اجتماعی

آموزش مجازی؛ همیار آموزش

با شروع سال تحصیلی و تاکید وزارت آموزش و پرورش بر آموزش حضوری دانش‌آموزان، آیا باید از آموزش مجازی فاصله بگیریم؟

آرمان ملی، نرگس ملک‌زاده؛ مطمئنا پاسخ به این سوال روشن است، تجربه زیسته ما معلمان در دوسال گذشته ما را بر آن داشت تا امسال یا به تعبیری دوران آموزشی پسا کرونا، آموزش دوفضایی و ترکیبی را دنبال کنیم، مسیری صعب‌العبور که بعد از سال‌ها کمی هموار شده است نباید با تغییر شرایط دوباره به فراموشی سپرده شود. شکاف دیجیتالی در آموزش کشور ما هنوز عمیق است و اگر در این فرصت ایجاد شده نتوانیم پشتیبانی مناسبی از آن داشته باشیم بدون شک در سال‌های بعد با توجه به پیشرفت تکنولوژی و بهره جستن نظام‌های آموزشی دیگر کشورها از آن این فاصله و شکاف دردسرهای علمی زیادی ایجاد خواهد کرد. تلفیق رویکرد و مدل حضوری و آنلاین چالش برانگیز است اما باید این زاییده دوران سخت کرونا را همچنان همیار آموزش حضوری دانست و در جهت کیفی‌سازی چراغش را روشن نگاه داشت.

شبکه آموزشی دانش‌آموزی با سرواژه «شاد»، سعی بر آن داشت یک پکیج کامل آموزشی در دوران کرونا باشد و با کنار زدن سایر اپ‌ها با قدرت توانست جای خود را در آموزش به دست آورد، ضعف‌های خود را با گذر زمان بشناسد و در مسیر بهسازی حرکت کند. برنامه‌ای که بر پایه پیام رسان‌های خارجی که به شکلی ناقص پیاده شده و ضعف‌هایش بیش از محاسنش بود با گذر زمان توانست چند پله‌ای خود را بالا بکشد و در سال دوم آموزش مجازی کاربران بیشتری را دور خود جمع کنند طبق آمار اعلامی با ۱۸میلیون کاربر، بزرگ‌ترین پیام رسان داخلی از لحاظ تعداد کاربران را به خود اختصاص داد. با وجود تلاش‌های صورت گرفته و نبودن زیرساخت مناسب پلتفرم شاد توانست خلأ آموزش برخط را در سال‌های قبل از کرونا کمی پر کند و این بی‌انصافی است که از برنامه شاد توقع جراحی نظام آموزش مجازی را داشته باشیم. شاد در نهایت در مقام‌مقایسه و مصداق در نظام آموزشی ما، دانش‌آموز کلاس اول ابتدایی است که شروع به شناخت حروف و آشنایی با آوا‌ها کرد و خواندن یک متن ادبی ثقیل برای او بسیار سخت و غیرممکن است.

اما با توجه به اهمیت رفورم آموزشی در صورت تداوم استفاده از پیام‌رسان شاد کارشناسان فن باید از تجربه زیسته کاربران در جهت استخراج راهبردهایی برای کیفیت بخشی به سامانه شاد استفاده کنند. انباشت تجربه معلمان در این دوسال می‌تواند در این فضای آموزشی تغییراتی رو به جلو را در برداشته باشد، توقع این است که در به روز رسانی شاد در سال تحصیلی جدید مواردی مانند ارزشیابی یادگیرنده ونمره‌گذاری آنلاین و داشتن دفتر ثبت تکلیف توجه شده باشد و برای فعالیت‌های گروهی و آموزش تعاملی چاره‌ای اندیشیده و در نهایت یک بازطراحی برای پیکر بندی و افزودن امکانات در راستای کاربر پسندی شاد صورت گرفته باشد. منتظر خواهیم نشست تا ببینم در این سال تحصیلی شاد دست معلمان و دانش‌آموزان را خواهد گرفت و آموزش تکمیلی در آن به روال قبل از کرونا ادامه خواهد یافت یا خیر.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا