زحمتکشان

چند خبر اعتراضی زحمتکشان

کارگران داروگر تاکید کردند: قرار بود پایان هفته گذشته کارفرما یک ماه حقوق خرداد ماه کارگران را کامل پرداخت کند اما در کمال ناباوری بعد از چندین ماه بی‌پولی به حساب هریک کارگران به صورت میانگین سه میلیون تومان علی‌الحساب واریز شد.

کارگران داروگر تهران خواستار پرداخت معوقات خود شدند

به گزارش خبرنگار ایلنا، شماری از کارگران کارخانه داروگر تهران؛ صبح امروز دوشنبه (۴ شهریورماه) به محقق نشدن وعده‌های داده شده برای وصول مطالباتشان اعتراض کردند.

آن‌ها مدعی‌اند برخلاف وعده‌ای که مدیران کارخانه، به آن‌ها داده بودند، از چهار ماه معوقه، حقوق خرداد ماه کامل به حساب کارگران واریز نشده است.

کارگران داروگر تاکید کردند: قرار بود پایان هفته گذشته کارفرما یک ماه حقوق خرداد ماه کارگران را کامل پرداخت کند اما در کمال ناباوری بعد از چندین ماه بی‌پولی به حساب هریک کارگران به صورت میانگین سه میلیون تومان علی‌الحساب واریز شد.

آن‌ها با بیان اینکه کارگران هر ماه پس از خاتمه قرارداد کارشان نگران از دست دادن شغلشان هستند، افزودند: مدیران کارخانه حکم به تعدیل هفت نفر از همکاران در واحد مایعات دادند اما گفتگو و میانجی‌گری برای بازگشت به کار آنها ادامه دارد.

کارگران در ارتباط با وضعیت تولیدات داروگر گفتند: در حال حاضر بخش تولید شامپو ومایع ظرفشویی فعال است. این کارخانه ۱۵ تا ۲۰ تن تولید در ماه گذشته داشته است.

کارگران در خاتمه تصریح کردند: بارها برای دریافت مطالبات خود به دفتر مدیرعامل و سایر نهادهای دولتی از جمله وزارت کار مراجعه کردیم اما پاسخ روشنی نگرفته‌ایم و مشخص نیست مطالبات ما چه زمانی پرداخت می‌شود.

چرا نظر جامعه پرستاری نادیده گرفته شد؟

به گزارش خبرنگار ایلنا، اغلب پرستاران از جداول وزارت بهداشت برای اجرای تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری انتقاد دارند.

مجید توکلی (فعال صنفی پرستاران) با تاکید بر لزوم مشارکت نمایندگان واقعی جامعه‌ی ذینفعان در تنظیم جداول تعرفه‌گذاری گفت: وزارت بهداشت باید پاسخگوی پرستاران باشد و توضیح دهد که چگونه به این جداول رسیدند و چرا نظر اکثریت جامعه‌ی پرستاری کشور نادیده گرفته شد.

او افزود: چرا اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری دستخوش بده‌بستان‌های صنفی با کسانی که خود را نماینده پرستاری می‌خوانند، شده و نظر پرستاران و نمایندگان واقعی آن‌ها به هیچ انگاشته‌ شد. پرستاران با جداولی که وزارت بهداشت رونمایی کرده است، هیچ موافقتی ندارند.

به گفته توکلی، در طراحی جداول تعرفه‌گذاری پرستاری، روش جدیدی خلق و ابداع نموده‌اند که با روش‌های معمول وزارت بهداشت برای سایر کارکنان و زیرمجموعه‌های خود تفاوت اساسی دارد.

این فعال صنفی کادر درمان تاکید می‌کند: ایرادات بسیار به این جداول و امتیازات آن وارد است؛ انتظار جامعه‌ی پرستاری بعد از پانزده سال اهمال و بی‌توجهی، اجرای صحیح و عادلانه‌ی قانون بود اما گویا مدیران وزارت بهداشت وقتی پای پرستاران در میان باشد، متر و معیارهای دیگری برمی‌گزینند؛ کافیست تعرفه‌گذاری پزشکان را با این جداول تعرفه‌گذاری پرستاری قیاس کنیم تا تبعیض‌ها و تفاوت‌ها به خوبی خود را نشان دهد.

به تعویق افتادن دو طرح ساماندهی کارکنان دولت و بیمه کارگران ساختمانی

لابی سرمایه‌داری و کارفرمایی فعال است

به گزارش خبرنگار ایلنا، طرح اصلاحیه ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی و طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت، دو طرح مهم کارگری هستند که بیش از یک سال است که در مجلس و کمیسیون‌های اختصاصی آن ثابت مانده‌اند. اگرچه این دو طرح یکی دو بار به صحن علنیِ مجلس آمده‌اند و کلیاتشان به تصویب رسیده، اما مدتِ بررسی و بازگشت مجددشان به صحن، مدتِ زیادی به تعویق افتاده است.

ناصر چمنی (فعال کارگری) در خصوص به تعویق افتادنِ این دو طرح به «ایلنا» می‌گوید: مجلس یازدهم در گام اول حرکتهای خوبی را آغاز کرد. طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت و اصلاحیه‌ی ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی از جمله‌ی این طرح‌ها بود که در روزهای اول به جد در کمیسیون اجتماعی مجلس پیگیری می‌شد اما به یکباره ترمزِ پیگیریِ این دو طرح کشیده شد و در مسیرِ به نتیجه رسیدنِ آن تعلل ایجاد شد.

چرا پیگیریِ این دو طرح به تعویق افتاد؟ چمنی در پاسخ به این سوال گفت: احتمالا به این نمایندگان گفته شده دست نگه دارند. در مورد بحث ساماندهی استخدام کارکنان دولت، به هر حال تصویب این طرح سبب می‌شود برای کارگران پیمانکاری و قراردادیِ بخش خصوصی نیز حقی ایجاد شود و آن‌ها نیز این حقوق را پیگیری کنند. در نتیجه احتمال اینکه گروه‌های سرمایه‌داری از مجلس خواسته باشند که این طرح را به تعویق بیندازند، وجود دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا