چرخاندیدگاه‌ها

حزب کمونیست هلند: قتل مهسا امینی نشان‌گر وجود یک سامانۀ پوسیده است!

مرگ بر بربریت، مرگ بر سرمایه داری!

برگردان: جهان

حزب کمونیست نوین هلند و جنبش جوانان کمونیست، قتل وحشیانه مهساامینی ۲۲ ساله به‌دست “پلیس امنیت اخلاقی” و سرکوب اعتراضات مردم ایران را محکوم می‌کنند. رژیم واپس‌گرای اسلامی ایران از سرکوب و تبعیض وحشیانه علیه زنان برای تداوم بهره‌کشی از مردم سود می‌برد. ما از مبارزات مردم ایران علیه رژیم پشتیبانی می‌کنیم.

مرگ بر بربریت، مرگ بر سرمایه داری!

بیانیۀ حزب کمونیست نوین هلند (NCPN) و جنبش جوانان کمونیست (CJB)

قتل مهساامینی را، نمی‌توان از دیدگاه واپسگرایانه و مذموم نسبت به زنان که از سوی نظام سرمایه داری با بهره بردن از دین بازتولید می‌شود، جدا کرد. در سطح جهانی، روند خطرناکی را می‌توان دید که علیه دستاوردهای زنان به ویژه  زنان کارگر در جریان است. این نشان می‌دهد که امپریالیسم سامانۀ پوسیده‌ای است که تنها بدبختی، استثمار و پوسیدگی هرچه بیشتری را به همراه دارد.

طبقۀ کارگر هیچ کشوری نباید فدای جاه طلبی‌های امپریالیستی آمریکا، اتحادیۀ اروپا و ناتو شوند. بلوک “یورو آتلانتیک” در تلاش است تا با سوء استفاده از مرگ مهساامینی و خشم مردم ایران به دنبال برنامه‌های خود در منطقه باشد. ریاکاری اینان در داشتن روابط نزدیک با رژیم جنایتکار عربستان سعودی که آن‌ نیز با رواداشتن ستمی همانند بر جمعیت زنان، آنان را سرکوب می کند، آشکار است. علاوه بر این، می‌بینیم که در ایالات متحده و چندین کشور اتحادیه اروپا، حقوق زنان تحت فشار شدیدی مانند حق سقط جنین است. به‌علاوه، بورژوازی این کشورها در لفظ از حقوق زنان می‌گویند، اما در عمل با برپا داشتن مناسبات سرمایه‌داری، خود شرایط را برای دشوارتر شدن موقعیت زنان پدید می‌آورند.

دولت ایران از حمله و تحریم‌های جنایتکارانه بلوک یورو آتلانتیک به‌‌عنوان بهانه‌ای برای سرکوب بی‌رحمانۀ خشم موجه مردم سوء استفاده می‌کند. سران دولت ایران وانمود می‌کنند که یک قدرت «ضد امپریالیستی» هستند، در حالی‌که به‌طور فزاینده ای در حال به هم‌رسانی انحصارات خود هستند که با تشکیل بلوک امپریالیستی نوین «اوراسیا» با بورژوازی روسیه پیوند خورده است.

در این مبارزه، طبقه کارگر نباید وسوسه شود که «در میان دو دزد یکی را برگزیند» طبقه کارگر همه کشورها باید خود را از برنامه‌های این یا آن طبقۀ سرمایه دار جدا کند. فقط مبارزه علیه سرمایه داری که خشونت علیه زنان را تقویت می‌کند و مبارزه برای یک سیستم جدید بدون استثمار، سوسیالیسم-کمونیسم، می تواند مشکلات مردم را حل کند.

کمیته مرکزی

حزب کمونیست نوین هلند

کمیته مرکزی جنبش جوانان کمونیست

سایت NCPN : ۲۶ سپتامبر  ۲۰۲۲

برگردان: جهان – ۷ مهر ۱۴۰۱

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا