اخبار

ادامه اعتراض های سراسری به‌ رغم تهدیدها؛ خروج نیروهای امنیتی از اشنویه

قطعی سراسری اینترنت، تظاهرات حکومتی، تهدیدهای سپاه و قوه قضائیه و حتی تیراندازی مستقیم بسوی معترضان مانع اعتراضات نشد. در برخی از شهرهای ایران معترضان با موتورسواران و نیروهای امنیتی به مقابله پرداختد….
تصاویر و فیلم‌ها جدیدی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که حاکی از ادامه اعتراضات و حتی مقابله معترضان با نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌ها بوده است. شهروندان در شب جمعه اول مهر همچنان در خیابان‌های بسیاری از شهرهای ایران به اعتراضات خود ادامه دادند و شعار “مرگ بر خامنه‌ای”، “مرگ بر دیکتاتور، “آخوند باید گم بشه” و “می‌جگیم، می‌میریم، ایران را پس می‌گیریم” سر دادند.
در گزارش‌های متعددی وضعیت شهر اشنویه در آذربایجان‌غربی شدیدا متشنج گزارش شده و نیروهای امنیتی کنترل شهر را از دست دادند.
توحید جوادی، یک فعال رسانه‌ در توییتر نوشته است: «برای اولین بار بعد از انقلاب ۵۷ یک شهر به صورت کامل به کنترل معترضین درآمد.»
در فیلمی که خبرگزاری هرانا وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران شب جمعه اول مهر منتشر کرده در شهر رشت ماموری مستقیم معرضین را نشانه گرفته و شلیک می‌کند. شهروندانی که در نزدیکی این صحنه بودند از او می‌خواهند که به مردم شلیک نکند. کاربران بلافاصله تصویر این مامور را در توییتر منتشر کردند.هرانا گزارش داده است هویت ۲۷ نفر که گفته می‌شود در اعتراضات سراسری کشته شدند را جمع‌آوری کرده است.
در ویدئویی دیگر که در ارتباط با اعتراضات شامگاه جمعه در خیابان‌‌های اطراف بلوار فردوس تهران است، تیراندازی مستقیم ماموران به سمت شهروندان معترض مشاهده می‌شود.
آمار دقیقی از کشته‌شدگان شب جمعه تا کنون منتشر نشده است.
به گزارش دویچه وله، اعتراضات در شامگاه جمعه با تاریک‌شدن هوا در محله‌های مختلف تهران، خرم‌آباد، اردبیل، اصفهان، کرمانشاه و کرج ادامه پیدا کرد.
در قم معترضین به سمت موتورسواران مواد آتش‌زا پرتاب کردند.
در اعتراضات شب جمعه در مهر شهر کرج شعار “توپ ، تانک فشفشه، آخوند با ید گم بشه” سر دادند.
در اغلب شهرها معترضین تصاویر رهبران جمهوری اسلامی از جمله خامنه‌ای را پاره کردند. در فیلمی از شهر مشهد مشاهده می‌شود که معترضان مجسمه “مرتضی مطهری” به آتش کشیدند.
حساب کاربری “۱۵۰۰ تصویر” وضعیت کشور را “جنگی” توصیف کرده و با انتشار فیلم‌هایی از خیابان‌های تهران گزارش داده است که جمعیت معترض تمامی خیابان‌های تهران را گرفتند.
زنان هم به اعتراضات برداشتن روسری ادامه دادند. در ویدئویی که روز جمعه منتشر شده دختری روسری خود را در میان خیابان برداشته و با صدای بوق خودروها حمایت می‌شود.
ایرانیان خارج از کشور از جمله آلمان، آمریکا و کانادا هم‌‌زمان با معرتضان داخل به خیابان‌ها آمده و از مردم و مقامات غربی خواستند تا “جنایات جمهوری اسلامی” را محکوم کنند.
کانون نویسندگان ایران هم روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای از اعضای خود و “تشکل‌های صنفی فرهنگی و هنری، نویسندگان و هنرمندان” خواست “به دور از عافیت‌طلبی‌های مرسوم” حمایت خود “از جنبش آزادیخواهی مردم اعلام کنند”.
کانون نویسندگان “تحمیل حجاب بر زنان” را “توهین به شأن انسانی” زنان دانسته است. در این بیانیه گفته می‌شود اعتراضات کنونی و سراسری “حاصل خشمی ۴۰ ساله” است.
مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران و ۱۲ سازمان حقوق بشری دیگر روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای خواستار دخالت جامعه بین‌الملل برای “مقابله با سرکوب زنان و معترضان توسط حکومت ایران” شدند.
در بیانیهٔ دفتر مطبوعاتی کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست یونان آمده است: “راه‌حل و چارهٔ تاریک‌اندیشی و واپس‌گرایی علیه حقوق زنان در سراسر جهان، تقویت جبههٔ مبارزه با «ارزش‌های» پوسیده و «ارتجاعی شدن» مدرن جامعهٔ سرمایه‌داری است. خشم و برآشفتگی در برابر وقوع چنین جنایت‌های فجیع می‌تواند به نیروی مبارزه برای ریشه‌کن کردن بنیادهای طبقاتیِ موقعیتِ نابرابر زنان در سرمایه‌داری و «پوشش مذهبی» و فرهنگی آن‌ تبدیل شود.”
از سه روز گذشته اختلال در اینترنت ایران گزارش شده است. تاکنون اختلال و محدودسازی اینترنت در کل استان کردستان و در شهرهای مختلف که محل اعتراضات هستند، از جمله در تهران،آذربایجان، رشت و مشهد گزارش شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا