گوناگون

شمار جان باختگان به ۵۰ نفر رسید

امروز نیز اعتراض های سراسری در میهن ما ادامه داشت. تاکنون کشته شدن دست‌کم به ۵۰ نفر در شهرهای مختلف به ثبت رسیده است،با این که آمار رسمی از سوی حکومت” اسلامی”اعلام نشده است و از تعداد زخمی ها و هم چنین بازداشت‌های گسترده از میان معترضان و فعالان سیاسی – مدنی سرشناس آمار دقیقی اعلام نگردیده و همچنان ادامه دارد….
سازمان حقوق بشر ایران بار دیگر مصرانه از جامعه جهانی می‌خواهد که نسبت به این شرایط واکنش نشان داده و مانع کشتار گسترده مردم ایران شوند. سخنگوی این سازمان، روز گذشته در این خصوص اظهار داشت: «مردم ایران برای رسیدن به حقوق بنیادین و کرامت انسانی، که بیش از چهار دهه توسط رهبران جمهوری اسلامی ایران از آنها سلب شده، به خیابان‌ها آمده‌اند و حکومت با گلوله به اعتراض مسالمت آمیز آنها پاسخ می‌دهد. محکومیت و ابراز نگرانی از سوی جامعه جهانی دیگر کافی نیست. جامعه جهانی و همه انسان‌هایی که به حقوق بشر پایبندند باید اکنون از مطالبات مردم ایران حمایت کنند.»

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، اعتراضات سراسری مردم ایران به قتل مهسا (ژینا) امینی شب گذشته نیز ادامه داشت. تاکنون کشته شدن دست‌کم ۵۰ نفر در طی این اعتراضات که در بیش از [ ۹۰] شهر کوچک و بزرگ ادامه داشت، گزارش شده است. اکثر کشته شدگان از شهرهای بابل، آمل و رضوانشهر گزارش شده‌اند که هر سه در شمال ایران واقع شده‌اند. تحقیقات سازمان حقوق بشر ایران در خصوص کشته شدگان ادامه دارد، اما اخلال و قطعی اینترنت باعث کندی و تاخیر در تایید برخی از گزارش‌ها می‌شوند. این سازمان از شهروندانی که اطلاعاتی از کشته شدگان اعتراضات اخیر دارند، می‌خواهد که ساکت ننشینند و با ما یا سایر تشکل های حقوق بشری تماس بگیرند. طبق تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، برخی از جان باختگان با شلیک مستقیم به سر و قلب شان، جان خود را از دست داده اند.

در رضوانشهر، پنج‌شنبه ۳۱ شهریور ماه، دست‌کم شش تن در اعتراضات مردمی، با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی، جان خود را از دست دادند. اسامی سه تن از ایشان عبارت است از: فرزین لطفی، ساسان قربانی و یاسین جمالزاده. یاسین جمالزاده پدر دو کودک بود و فرزین لطفی در مقابل کلانتری رضوانشهر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.»

همچنین تصاویر بسیاری از بازداشت و مجروحیت معترضان منتشر شده که نشان می‌دهند ماموران امنیتی از تفنگ‌های ساچمه‌ای برای هدف دادن شهروندان استفاده کرده‌اند.

از سوی دیگر، به گزارش نت‌بلاکس؛ اینترنت موبایل برای سومین بار در ایران مختل شده است؛ همزمان با گسترش اعتراض‌ها در ایران، داده‌های زنده نشان‌دهنده قطع سراسری ارتباط در اپراتور اول سرویس‌دهنده‌های موبایل در ایران است.

کشور ما ایران تحت شدید ترین محدودیت های اینترنتی از نوامبر ٢٠١٩ تاکنون قرار دارد. محدود کردن اینترنت در ایران می‌تواند مقدمه سرکوب خشونت‌بار معترضات باشد. آخرین باری که در نوامبر ۲۰۱۹ اینترنت ایران در سطح گسترده‌ای قطع شد، صدها نفر (براساس برخی گزارشات ۱۵۰۰ نفر) از معترضان به شکل بی‌رحمانه‌ای به قتل رسیدند.

مهسا (ژینا) امینی، جوان ۲۲ ساله که همراه با خانواده‌ برای دیدار با خویشاوندانش از سقز به تهران سفر کرده بود، روز ۲۲ شهریور به دست ماموران گشت ارشاد بازداشت شد. او اندکی بعد در بازداشتگاه بیهوش شد و به کما رفت. او روز ۲۵ شهریور از دنیا رفت. گزارش شاهدان عینی حاکی از ضرب و جرح او در خودروی گشت ارشاد و درون بازداشتگاه است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا