فرهنگی

همراهی اساتید و هنرمندان داخلی و بین المللی با اعتصابات و اعتراضات

موجی از استعفای اساتید دانشگاه‌های میهن ما آغاز شده و در خارج از کشور نیز شخصیت‌های برجسته هنری با مردم ایران ابراز همبستگی کردند. بسیاری از آنان در حساب‌های کاربری یا در بیانیه‌های خود شعار “زن، زندگی و آزادی” را نوشتند….

اعتراضات گسترده در ده‌ها شهر ایران اکنون به اعتصابات سراسری کشیده شده است. بسیاری از استادان به دانشجویان اعتصابی خود پیوستند و از شرکت در کلاس‌های درس خودداری کردند. کارگران پیمانی نفت نیز در پی آغاز اعتصابات سراسری دانشجویی هشدار داده‌اند که “اگر کشتار پایان نیابد کار را رها خواهند کرد”. تعداد استادان معترض روز به روز بیشتر می‌شود و شماری از آنان با ارسال نامه کناره‌گیری خود را رسما اعلام کردند.
لیلی گله‌داران، از اعضای هیئت علمی دانشکده نمایش دانشگاه هنر شیراز در استعفانامه خود به این موضوع هم اشاره کرده است که “اعضای هیئت علمی هر دانشگاه، به جز معدودی انگشت‌شمار، همگی بسیجی‌اند”.
عمار آشوری، استاد دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران مرکز، نیز ضمن اعلام کناره‌گیری از سمت خود فاش کرد که در روزهای اخیر از سوی حراست دانشکده هنر تحت فشار قرار گرفته و تهدید شده است.
غلامرضا شهبازی، استاد رشته‌ نمایش در دانشگاه‌های هنر و سوره، فرشاد عسگری‌کیا استاد سینما و عکاسی همین دانشگاه نیز اعلام کردند که در کلاس‌های درس حاضر نخواهند شد.
شهرام خزائی، آذین موحد و علیرضا بحرینی، از استادان دانشگاه شریف نیز در حمایت از اعتصاب سراسری دانشجویان اعلام کردند که کلاس‌های درس خود را تعطیل می‌کنند.
علی شریفی‌زارچی، عضو هیات علمی بیوانفورماتیک و هوش مصنوعی، دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف نیز با انتشار پیامی در توییتر به حمایت از دانشجویان برخاسته است.
شماری از سینماگران و کارگرادان ایرانی از جمله امیر نادری، کارگردان سینما نیز به معترضان پیوستند. نادری روز دوشنبه ۴ مهر با انتشار تصویری از دستخط خود نوشت، “درخت‌ها دارند میوه می‌دهند… و خواهند داد”.
در این میان هشتگ مهسا امینی روز یکشنبه ۴ مهر بیش از۱۰۰ بار میلیون استفاده شده است و همین موضوع افکار عمومی جهان را بیشتر به خود جلب کرد.
کیم کارداشیان: ایرانیان مبارزه می‌کنند تا ایران را پس بگیرند
کیم کارداشیان،‌ بازیگر و مدل سرشناس آمریکایی که بیش از ۳۳۰ میلیون فلوور در اینستاگرام دارد از مبارزات مردم ایران حمایت کرده است.
کارداشیان نوشته است که ایرانیان “برای آینده‌شان و پس گرفتن کشورشان” مبارزه می‌کنند.
منصور بهرامی: آقایی که دستت تفنگه به مردم شلیک نکن
منصور بهرامی تنیس‌باز مشهور ایرانی‌فرانسوی نیز در ویدیویی که در حساب اینستاگرامی خود به زبان انگلیسی منتشر کرده از اعتراضات مردم ایران پشتیبانی کرده و در بخشی از همین پیام به فارسی هم گفته است: «آقایی که تفنگ در دستت است، به مردمت شلیک نکن».
دنیل دی‌لوئیس، هنرپیشه مشهور بریتانیایی و برنده جایزه اسکار هم با معترضین ایرانی ابراز همدردی کرده است.
تحولات اخیر نشان می‌دهد که بخش بزرگی از جامعه بر اثر تجربهٔ خود به این آگاهی رسیده است که ارزش‌های تحمیلی حکومت دینی و برنامه‌های اقتصادی ناعادلانۀ آن با آزادی‌های اجتماعی و صنفی و خواست‌های معیشتی این بخش از جامعه سازگار نیست و جمهوری اسلامی مرتب این آزادی‌ها و خواست‌ها را سرکوب می‌کند. این بخش از جامعه اکنون به این نتیجهٔ درست رسیده است که یا باید خواست‌هایش برای تغییرهای بنیادی و مردمی را فراموش و رنج زیستن در دیکتاتوری مذهبی را تحمل کند، یا باید حکومت ولایت فقیه را حذف کند تا راه برای تحقق خواست‌های مردمی باز شود. به عبارت دیگر، مردم رنج‌کشیدهٔ ایران امروزه به‌خوبی درک می‌کنند که در صورت ادامهٔ حکومت ولایی کنونی، نداها و ستارها و بکتاش‌ها و مهساهای دیگر و بیشتری قربانی خواهند شد و با ثروتمندتر شدن غارتگران متصل به هرم قدرت، اکثر مردم در چنبرۀ فقر باقی خواهند ماند. تحولات اخیر نشان می‌دهد که بخش بزرگی از جامعه نه‌تنها خواهان “حفظ نظام” نیست بلکه در هر فرصت ممکن، برای عقب نشاندن و حذف دیکتاتوری ولایی وارد صحنۀ مبارزهٔ رودررو می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا