اخبار

دوازدهمین شب اعتراضات؛ ۱۲۰ نفر در لرستان دستگیر شده‌اند

شهرهای  میهن ما هم چنان عرصه تجمعات و شعارهای حق طلبانه و ضد دیکتاتوری هستند. خبرگزاری قوە قضاییه سند منتشر شدە “عدالت علی” در مورد مرگ مهسا امینی را “جعلی” خواند. حسین علیزاده، موسیقیدان با جنبش اعتراضی اعلام همبستگی کرد….

براساس تصاویر شبکه‌های مجازی، علی‌رغم حضور سنگین نیروهای امنیتی، خودروهای زیادی با ایجاد ترافیک و بوق ممتد به اعتراض می‌پردازند. همزمان صدای تیراندازی به گوش می‌رسد.
به گزارش دویچه‌وله، عمار گلی، روزنامه‌نگار در مورد وضعیت سنندج می گوید: «درسه راهی ادب، خیابان ادب، ششم بهمن و کارآموزی معترضان تجمع کردەاند. نیروهای امنیتی اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و شلیک گلولە‌های ساچمەی کردەاند. در چند نقطه شهر صدای تیراندازی بە گوش می‌رسد.»
تداوم اعتراضات در سنندج در حالی است کە منابع حقوق بشری از دستگیری صدها معترض و کنشگر مدنی در شهرهای کردنشین خبر دادەاند. شبکه حقوق بشر کردستان تا کنون دستگیری ۶٧۵ معترض را تائید کردە است. همچنین گزارش‌ها از برگزاری تجمعاتی در یزد و مشهد حکایت دارند.
ویدیوهای منتشر شدە از تهران نشان می‌دهد کە مردم محلات مختلف از پنجره‌های خانه‌های خود شعارهای ضد حکومتی سر می‌دهند.
خبرگزاری قوەقضاییه جمهوری اسلامی، “میزان” اطلاعیه‌ای در واکنش به خبر گروه هکری “عدالت علی” منتشر کرد و سند مورد ادعای آنها را “جعلی و ناشیانه” خواند. گروه یاد شده با اتکاء به نامه دادیار دادسرای ناحیه ۳۸ تهران اعلام کرده که سر مهسا امینی در زمان انتقال به بازداشتگاه به جدول خورده بود.
خبرگزاری قوه قضاییه می‌گوید این نامه ساختگی و فاقد سربرگ قضایی و شمارە است و “نگارندگان آن حتی ابتدایی‌ترین اصول نامه نگاری را نیز رعایت نکرده‌اند.”
میزان برای اثبات جعلی بودن این سند استدلال کردە که در نامه از ادبیاتی استفادە شدە که “هیچگاه در نامه‌نگاری اداری از آن استفاده نمی‌شود.”
در ادامه حمایت‌های گستردە چهرەهای شناختە شدە داخلی و بین‌المللی، حسین علیزاده هنرمند متعهد و مردمی، موسیقی‌دان و آهنگساز نامی نیز در ویدئویی با جنبش اعتراضی اعلام همبستگی کرد و گفت: «وای به حال کسانی که این نسل را در خیابان‌ها به گلوله ببندند.»
علیزاده در این ویدئو که در صفحه اینستاگرامی‌اش منتشر شده می‌گوید: «تمام این نسل حرفی را می‌زنند و مطالبه‌ای دارند که در دنیا امری بسیار طبیعی است: آزادی و حق بیان.»
این هنرمند سرشناس افزوده است: «متاسفیم از این شرایطی که هست، اما بسیار بسیار مهم‌تر از آن امید است که با هر چیزی که بخواهد جلودارش شود، مواجه می‌شود و مقابله می‌کند.»
رئیس کل دادگستری استان لرستان در مصاحبه با رسانه‌های محلی تائید کردە کە در جریان اعتراضات استان ١٢٠ شهروند دستگیر شدەاند.
محمد رزم گفته است: «در جریان اغتشاشات اخیر ۱۲۰ نفر در استان دستگیر شدند. این افراد اتهامات متعددی دارند و مطابق قانون با آنها رفتار و برخورد می شود.»
سخنان رئیس کل دادگستری استان لرستان در حالی است، کە این استان در مقایسه با بسیاری از استان‌ها از جمله تهران، کرج، آذربایجان‌غربی و شرقی، کردستان، کرمانشاه، گیلان و بوشهر شاهد تجمعات کمتری بوده است.
انتشار آمارها از جانب برخی مسئولان استانی جمهوری اسلامی، فعالان حقوق بشر را نسبت به موج بازداشت‌‌ها، اتهامات و احکام احتمالی نگران کردە است.
بنا بر گزارش‌ گروه “حقوق بشر ایران” که مقر آن در اسلو است ، در اثر خشونت‌های اعمال شدە توسط نیروهای امنیتی، از ابتدای اعتراض‌ها تا روز سه‌شنبه دست‌کم ۷۶ نفر کشته شده‌اند که دست‌کم ۴ نفر آنها کودک بوده‌اند.
تحولات اخیر نشان می‌دهد که بخش بزرگی از جامعه بر اثر تجربهٔ خود به این آگاهی رسیده است که ارزش‌های تحمیلی حکومت دینی و برنامه‌های اقتصادی ناعادلانۀ آن با آزادی‌های اجتماعی و صنفی و خواست‌های معیشتی این بخش از جامعه سازگار نیست و جمهوری اسلامی مرتب این آزادی‌ها و خواست‌ها را سرکوب می‌کند.
واقعیت مهم آن است که در حکومت دین‌سالار “نمایندهٔ خدا بر زمین” گسترش و ژرفش شکاف طبقاتی نه‌تنها برگشت‌پذیر نیست، بلکه حفظ اقتصاد سیاسی ناعادلانهٔ موجود که دیکتاتوری حاکم به آن متکی است، سبب گسترش و افزایش فقر و نابرابری در جامعه است. همین عامل عینی و ملموس باعث شده است که آگاهی اکثر مردم ایران، یعنی طبقۀ کارگر و دیگر زحمتکشان و بازنشستگان، در مورد ریشهٔ مسائل بنیادی معیشتی و پیشبُرد خواست‌های صنفی آنها بیشتر و بیشتر شود. زحمتکشان کشور بیش از پیش متوجه پیوند تنگاتنگ مبارزهٔ صنفی و اقتصادی با مبارزه برای تحقق حقوق و آزادی‌های اجتماعی و فردی می‌شوند. چنین است که مبارزات معیشتی به مبارزات سیاسی گره می‌خورد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا