنای نژادی، مذهبی، و جنسیتی، خواهد بود، این حکم تاریخ است و بی تردید اجرا خواهد شد!

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا