اخبار

هشتمین شب اعتراض های مردمی

خشونت ماموران مسلح و لباس شخصی‌ها تشدید شده است اما معترضان شهرهای مختلف، خیابان‌ها را ترک نکرده‌اند و تلاش بر بسیج وسیع توده‌ها ادامه دارد. دستگیری ها نیز افزایش یافته است….

از سرنوشت بسیاری از بازداشت‌شدگان اعتراضات روزهای اخیر کماکان اطلاعی در دست نیست. امروز شنبه، دوم مهر بازداشت‌ها به طور گسترده ادامه داشته است.عنوان می‌شود که از صبح شنبه و با قطع خطوط تلفن، دستگیری‌های گسترده‌ای در شهرها آغاز شده است. از مریوان نیز فضای سنگین امنیتی و موارد دستگیری‌ گزارش می‌شود.
جنبش مردمی در حالی هشتمین روز خود را پشت سر می گذارد که اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و قوه قضائیه دست به بازداشت‌های گسترده در سراسر ایران زده‌اند.
این موج از بازداشت‌ شهروندان، فعالان مدنی، سیاسی، دانشجویان و روزنامه‌نگاران از یک هفته اخیر با گسترده‌تر شدن دامنه اعتراض های مردم جان به لب رسیده آغاز و تا این لحظه نیز ادامه داشته و هم‌چنان به آمار بازداشت‌شدگان افزوده می‌شود، اما ایستادگی در شهر های گوناگون از سوی هزاران تن از جوانان، زنان ، دانشجویان پسر و دختر کشور همچنان ادامه دارد. در این نبر بی امان ده‌ها تن کشته و صدها تن زخمی شده‌اند.
هم‌چنین در یک هفته گذشته اینترنت در بسیاری از شهرهای میهن ما با اختلال و قطعی مواجه بوده و پلتفرم‎‌های اجتماعی اینستاگرام و واتس‌آپ درسراسر کشور نیز مسدود شده است. موضوعی که دسترسی به وضعیت بازداشت‌شدگان را دشوار و دشوارتر کرده است.
گزارش‌هایی از بازداشت تعداد زیادی از معترضان در این روزها منتشر شده که تاکنون در نوع خود کم‌سابقه بوده است. برخی شهر ها حالت حکومت نظامی پیدا کرده و غبار وحشت چهره حاکمان گرفته است. روشن است که رژیم در روزهای اخیر در اقدام به‌قطع اینترنت و امکان‌های ارتباط از طریق شبکه‌های اجتماعی همچون سال‌های ۹۶ و ۹۸ ، سرکوب خشن، گسترده، و خونین اعتراض‌های مردمی را در برنامه‌ دارد. مردم و جوانان معترض در روزهای اخیر نشان داده‌اند که با مقاومت هماهنگ و مشترک می‌توانند گزمگان رژیم را به ‌عقب‌نشینی و فرار وادار کنند.
خانواده‌ها در روزهای گذشته نیز اعلام کرده بودند که با وجود پیگیری از سرنوشت، مکان نگهداری و اتهامات مطروحه علیه بازداشت‌شدگان اطلاعی ندارند. موضوع بلاتکلیفی بازداشت‌شدگان منجر به افزایش نگرانی خانواده‌ها و بستگان آن‌ها شده است. با چنین وضعیتی در روزهای آینده خانواده در سراسر کشور دست به اعتراض خواهند زد که چرا فرزندان بر گناه و حق طلب آنان در سیاه چال های رژیم نگهداری می شوند.
پیش‌تر فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران بازداشت دوازده روزنامه‌نگار را تایید کرده بود. انجمن صنفی روزنامه‌نگاران نیز در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی از وضعیت روزنامه‌نگاران، از گسترده‌تر شدن احضار، بازداشت و تفتیش خانه‌ روزنامه‌‎نگاران در روزهای گذشته خبر داده بود.
به گزارش زمانه، ایمان به‌پسند، روزنامه‌نگار و فعال اجتماعی نیمه‌شب پنج‌شنبه ۳۱ شهریور با هجوم مأموران امنیتی به خانه‌اش در تهران دستگیر شد.
مأموران امنیتی وسیله‌های شخصی این روزنامه‌نگار از جمله لپ‌تاپ و تلفن همراه او و نیز لپ‌تاپ هم‌خانه‌اش را ضبط کرده‌اند. منابع «زمانه» می‌گویند که ایمان به‌پسند با ارعاب و تهدید از طریق سلاح گرم یا سرد در سکوت بازداشت شده است زیرا دوست هم‌خانه‌ او که در زمان دستگیری در خانه حضور داشته، متوجه حضور مأموران امنیتی و دستگیری به‌پسند نشده است.
این روزنامه‌نگار عصر جمعه در تماس با خانواده گفته که به زندان اوین منتقل شده است.نباید اجازه داد حکومت جهل‌وجنایت با حاکم کردن جو سرکوب و بستن راه‌های ارتباط بتواند جنبش اعتراضی درحال گسترش توده‌ها را بار دیگر بی‌اثر کند. این در حالی است که ویدئوهایی از نارمک، ستار خان، آریاشهر، خیابان ولی‌عصر تهران در توییتر منتشر شده‌اند که حضور پررنگ معترضان و شعارهای ضد حکومتی را نشان می‌دهند. معترضان در آریاشهر شعار می‌دهند: «توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه»، « مرگ بر دیکتاتور»، « مرگ بر خامنه ای»
نهادهای سرکوبگر گوناگون این حکومت، از سپاه و بسیج گرفته تا وزارت اطلاعات و گشت ارشاد، امنیت و مواهب جریان طبیعی زندگی و حیات را از اکثریت قریب‌به‌اتفاق مردم میهن ما سلب کرده‌اند. هدف اساسی مردم همان‌طور که در شعارهای‌شان نیز به‌روشنی بیان کرده‌اند گذار از دیکتاتوری کنونی به سمت ایرانی آزاد، مستقل، و رها از بندهای رژیم ولایت فقیه و بدون دخالت بیگانگان و ارگان‌های تبلیغاتی‌شان در امور میهن‌مان بوده و هست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا