اخبار

اعتراض‌ها گسترده‌تر می شود

دوازدهمین روز اعتراض های سراسری در میهن مان ایران،علیه حکومت اسلامی برغم شدت سرکوب، تیراندازی مستقیم به مردم، دستگیری های گسترده، قطعی اینترنت که امکان خبررسانی را به حداقل رسانده است،آغاز شده است….

در یکی از ویدیوهایی که حساب کاربری «۱۵۰۰ تصویر» منتشر کرده، ادعا شده که مأموران در شهرک اکباتان در غرب تهران به سوی پنجره خانه‌هایی که ساکنان آن فریاد و شعار علیه حکومت سر می‌دهند، گلوله‌های ساچمه‌ای شلیک می‌کنند.
به گزارش رادیو فرانسه، همزمان با گسترده شدن دامنه جغرافیایی اعتراض‌های جاری در ایران و آغاز درگیری در چابهار، فرماندهی نیروی انتظامی با انتشار بیانیه‌ای دیر روز چهارشنبه اعلام کرد که «تا آخرین لحظه» در برابر معترضان ایستادگی می‌کند. اما جوانان روسری در دست در برابر تفنگ بدستان استاده اند.
شامگاه سه‌شنبه ۵ مهر در ادامه تجمعات و راهپیمایی‌هایی که از ۱۲ روز پیش در اعتراض به مرگ مهسا امینی در بازداشتگاه آغاز شد، اوضاع در شهرهای مختلف ایران به ویژه تهران، سنندج، کرج ، گوهردشت و چاه بهار ناآرام بود و مردم با حضور در خیابان‌ها علیه جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای شعار دادند و عبور از جمهوری اسلامی را همانند روزهای قبل اعلام کردند.
با ادامه محدودیت‌ها برای دسترسی به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسانی که دولت ایران از چند روز پیش وضع کرده، تصاویر و ویدیوهای مربوط به اعتراض‌ها به کندی و با تأخیر همرسان می‌شود.
با این حال در معدود ویدیوهای همرسان شده تجمعاتی در شرق تهران در محله‌های نارمک، میدان هفت حوض و تهران پارس مشاهده شده است. مأموران در فلکه دوم صادقیه با ایجاد موانعی، راه را برای حضور معترضان مسدود کردند.
در شهرهای دیگر از جمله رشت، سنندج، کرج، گوهردشت، بوشهر، شیراز، پرند و اصفهان جو ملتهب و امنیتی برقرار بوده و خودروها بعضا در خیابان با بوق‌های ممتد راه‌بندان درست کرده‌اند. گزارش‌ها حاکی از حضور مردم که شعار سر داده و زنان بدون روسری در خیابان راه می‌روند.
در یکی از ویدیوهایی که حساب کاربری ۱۵۰۰ تصویر منتشر کرده، ادعا شده که مأموران در شهرک اکباتان در غرب تهران به سوی پنجره خانه‌هایی که ساکنان آن فریاد و شعار علیه حکومت سر می‌دهند، گلوله‌های ساچمه‌ای شلیک می‌کنند.
آمار دقیقی از شمار کشته‌شدگان اعتراضات در ایران وجود ندارد، اما برآوردهای رسانه‌ای حکایت از کشته شدن حدود ۸۰ نفر دارد. سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ، این آمار را ۷۶ نفر شامل ۴ کودک ذکر کرده است.
در آمار رسمی دولت ایران شمار جان‌باختگان درگیری‌ها از آغاز تاکنون ۴۱ تن، شامل مأموران حکومتی اعلام شده است.
از سوی دیگر بازداشت‌های گسترده معترضان روزهای اخیر به دست مأموران امنیتی همچنان ادامه دارد. آمار دقیق و رسمی از بازداشت‌شدگان وجود ندارد اما برآوردها نشان می‌دهد که از آغاز اعتراضات تاکنون صدها نفر به دست نیروهای پلیس ضد شورش، بسیج و نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.
اخبار تأیید نشده حاکی از آن است که برخی از مجروحان اعتراضات، هنگام مراجعه به مراکز درمانی به دست مأموران ربوده می‌شوند.
پایگاه خبری هه‌نگاو کردستان با نقل این موضوع از منابع خود همچنین از بازداشت قهری برخی معترضان در شهرهای کردنشین خبر داده است. این منبع خبری حقوق بشری از جمله از بازداشت ۱۱ نفر در ارومیه اطلاع داده و نوشته است که در روزهای اخیر «ده‌ها» نفر در این شهر بازداشت شده‌اند.
هه‌نگاو همچنین هویت برخی بازداشت‌شدگان قهری در سنندج، اشنویه، بیجار، بانه و سایر شهرستان‌های کردنشین را منتشر کرده است.
فرماندهی نیروی انتظامی ایران در روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای، شرکت‌کنندگان در اعتراضات جاری را «آشوبگر» خواند و اعلام کرد که «کارکنان انتظامی کشور تا آخرین لحظه» در برابر آنان «ایستادگی» خواهند کرد.
این در حالی است که جنبش مردمی و خواست‌های شرافتمندانهٔ صلح، حاکمیت ملّی، حقوق بشر و حقوق دموکراتیک، و عدالت اجتماعی که در حال حاضر در کشور ما جاری و مطرح است، در صورت ادامه داشتن و شرکت کردن همه نیروهای ضد حکومتی که سران حکومت استبدادی ایران در نظرسنجی‌های رسمی دانشگاهی نشان داده و اعلم کرده اند: ” ۷۵ درصد مردم ایران کاملاً از حکومت روی‌گردان شده‌اند” و از میان آنان، ۲۲درصد‌ حتی آماده‌اند در مقابل سرکوب نیروهای امنیتی مستقیماً مقاومت کنند. رژیم هژمونی خود را بر جامعه از دست داده است، صرفاً با سرکوب است که می تواند چند صباحی به حیات ننگینش ادامه دهد. بی تردید با فلج کردن دستگاه سرکوب رژیم مجبور به عقب نشینی و تسلیم خواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا