حقوق بشر

در جریان اعتراضات سراسری؛ بازداشت دو خبرنگار در سیرجان

روز پنجشنبه ۳۱ شهریورماه، بتول بلالی و سمیرا علی نژاد، دو خبرنگار ساکن سیرجان در جریان اعتراضات سراسری بازداشت و به زندان سیرجان منتقل شدند.

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه ۳۰ شهریورماه، تلفن های همراه بتول بلالی و سمیرا علی نژاد، در یکی از تجمعات اعتراضی در سیرجان توسط نیروهای پلیس ضبط و این دو خبرنگار برای پاره ای از توضیحات احضار شدند. پس از مراجعه به یکی از مراکز نیروی انتظامی سیرجان، بازداشت و به زندان این شهرستان منتقل شدند.

تا لحظه تنظیم این خبر، از اتهامات مطروحه علیه این دو شهروند اطلاعی در دست نیست.

اعتراضات شهریور ماه ۱۴۰۱ به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز ۲۶ شهریورماه در پی جان باختن دختر ۲۲ ساله ای به نام مهسا (ژینا) امینی بر اثر عملکرد گشت پلیس امنیت اخلاقی در تهران آغاز شد و تا تاریخ اول مهرماه ۱۴۰۱ در دست کم ۸۵ شهر و ۱۸ دانشگاه از ۲۹ استان کشور گسترش یافت. این اعتراضات که کماکان ادامه دارد تاکنون به بازداشت صدها نفر و کشته و زخمی شدن دهها معترض از جمله کودکان منجر شده است.

رسانه های نزدیک به نهادهای امنیتی با متهم کردن متهمان به اعمال خشونت اعترافات اجباری تعدادی از بازداشت شدگان را منتشر کردند. همینطور حکومت ایران اینترنت را در سطح کشور در بخش خانگی و تلفن های همراه مختل کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا