فرهنگی

برخی موضوع قابل طرح؛ دستور سرکوب از بالاترین نهاد نظامی است

از زمانی که مهسا یا ژینا امینی، دختر ۲۲ ساله سقزی، روز جمعه ۲۵ شهریور در تخت بیمارستان کسری تهران جان داد، ده‌ها اثر هنری از جمله نقاشی، ترانه و پرفورمنس به یاد او و برای وصف حال یک ملت «عزادار» تولید شد. تازه ترین آنها اثر مارکو ملگراتی از میلان ایتالیاست.

نویسندگانی چون الیف شافاک، رشا حلوه و خواننده مشهور ترکیه، به‌نام سزن آکسو از معترضان ایرانی حمایت کرده‌اند و از حق زنان ایران برای آزادی و آزادی پوشش دفاع کرده‌اند.
جون بایز، خواننده مشهور آمریکایی که از او به عنوان اسطوره موسیقی فولک و همچنین از عوامل شناخته شدن باب دیلن به دنیای موسیقی یاد می‌شود، در توییتر با انتشار یکی از ترانه های اعتراضی دختران ایرانی نوشته: «فقط برای این که یادمان نرود شجاعت یعنی چه؟» او همچنین ویدیویی که در سال ۲۰۰۹ به زبان فارسی- انگلیسی خوانده بود را بازنشر کرده تحت عنوان: «ما پیروز می‌شویم» و نوشته: «برای زنانی که به طور ناباورانه‌ای شجاع‌اند – و مردان – که چه در خواندن و چه در عمل بی‌باک‌اند تا ایرانی نو خلق کنند.»

ابراهیم تاتلیسس، خواننده سرشناس ترکیه‌ با انتشار پیامی در اینستاگرام و به اشتراک گذاشتن هشتگ مهسا امینی با مردم ایران ابراز همدردی کرد.
ابراهیم تاتلیسس نوشت: برای بیان عذابی که روحم می‌کشد و رنجی که در قلبم است نه کلمات و نه هیچ نوشته‌ای کافی نیست. امروز، حمایت‌ها از مهسا امینی دختری که جانش را از دست داد، بی‌نهایت است. خدا حامی تمام زنان است.

عفو بین‌الملل: اسناد درز رفته نشان دهنده دستور از سطوح بالا برای سرکوب «بی‌رحمانه» معترضان ایرانی است

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل به اسنادی رسمی دست یافته که می‌گوید نشان می‌دهد بالاترین نهاد نظامی ایران به فرماندهان نیروهای مسلح در همه استان‌ها دستور داده «با شدت» با معترضانی که در پی مرگ مهسا امینی به خیابان‌ها آمده اند مقابله کنند.
این سازمان از جامعه بین المللی می خواهد برای جلوگیری از کشته شدن شمار بیشتری از شهروندانی ایرانی، از صدور بیانیه فراتر روند و اقدامات عملی انجام دهند.
به گفته عفو بین‌الملل این سند درز رفته نشان می‌دهد که مقام‌ها قصد دارند به طور سیستماتیک اعتراضات را به هر قیمتی سرکوب کنند.

نسرین ستوده: احتمال تغییر رژیم جدی است، بازگشت به گذشته روی نخواهد داد

نسرین ستوده، از وکلای مدافع حقوق بشر ایران که سالهاست در زندان است در جریان مصاحبه از طریق زوم با مجله تایم، گفته است احتمال تغییر رژیم جدی است.
او گفت که جمهوری اسلامی پس از هر اعتراضی به سرعت اقدام به دستگیری وکلا و خبرنگاران می کند تا از این طریق، هم مانع انتشار سریع اخبار شود و هم امکان دفاع وکلا از بازداشت شدگان را سلب کند.
او گفت جرقه این اعتراضات، کشته شدن مهسا امینی بود؛ زیرا آنچه برای او روی داد، مجسم کنندۀ درد و رنج ۴۳ ساله‌ای بود که بر زنان ایران تحمیل می شد.
نسرین ستوده پیش بینی کرد که اگرچه سرکوب حکومت ادامه خواهد یافت اما اعتراضات نیز خاموش نخواهد شد و حتی اگر خواسته‌های مردم برآورده نشود نیز به هیچ وجه «بازگشت به گذشته» روی نخواهد داد.

هشتگ مهسا امینی در توییتر ۱۶۰ میلیونی شد

حمایت‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی از اعتراضات ایران باعث شد تا #مهسا_امینی در توییتر بیش از ۱۶۰ میلیون بار استفاده شود.
مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله‌ای بود که در جریان بازداشت از سوی نیروهای گشت ارشاد تهران جان باخت.

لیگ برتر؛ همه مسابقات این هفته بدون تماشاگر برگزار خواهد شد

بنا بر تصمیم شورای تامین استان کرمان و شهرستان سیرجان، روز شنبه بازی گل گهر و استقلال بدون تماشاگر برگزار خواهد شد.
رئیس هیأت فوتبال شهرستان سیرجان نیز اعلام کرد که این تصمیم از آن رو گرفته شده که «مسابقات این هفته لیگ برتر فوتبال در سراسر کشور بدون حضور تماشاگر برگزار خواهد شد».

فرمانده پیشین سپاه: جمجمه ی مهسا آسیب دیده بود

محمدباقر بختیار، از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران با انتشار یک فایل صوتی با متهم‌کردن حکومت جمهوری اسلامی به پنهان‌کردن دلایل واقعی مرگ «مهسا امینی» بیان کرد که منابع موثقی در پزشکی قانونی دلیل مرگ این دختر ۲۲ ساله کُرد را «آسیب به جمجمه» تشخیص داده‌اند.
بختیار، با استناد به «اطلاعات انسان‌های با وجدان داخل سیستم» گفت که در بدو ورود مهسا امینی به بیمارستان به‌دلیل «خونریزی داخلی» او را بستری و مجبور به خارج کردن طحال آسیب‌دیده او از بدن شدند تا وضعیت جسمی این زن جوان پایدار شود اما به‌رغم این اقدامات و به‌دلیل «آسیب به جمجمه»، مهسا امینی به کما رفت و جان خود را از دست داد.
پیشتر گروه هکری «عدالت علی»، نامه‌ای محرمانه از سیستم قضائی ایران منتشر کرد که بر اساس آن، علی امرایی، دادیار شعبه ۵ دادسرای تهران خطاب به سرپرست دادسرا نوشته «برخی شاهدان و کسبه در محل بازداشت مهسا امینی دیده‌اند که ماموران گشت ارشاد سر او را به جدول کوبیده‌اند.»
این فرمانده پیشین سپاه که از نزدیکان حسینعلی منتظری، جانشین عزل‌شده روح‌الله خمینی برای مقام رهبری بود، با نامیدن مهسا امینی به «دختر ایران»، مرگ او را مانند کشته‌شدن ستار بهشتی و زهرا کاظمی دانست و گفت که جمهوری اسلامی هرگز مسئولیت چنین قتل‌هایی را نپذیرفته است.
بختیار، مقامات جمهوری اسلامی را «جاه‌طلب و بی‌هویت» توصیف کرد و گفت، اگر با پذیرش مسئولیت و عذرخواهی از این واقعه، «عقل سلیم» به خرج داده می‌شد، شاید «تبعات کمتری» گریبان حکومت را می‌گرفت.
او با توجه به شعارهای سر داده شده علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی توسط معترضان و انتقاد از سیاست‌های حکومت گفت: «مردم رویکردشان مستقیما به رهبری شده، شعارشان علیه رهبری است. مردم شما را نمی‌خواهند. این را بفهمید.»
فرمانده سابق سپاه گفت: «به بهانه توهین به مقدسات، (مسئولان حکومتی) دنبال سرکوبند و به دنبال دوقطبی کردن جامعه و مقابل هم قرار دادن اقشار جامعه هستند.»
بختیار با ابراز «شرمندگی» از گذشته خود که به تعبیرش «با آرمانگرایی دنبال بقای» این نظام بوده، بیان کرد: «نمی‌دانستیم کسانی می‌آیند و از همه دستاوردهای مردم سوءاستفاده می‌کنند برای خودشان».

کنگره آمریکا خواستار اقدام جدی دولت بایدن شد

کنگره آمریکا، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در حمایت از خیزش مردم ایران آماده کرده است. در پیش‌نویس این قطعنامه آمده است: «با شدت و شدید‌ترین لحن، وحشی‌گری رژیم جمهوری اسلامی علیه مردم ایران را محکوم می‌کنیم. دولت بایدن باید به‌طور عملی و نه شفاهی از مردم ایران حمایت کند.»

دنیا راد پس از انتشار عکس بی‌حجاب او در یک رستوران تهران بازداشت شد

دنیا راد (سمت راست) در یک رستوران تهران در حال خوردن صبحانه

دنیا راد، فعال سینمایی و فضای مجازی٬ که روز چهارشنبه عکسی از او بدون حجاب و در حال خوردن صبحانه در یک رستوران در تهران منتشر شده بود، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
انتشار این عکس در روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی مورد استقبال گسترده قرار گرفت.
خواهر دنیا راد در پستی در اینستاگرام نوشته است : «دیروز و پس از انتشار عکس فوق نهادهای امنیتی با خواهرم -دنیا راد- تماس گرفتند و او را برای ادای پاره‌ای توضیحات احضار کردند. امروز و پس از مراجعه دنیا به محل تعیین شده، او را دستگیر کردند. پس از چند ساعت بی خبری دنیا طی تماس کوتاهی با من گفت که به بند ۲۰۹ زندان اوین انتقال داده‌شده‌است. خانواده ما به شدت نگران سلامتی و امنیت دنیاست.»

شروین حاجی‌پور، خواننده ترانه «برای …»، بازداشت شد

ماموران امنیتی جمهوری اسلامی، شروین حاجی‌پور، خواننده و سازنده ترانه «برای …» را بازداشت کرده‌اند.
هنوز از نهاد بازداشت‌کننده و محل نگه‌داری این خواننده و ترانه‌سرا اطلاعی در دست نیست.
همزمان، ویدئوی ترانه شروین حاجی‌پور که آن را بر اساس توئیت‌های اعتراضی با موضوع «برای…» ساخته است، از صفحه اینستاگرام او حذف شد.
ویدئوی این ترانه تنها در صفحه شخصی شروین حاجی‌پور نزدیک به ۴۰ میلیون بازدید را به ثبت رساند که در نوع خود رکوردی کم‌سابقه به شمار می‌رود.

حسین ماهینی فوتبالیست سابق پرسپولیس بازداشت شد

حسین ماهینی، بازیکن سابق تیم فوتبال پرسپولیس، به اتهام «تشویق به اغتشاش و همصدایی با دشمن» در اعتراضات اخیر بازداشت شده است.
به گزارش خبرگزاری ایرنا، بازداشت آقای ماهینی بر اساس دستور قضایی صورت گرفته است. این بازیکن سابق فوتبال در روزهای گذشته با انتشار استوری‌هایی در صفحه اینستاگرام خود، از اعتراض‌ها در ایران به مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، حمایت کرده بود.
علی کریمی در یک استوری از او حمایت کرد.

محمود شهریاری بازداشت شد

خبرگزاری مهر، وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی در خبری مدعی شد: در پی اعلام جرم علیه برخی از سلبریتی‌ها به جهت تشویق به اغتشاش و هم‌صدایی با دشمن، محمود شهریاری مجری سابق صدا و سیما با صدور دستور قضائی ساعتی پیش بازداشت شد.
این خبرگزاری افزوده است: پیگیری‌های حاکی از این است که دستور جلب یکی دیگر از بازیگران که در جریان حوادث اخیر با دشمن هم‌صدایی می‌کرده، صادر شده است.

جواد حیدری، پس از زخمی شدن در اعتراضات سراسری به دلیل ممانعت از دریافت خدمات پزشکی جان باخت

جواد حیدری، یکی دیگر از جان‌باخته‌های اعتراض به قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی است. او روز پنج‌شنبه ۳۱ شهریور در نزدیکی پارک ملت قزوین، خیابان حکم‌آباد مورد اصابت گلوله قرار گرفت و بعد از چند ساعت به دلیل شدت جراحات و عدم رسیدگی پزشکی جان باخت.

هشدار علی مطهری به وزارت ارشاد؛ کاری به افراد مشهور نداشته باشید

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس دهم در رشته توئیتی نوشت: به وزارت ارشاد و صدا و سیما توصیه می‌کنم از رفتار تند با افراد مشهور و تاثیرگذار و به اصطلاح سلبریتی در ماجرای اخیر بپرهیزند. تجربه برخورد با مرحوم شجریان در سال ۸۸ تجربه خوبی نبود.
هنرمندان افرادی احساسی و عاطفی هستند، ممکن است در شرایطی اظهارنظری برخلاف نظر شما داشته باشند و بعداً برگردند و اصلا معلوم نیست اظهار نظر آنها در گسترش آشوب ها تأثیر تعیین‌کننده‌ای داشته باشد.

سپاه: اعضای شبکه ۵۰ نفره اغتشاش در قم دستگیر شدند

نیروهای اطلاعات سپاه استان قم مدعی شد فعالان یک شبکه ۵۰ نفره سازمان یافته که محرک اغتشاشات بودند را شناسایی و دستگیر کردند.
به گزارش ایسنا؛ فعالان این شبکه ۵۰ نفره ضمن فعالیت در فضای مجازی برای تحریک مردم به اغتشاش اقدام به چاپ و توزیع تراکت‌های تبلیغاتی علیه نظام در فضای حقیقی می‌کردند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا