حقوق بشر

گزارشی از دهمین روز اعتراضات در ایران

اعتراضات شهریور ماه ۱۴۰۱ به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز ۲۶ شهریورماه در پی جان باختن دختر ۲۲ ساله ای به نام مهسا (ژینا) امینی بر اثر عملکرد گشت پلیس امنیت اخلاقی در تهران آغاز شد و کماکان ادامه دارد. طی روز جاری نیز شهروندان معترض در شماری از شهرها و دانشگاه های کشور دست به تجمعات زدند و اعتراضات و نافرمانی های مدنی در خیابان ها و فضای مجازی ادامه دارد.

خبرگزاری هرانا – کماکان شمار فعالان و معترضان بازداشت شده در حال افزایش است و در جریان این اعتراضات ده ها نفر کشته و مجروح شده اند. در حالی که هشتگ #مهسا_امینی در توییتر از مرز ۱۰۰ میلیون بازنشر و توئیت گذشت، دسترسی شهروندان ایرانی به اینترنت همچنان با اختلال مواجه است و شماری پلتفرم های اجتماعی توسط حکومت جمهوری اسلامی مسدود شده است. همچنین حمایت ها، اظهار نظرات و واکنش ها نسبت به اعتراضات سراسری در ایران از سوی چهره های ایرانی و بین المللی کماکان ادامه دارد.

مهسا (ژینا) امینی، زن جوان ۲۲ ساله اهل سقز که به تهران سفر کرده بود روز سه شنبه ۲۲ شهریور در ایستگاه متروی حقانی تهران، به بهانه حجاب نامناسب توسط ماموران پلیس امنیت اخلاقی بازداشت و ساعاتی پس از بازداشت، پیکر نیمه جان وی در حالی که با سطح هوشیاری درجه ۳ به کما رفته بود به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان کسری منتقل شد. وی روز بعد در بیمارستان جان باخت. توضیحات غیرقابل پذیرش فراجا در دفاع از عملکرد خود در رابطه با فوت خانم امینی، سابقه عملکرد نیروی انتظامی در کنار نارضایتی گسترده از وجود نهادی به نام پلیس امنیت اخلاقی به اعتراضات گسترده در ایران دامن زد.

امروز دوشنبه بعنوان دهمین روز از اعتراضات، شهروندان در شهرهایی از جمله قروه، سنندج، تهران، کرمانشاه، یزد و شماری از دانشجویان در دانشکده دندانپزشکی تبریز و دانشگاه تربیت مدرس تهران علیرغم جو شدید امنیتی و حضور سنگین نیروهای گارد ویژه دست به تجمعات اعتراضی زدند. به این ترتیب طی ده روز اخیر تا به این لحظه دستکم ۱۶۰ تجمع خیابانی در ۹۳ شهر از ۳۰ استان برگزار شده است. همچنین ۱۸ دانشگاه هم ۲۵ بار اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

شهروندان معترض در این تجمعات شعارهایی از جمله “زن، زندگی، آزادی” ، “دانشجوی زندانی، آزاد باید گردد”، “استاد، دانشجو، اتحاد اتحاد” سر دادند.

همرمان هشتگ #مهسا_امینی در توییتر ۱۰۰ میلیون بار بازنشر و توئیت شد.

بازداشت شدگان

بر اساس تخمین ها و تجربیات قبلی بازداشت شدگان هزاران تن تخمین زده می شوند. کماکان اطلاع دقیقی از میزان بازداشت شدگان در دست نیست.

طی روزهای اخیر هویت ۷۹ تن دیگر از شهروندان و دانشجویان بازداشتی از جمله اسامه (فامیلی نامعلوم)، فرزاد رسول‌ پور، کامیار معروفی، شهرام بنگینی، شیرزاد طه‌ زاده، یعقوب مجور، وهاب آذرنگ، کیوان آذرنگ، شیما بیرانوند، حسن صفار، فرشاد نصیری، رحیم عزیزی، متین میهن‌خواه، کمال اسماعیلی، امین خالقی در اشنویه، صلاح زمانی، پریا مرتضایی، محمد کاظمی، مهران محبتی، امین سالاری سلاجقه، المیرا بهمنی در رشت، شادی اصلانی، چیاکو بیگلری، منیره محمدی، بختیار صمدی در سنندج، آرمین همتی در آبدانان، حمد نظامیپور در قروه، فاطمه زهرا صحراگرد و سحر نیک منش در آمل، سیروش ندیمی در کامیاران، حاصل قدو، احسان عبدالله‌زاده، بهزاد مصطفی‌پور، اسماعیل نبی در پیرانشهر، هادی کیا در بانه، ماهان فتحی در پاوه، ناصر شالی، آسو گروهانی در مهاباد، حسام سماک در بندرانزلی، مریم کریم بیگی، (نام کوچک نامعلوم) حسامی، سروش احمدی، محمد غلام‌ زاده، گلرخ ایرایی، بابک پاکنیا، حسین رونقی، مجید اماموردی، شیوا موسی‌زاده، یوسف تیموری، پدرام معینی، مرضیه لرستانی، مطهره گونه ای، هادی علیزاده، حافظ طاهری در تهران، مصطفی خاکی، بنفشه کمالی در یزد، علیرضا غمگسار در کاشان، ساناز (صبا) رضوی فرد، میلاد علیپور در بهبهان، ساناز رضوی، مهشید بیباک در اهواز، ریحانه ناصری در شیراز، سینا ایرانی پور در مریوان، فاطمه قرائتی، فاطمه نیک مقام، آیدا کیانی، رز برجاس در دهدشت، سپیده احمدخانی در زنجان، امین همتی در ایلام، امیر طیاری در بندرعباس، پیام خدابنده در همدان، مهدیار گرامی در لاهیجان، بتول بلالی و سمیرا علی نژاد در سیرجان، شورش اسلام ساکانی، سلیم میرزایی، محمدجواد مقدسی، بنیامین مقدسی، پریسا رحیمی و هلیا رحیمی در کنبدکاووس و محمد سیامک‌ نیا در تبریز توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع در خصوص وضعیت پریسا و هلیا رحیمی به هرانا گفت: «این دو خواهر سه روز قبل بازداشت شدند. امروز دادسرا با تعیین وثیقه مخالفت کرد و به زندان گنبد کاووس منتقل شدند.»

اطلاعاتی مربوط به بازداشت های فله ای نیز منتشر شده است که نیازمند بررسی بیشتر و تایید هستند. از جمله میتوان به اخبار بازداشت شماری از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، بازداشت ۴۵۰ شهروند در ساری و بازداشت ۷ شهروند معترض در آمل اشاره کرد.

همزمان خبرگزاری مهر، وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی از بازداشت ۶ شهروند معترض در قم تحت عنوان “لیدر اعتراضات” خبر داد.

یک منبع مطلع در خصوص شهروندان بازداشتی در زندان اوین به هرانا گفت: «۶۴ شهروند معترض به یکی از بندهای زندان اوین که برای بازداشتی ها خالی شده، منتقل شدند.»

همزمان یک منبع آگاه از بهبهان از بازداشت ۳ زن و ۴۰ مرد در روز پنجشنبه ۳۱ شهریور خبرداد و افزود: «دو زن بازداشتی پس از مدتی آزاد شدند.»

در پی گسترش اعتراضات سراسری و دستگیری گسترده شهروندان، خانواده های بازداشت شدگان تهران، امروز دوشنبه ۴ مهرماه، برای پیگیری و اطلاع از وضعیت آنها مقابل دادسرای اوین تجمع کردند.

هرانا پیش تر لیست مفصلی از افرادی که در طی اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده اند منتشر کرده بود. برای مشاهده این لیست به این لینک مراجعه نمایید.

کشته شدگان و زخمی ها:

توسل نیروهای یگان ویژه به سلاح های مرگبار تا این لحظه منجر به کشته شدن تعدادی از شهروندان شده است.

برای مطالعه جزییات بیشتر در رابطه با خشونتها و مصدومین مربوط به هفت روز اول اعتراضات به این لینک مراجعه نمایید.

طی روز جاری اطلاعاتی در خصوص جان باختن حسینعلی کیا در مازندران و قادر گلوان در اشنویه توسط هرانا گردآوری شده است.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی روز شنبه ۲ مهرماه، بدون ذکر جزییات از جان باختن ۴۱ نفر در جریان اعتراضات سراسری خبر داد. در این گزارش به شهر و هویت جانباختگان اشاره ای نشده و مشخص نیست که این آمار مربوط به معترضان یا نیروهای امنیتی است.

هرانا تا کنون به هویت ۴۰ تن از شهروندان کشته شده در جریان اعتراضات دست یافته است که صحت شماری از آنان تاکنون تایید شده است.

از سوی دیگر اطلاعاتی در خصوص مصدومیت امین خالقی در اشنویه، پیوند پیران در بوکان، فاطمه زهرا صحراگرد در آمل و علیرضا غمگسار در کاشان به دست هرانا رسیده است.

خبرگزاری ایرنا در گزارشی از مصدومیت ۷۶ شهروند و نیروی امنیتی در طول اعتراضات خبر داد و پایگاه های خبری وابسه به نهادها امنیتی نیز از مرگ سیدعباس فاطمیه یکی از نیروهای امنیتی در ارومیه، حسین تقی پور نیروی بسیج در تهران و (نام کوچک نامعلوم)اولادی نیروی بسیج در شیراز خبر دادند.

هرانا پیش تر لیست مفصلی از افرادی که گفته میشود در اعتراضات اخیر جان باخته اند منتشر کرده است، برای مشاهده این لیست و جزییات به این لینک مراجعه نمایید.

اختلال در ارتباطات

اختلال در اینترنت و شبکه ارتباطات سیار از نخستین روزهای اعتراضات اخیر روئیت شد. از ۲۹ شهریورماه قطع ارتباطات و اختلالات بخصوص در کردستان و سایر کانون های اعتراضی به اوج رسید. شهرهای سقز، سنندج، تهران، مهاباد، اهواز، بانه، بوکان، کرمانشاه، قزوین، اراک، مشهد، مریوان، پاوه، بیجار، قروه، کامیاران، دهگلان، سروآباد، دیواندره، ارومیه، رشت، شاهین شهر، کرج، پیرانشهر، سردشت، شیراز، چابهار، شاهین دژ، تکاب، ربط، اشنویه، لنگرود، املش بیشترین موارد قطع ارتباطات را تا تاریخ ۲۹ شهریورماه تجربه کردند. سرعت اینترنت کاهش یافت. میزان کاربری اینترنت در ایران ۶۷ درصد کاهش یافت و همینطور شبکه ارتباطات سیار از جمله همراه اول، ایرانسل و رایتل دچار اختلالات تعمدی شدند. ایلان ماسک، مالک شرکت استرلینک وعده اینترنت ماهواره ای برای ایرانیان را داد. پس از اظهارنظر او، سایت شرکت آقای ماسک در ایران فیلتر شد. همچنین پیامک های حاوی نام مهسا امینی توسط شبکه مخاربراتی همراه اول فیلتر و بلاک شدند. گروههای مختلف حقوق بشری با صدور بیانیه هایی نگرانی خود را از قطع اینترنت در ایران و تبعات آن ابراز کردند.

از تاریخ مورد اشاره قطعی ارتباطات شکل سراسری به خود گرفت، اینستاگرام، واتس اپ، اسکایپ، اپ استور، گوگل پلی، کلش آوکلنز، استارلینک و لینکدین فیلتر شدند و روز گذشته نت بلاکس با انتشار مطلبی در صفحه توییتر، از قطع سراسری اینترنت شرکت «مبین نت» یکی از بزرگترین شرکتهای خدمات اینترنتی در ایران خبر داده است.

این سازمان که اینترنت در جهان را رصد میکند، طی روز جاری از اختلال اینترنت در دانشگاه امیر کبیر تهران خبر داد.

وبسایت تجارت‌نیوز روز دوشنبه ۴ مهرماه در گزارشی ضمن بررسی پیامدهای اقتصادی ناشی از قطع اینترنت در ایران نوشت که تنها به دلیل عدم دسترسی به اینستاگرام، زندگی حدود ۱۰ میلیون نفر از ایرانیان با خطر مواجه می‌شود.

همچنین از روزهای اول اعتراضات هکرهای زیرمجموعه گروه «انانیموس» اقدام به هک کردن وبسایت های حکومتی در ایران از جمله وبسایت های شبکه خبری العالم متعلق به صداسیما، بانک ملی، وزارت‌خانه‌ نفت، وزارت‌خانه‌ اقتصاد، وزارت‌خانه‌ تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مجلس شورای اسلامی، اپراتور همراه اول، خبرگزاری فارس و رییس‌‌جمهوری اسلامی کردند.

برای کسب جزییات بیشتر در رابطه با اختلال در اطلاع رسانی و قطع اینترنت هفت روز نخست اعتراضات به این لینک مراجعه نمایید.

واکنش ها

به دنبال بازداشت و جان باختن خانم امینی و سپس آغاز و تداوم اعتراضات به این رخداد، برخی از چهره ها و فعالین سیاسی، هنرمندان و چهره های ایرانی و بین المللی در مقابل این سیل رخدادها سکوت پیشه نکردند.

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده دائم ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد ضمن اعلام حمایت از شجاعت زنان ایرانی در اعتراضات سراسری، در حساب شخصی خود نوشت: «خطاب به زنانی که در ایران برای آزادی های اساسی به پا خاسته اند: ما با شما اعلام همبستگی می کنیم. شجاعت شما الهام بخش مردم در سراسر جهان است.»

دولت کانادا اعلام کرد نهادها و افراد مسئول خشونت علیه زنان در ایران و از جمله آنها «گشت ارشاد» که در جان باختن مهسا امینی نقش داشته را تحریم می‌کند. افزون براین آنالنا بروک، وزیر خارجه آلمان در دهمین روز از اعتراضات سراسری مردم ایران، خواستار اعمال تحریم‌هایی علیه مقام‌های جمهوری اسلامی به‌دلیل سرکوب اعتراضات شد.

روز جاری روزنامه لیبراسیون، چاپ فرانسه، صفحه اول را به اعتراض های مردم ایران اختصاص داد. علاوه براین، روزنامه بریتانیایی تایمز با انتشار یک کاریکاتور نوشت: این بزرگ‌ترین تظاهرات علیه حجاب در تاریخ معاصر است.

در خارج از ایران، راجر واترز، خواننده، اریک دانیل پیر کانتونا، فوتبالیست، بازیگر، کارگردان اهل فرانسه، الکساندر ایگوریویچ ریباک، ویولنیست، خواننده، آهنگساز و بازیگر، بلاروسی-نروژی، جاستین بیبر، خواننده پاپ کانادایی، اوا مندس، بازیگر معروف هالیوود، جسیکا چستین، بازیگر آمریکایی، گرگوری ماسوراس، عکاس مشهور یونانی، والنتینا جاچینتی، ملی‌ پوش ایتالیایی باشگاه فوتبال زنان آ اس‌ رم، مراد بز، خواننده ترکیه ای، خابی لیم، ایفلووئنسر، لولا استانوا، پیانیست آمریکایی، ماهسون قرمزی‌گل، خواننده ترکیه ای و سارا وین‌کالیز، بازیگر آمریکایی از جمله چهرهای خارجی بودند که به وقایع ایران واکنش نشان دادند.

شورای اروپایی با انتشار بیانیه ای از حکومت جمهوری اسلامی ایران خواست که سرکوب «خشونت آمیز» اعتراضات جاری در کشور را فورا متوقف و دسترسی شهروندان به اینترنت و گردش آزاد اطلاعات را تضمین کند.

امروز دوشنبه ۴ مهرماه، عبدالصمد خرمشاهی، وکیل دادگستری در رابطه با پرونده جان باختن مهسا امینی گفت: «از آن‌جا که ماموران نیروی انتظامی در مظان اتهام هستند، مستندات ارائه‌ شده از سوی این نهاد از جمله انتشار برخی فیلم‌ های دوربین‌ های مداربسته قابل استناد نیست و این اسناد باید از ناحیه یک مرجع بی‌ طرف ارائه شود و تحقیقات در این باره باید از سوی مرجع قانونی صورت گیرد.»

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران نیز در مصاحبه ای گفت: «چیزی که به اجبار باشد مخرب است، از مردم نظرخواهی کنید.»

در پی گسترش اعتراضات سراسری در ایران، شماری از اساتید دانشگاه صنعتی شریف در واکنش به بازداشت دانشجویان، دست به اعتصاب زدند. دکتر شهرام خزایی، سهراب راهوار، علی قاضی زاده، مهرزاد پور محمد نامور، علیرضا معززی تهرانی، سیروس عسکری، علیرضا بحرینی، زهرا کاوه وش و علی شریفی زارچی نه تن از اساتید دانشگاه صنعتی شریف هستند که ضمن تاکید بر اینکه «تا زمان آزادی دانشجویان بازداشت شده کلاس های درس را برگزار نخواهند کرد»، اعتصاب خود را اعلام کردند. همچنین آذین موحد عضو هیئت علمی دانشکده‌ هنرهای زیبای دانشگاه تهران با انتشار مطلبی نوشت در حمایت از دانشجویان عزیزم از برگزاری کلاس‌های خود معذورم.

علاوه براین، امروز دوشنبه ۴ مهرماه، دانشجویان دانشکده دندانپزشکی تبریز نیز در اعتراض به بازداشت گسترده دانشجویان دست به اعتصاب زدند و جمعی از دانشجویان دانشگاه چمران اهواز، دانشگاه بوعلی سینا همدان، دانشگاه سوره، دانشگاه هنر، دانشگاه خواجه نصیر، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه تهران، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه تبریز،‌ دانشگاه پلی تکنیک تهران، دانشگاه علم و فرهنگ، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه بین الملل قزوین، دانشگاه فروسی مشهد، دانشگاه گیلان، دانشگاه الزهرا و دانشگاه علوم توانبخشی تهران با انتشار بیانیه هایی در اعتراض به سرکوب اعتراضات و بازداشت دانشجویان، از حضور در کلاس ها خودداری کردند.

در روزهای اخیر، لیلی گله داران عضو هیات علمی گروه ادبیات نمایشی دانشگاه هنر شیراز ضمن حمایت از اعتراضات سراسری، در اعتراض به جان باختن مهسا امینی از سمت خود استعفا داد.

اتحادیه انجمن‌های علمی علوم اجتماعی کشور درباره‌ی اتفاقات اخیر با انتشار بیانیه ی اقدامات قهری در برابر مطالبات مردمی و نهاد دانشگاه را محکوم کرد و ضمن مطالبه‌ ی از سرگیری روال معمول دانشگاه‌ها و برگزاری حضوری کلاس‌ها، به طور رسمی از نهاد بالادستی خود (وزارت علوم) خواستار پیگیری اوضاع دانشجویان بازداشتی و آزادی فوری و بی‌قید و شرط آنها شد.

روز یکشنبه ۳ مهرماه نیز انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با صدور بیانیه ای به عملکرد کارمندان حراست دانشگاه در سرکوب دانشجویان اعتراض کرده بودند.

همچنین در روزهای اخیر، جمعی از فعالان برابری جنسیتی و LGBTQ+ در ایران با انتشار بیانیه ای به رخدادهای اخیر در ایران واکنش نشان دادند.

احمد مسعود، سیاستمدار افغان در واکنش به اعتراضات سراسری در ایران بیان کرد: «هر آنچه در ایران میگذرد. سخت تر از آن در افغانستان میگذرد. اما باز هم هر دو درد مشترکی است و هر دو از حق و حقوقشان دفاع میکنند.»

صدها زن در مناطق کردنشین شمال سوریه در شهر قامشلی، در اعتراض به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد تجمع اعتراضی برگزار کردند و عروه الصالح، یکی از اعضای سازمان حقوق زنان «کنگرا استار» گفت: «نه به بی‌عدالتی، نه به ظلم، آری به حقوق زنان».

ابوالفضل قدیانی از چهره های سیاسی ساکن ایران نیز در پیامی هدف اصلی اعتراضات را “اصل نظام و شخص علی خامنه‌ای” عنوان کرد.

رسول خادم، سرمربی و رییس سابق فدراسیون کشتی در حمایت از علی کریمی در صفحه شخصی خود نوشت: «چرا نمیخواهید بفهمید که مدتهاست میلیونها نفر از مردم این سرزمین را “غیرخودی” کرده اید و گوشهایتان را از هر جهت برای شنیدن مطالباتشان بسته اید؟! به چه کسی باید گفت؟!»

همچنین از میان ورزشکاران نیز میتوان به لیلا رجبی، پیمان رجبی، مهدی مهدوی‌کیا، احمدرضا عابدزاده، سردار آزمون، مهسا صادقی، حشمت مهاجرانی، سجاد استکی، اشاره کرد.

راضیه جانباز، عضو تیم ملی هندبال ایران با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود از تیم ملی خداحافظی کرد. پیشتر نیز مجتبی عابدینی، عضو تیم ملی شمشیربازی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود از تیم ملی خداحافظی کرد و سعیده علی، کاپیتان پیشین تیم ملی بسکتبال زنان ایران نیز با انتشار یک استوری در اینستاگرام نوشته بود: «راوی شجاعت باشیم، نه ویروس ترس»

روز جاری، وحید جلیلوند، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تدوینگر سینما با انتشار ویدئویی در صفحه شخصی خود خطاب به آقای اسماعیلی، وزیر فرهنگ گفت: شما گروگان گیر فرهنگ هستید، شما از هنرمندان می خواهید مردم را دعوت به آرامش کنند، هنرمندان در همه بحران ها از شما دعوت به گفتگو و شنیدن صدای مردم کردند ولی شما حاضر نیستید بشنوید. شرم بر شما این چه کاریست می کنید. شما تخم نفرت و کینه می کارید

از میان هنرمندان ایرانی ارژنگ امیرفضلی، بازیگر، نویسنده و کارگردان با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود از دنیای بازیگری خداحافظی کرد و هنرمندانی از جمله حمید فرخ نژاد، سیامک انصاری، امیر جعفری، باران کوثری، امیر نوروزی، اردوان کامکار، هانیه توسلی، فرشته حسینی، آبان عسکری، مونا فرجا، اصغر فرهادی، ترانه علیدوستی، هانیه توسلی، ویشکا آسایش، علی فروتن، هدیه تهرانی، اکبر گلپایگانی، مرضیه صدرایی، پژمان جمشیدی، سحر دولتشاهی و مریم پالیزیان با انتشار مطالبی حمایت خود را از اعتراضات ایران اعلام کردند.

در طی روزهای اخیر نیز، استارتاپ هایی همچون دیجی کالا، اسنپ، فلایتیو، دیوار و تپسی با انتشار مطالبی در حمایت از اعتراضات نسبت به وقایع اخیر واکنش نشان دادند.

علیه معترضان

طی روز جاری محسنی اژه ای، رئیس قوه قضاییه در خصوص شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری مدعی شد: «تاکید شده است، شهروندان بی تقصیر یا کمتر مقصر قبل از انتقال به زندان و بازداشتگاه، آزاد شوند.»

اژه ای در ادامه بازیگران را تهدید کرد و گفت: «کسانی که با حمایت این نظام مشهور شدند باید بدانند که خسارت‌های مادی و معنوی به بار آمده برای مردم و کشور را باید پس دهند و پرداخت کنند.»

پیشتر نیز، وزیر کشور از دستگاه قضا خواست که “با سران اتفاقات اخیر قاطع، سریع و عبرت آموز برخورد کند.”

علی میراحمدی، جانشین فرمانده انتظامی استان سمنان از بازداشت ۱۵۵ تن از معترضان در این استان خبر داده و گفت: «۲۶ نفر از این تعداد خانم و ۱۲۴ نفر دیگر آقا بودند.» وی مدعی کشف «تعدادی سلاح جنگی، قمه» در بین بازداشت شدگان شد و گفت: «این کشفیات نشان می‌دهد که ماجرای این اغتشاش‌گران اصلا حجاب نیست و بعضا حتی افراد از حربه‌هایی که دشمن در فضای مجازی آموزش می‌داد، بهره می‌بردند.»

همچنین، علی القاصی مهر، رئیس کل دادگستری استان تهران، در پی دستور غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضائیه ایران، گفت: «شعب ویژه رسیدگی به جرایم علیه امنیت عمومی در دادسرای عمومی و انقلاب تهران، دادگاه انقلاب و دادگاه تجدیدنظر تشکیل شده است.»

مرتضوی مقدم، رئیس دیوان عالی کشور اعلام کرد: «افرادی که در جریان آشوب‌های اخیر با سلاح‌های سرد و گرم، مرتکب این جنایت‌ها شدند “محارب واقعی” هستند.» روز گذشته علی معلمی، امام جمعه قائمشهر «آتش زدن روسری را نهایت بی حیایی خواند.

پروانه سلحشوری، نماینده پیشین مجلس، «ایران را تنها کشور با قوانین حجاب اجباری» عنوان کرد.

احمد خاتمی، عضو هیات رییسه مجلس خبرگان با اشاره به اتفاقات اخیر در ایران گفت: «اغتشاشگران و آشوب گران در پی آن هستند فرهنگ شهادت از این مملکت رخت بر بندد در حالی کور خواندند و این انقلاب به دست صاحب اصلیش سپرده خواهد شد.»

وی در ادامه افزود: «از اول پلیس گفت درباره مهسا امینی مطلقا ضرب و شتمی در کار نبوده»، گفت: «کاری که پلیس درباره مهسا امینی کرده بر طبق قانون بوده و به قانون عمل کرده است و قصه مهسا امینی سوژه دندان‌گیری برای مخالفان نظام شد.»

حسین رجبی، دادستان قزوین با بیان اینکه دستگاه قضایی با افرادی که به صورت سرکرده در تجمعات فعالیت داشتند برخورد قاطع، بدون اغماض و بازدارنده خواهد کرد، گفت: «چهره‌هایی که در فضای مجازی افراد را ترغیب به ادامه اقدامات خرابکارانه می‌کردند، تحت رصد قرار دارند و با آن‌ها برخورد قانونی صورت می‌گیرد»، همچین در ادامه افزود: «وضعیت بازداشت شدگان در چند روز آینده مشخص و زمینه آزادی آن‌ها با تامین قرار فراهم می‌شود.»

گفتنی است روز گذشته، دادستان تهران درباره حوادث اخیر گفته بود: «کسانی که بخواهند دستاورد بزرگ آرامش و امنیت مردم را به هم بریزند با برخورد سخت و قاطع دستگاه قضایی رو به رو خواهد شد.»

حسن کرمی، فرمانده یگان ویژه نیروی انتظامی با توصیف معترضان ضد حکومت به عنوان اغتشاشگران و اراذل گفت اگر آنها باز به صحنه بیایند «آماده ایم ظرف چهار تا پنج روز اوضاع را تحت کنترل خود در بیاوریم.»

پیشتر نیز، حسین اشتری، فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی، در میان ماموران یگان ویژه سرکوب معترضان روزهای اخیر، مسیر مقابله با خیزش سراسری مردم را «راه نورانی» خواند و گفته بود: «یک ذره شک نکنید، مسیر ما درست است.»

محمد آیتی، نماینده سبزوار با بیان اینکه پدر مهسا امینی در خصوص عمل جراحی دخترش دروغ می‌گوید، گفت: «در حالی که دکتر شیروانی اعلام کرده من زمانی که خانم امینی هشت سال داشت، عملش کردم و تومور مغز داشته است. حال باید پرسید با چه انگیزه‌ای پدر ایشان این حقیقت را کتمان می‌کند؟ اگر کسی در این مسیر تخلف کرده یا خشونت به خرج داده باید مجازات شود.»

روز گذشته امام جمعه دزفول در اظهاراتی گفته بود «اگر حضرت آقا اجازه دهند در یک ساعت طومار اغتشاشگران را در هم خواهیم پیچید» و وزیر امور خارجه ایران مدعی شد که «آمریکا با آشوبگران در اجرای پروژه ناامن سازی در ایران همراهی می کند.»

برای مشاهده سایر واکنش هایی که در روزهای قبل گردآوری شده اند به این لینک مراجعه نمایید.

هرانا پیشتر مجموعه ۳۳۲ گزارش ویدیویی مربوط به هفت روز نخست اعتراضات را آرشیو و بازنشر کرده بود. برای مشاهده این گزارشات به این لینک مراجعه نمایید.

ویدیوی زیر مجموع گزارشات تصویری از دهمین روز اعتراضات است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا